Nowy raport „Barometr zdrowych domów 2018”

27 listopada miała miejsce konferencja prezentująca najnowszy raport firmy VELUX „Barometr zdrowych domów 2018”. Jest to już trzecia polska publikacja firmy VELUX, która uzupełnia wiedzę przedstawioną w poprzednich badaniach. W tegorocznej edycji skupiliśmy się na pokazaniu problemu, jakim są przestarzałe budynki, a także jak warunki w nich panujące i światło dzienne wpływają na ich mieszkańców. Partnerami konferencji byli Bonnier Business Polska i producent betonu komórkowego i silikatów H+H Polska.

Barometr zdrowych domów 2018 jest to już czwarta publikacja Grupy VELUX, a trzecia przedstawiająca sytuację zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jej głównym obszarem tematycznym jest jakość przestrzeni, w których spędzamy aż 90% naszego czasu. Ponad połowa naszych zasobów mieszkaniowych jest starsza niż 40 lat. Jednocześnie aż 70% domów jednorodzinnych w Polsce jest nieocieplona lub ocieplona niewystarczająco. Wpływa to negatywnie nie tylko na komfort mieszkania, ale też na zdrowie domowników.

Po raz pierwszy w Barometrze znalazła się też ocena budynków biurowych. Okazuje się, że aż 47% pracowników zadeklarowało brak dostępu do naturalnego światła w swoim miejscu pracy. Na co warto zwrócić uwagę, odpowiednie oświetlenie może zwiększyć produktywność nawet o 25%.  Podjęcie realnych kroków w stronę poprawy jakości naszych budynków jest więc niezbędnym warunkiem, jeśli chcemy zbudować zrównoważone miasta i społeczności.

W roli ekspertów w tegorocznej edycji raportu wypowiadali się: Artur Soboń - Sekretarz Stanu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju; Kamil Wyszkowski - Representative/President of the Board Global Compact Network Poland; Magdalena Ruszkowska-Cieślak - Prezes Zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland. 

Raport "Barometr zdrowych domów 2018" dostępny jest tutaj

Konferencja Barometr Zdrowych Domów 2018
Konferencja Barometr Zdrowych Domów 2018
Barometr zdrowych domów 2018 konferencja
Konferencja Barometr Zdrowych Domów 2018
Konferencja Barometr Zdrowych Domów 2018
Konferencja Barometr Zdrowych Domów 2018