Jak wygodnie zadbać o klimat na poddaszu? Poznaj zalety zdalnego sterowania domem

Niemal 90% naszego czasu spędzamy wewnątrz budynków – tak wynika z badań WHO Europe z 2013 roku. Tymczasem optymalna temperatura oraz dostęp do światła dziennego mają duży wpływ na nasze samopoczucie, a także ogólny stan zdrowia. Kontrola tych parametrów na poddaszu jest w zasięgu Twojej ręki – wystarczy, że zdecydujesz się na wygodne sterowanie domem z aplikacji na Twoim urządzeniu mobilnym. Jak to możliwe?

Wysoka jakość powietrza wewnątrz domu to sposób na zdrowy sen i więcej energii o poranku. Zdalne sterowanie klimatem na poddaszu umożliwi Ci inteligentny system VELUX ACTIVE. Powstał z myślą o osobach, które cenią sobie codzienny komfort, a zarazem dbają o oszczędność czasu i energii. Przeczytaj, jak wygodnie regulować temperaturę, wilgotność oraz stężenie dwutlenku węgla na poddaszu!

Zobacz też: Inteligentny dom z VELUX ACTIVE – jak stworzyć idealny klimat na poddaszu?

Poddasze z VELUX ACTIVE

Gorąco na poddaszu? Wykorzystaj czujnik temperatury, wilgotności i stężenia dwutlenku węgla w powietrzu

Klimat na poddaszu zależy od kilku zmiennych. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort użytkowania poddasza, warto zadbać zarówno o odpowiednią wilgotność, jak i temperaturę powietrza. Przykładowo, optymalna temperatura wewnątrz domu wynosi od 18 do 22°C – taka wartość zapewnia komfort cieplny i sprzyja utrzymaniu poziomu wilgotności powietrza na poziomie 30%, co jest korzystne dla naszego zdrowia. Jednak dla naszego samopoczucia równie istotne jest stężenia dwutlenku węgla – według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia stężenie CO2 we wnętrzach nie powinno przekraczać 1150 ppm.

Dla użytkowników poddasza szczególnie uciążliwe mogą być letnie upały – zarówno z uwagi na duże nasłonecznienie dachu, jak i wędrówkę gorących (a co za tym idzie lżejszych) mas powietrza z niższych kondygnacji domu do góry. Za sterowanie klimatem na poddaszu w systemie VELUX ACTIVE odpowiada specjalny czujnik temperatury, wilgotności oraz stężenia dwutlenku węgla. Dzięki niemu system nie tylko opuści roletę w słoneczny dzień, ale też sam zadba o wentylację pomieszczeń (przynajmniej 3 razy w ciągu dnia!) lub zamknięcie okien, gdy wykryje pierwsze oznaki nadchodzącej burzy. Aby było to możliwe, system VELUX ACTIVE został podłączony do lokalnych stacji meteorologicznych NETATMO.

Dowiedz się więcej: Dlaczego prawidłowa wentylacja na poddaszu jest tak istotna?

Poddasze i prawidłową wentylacją z VELUX ACTIVE
Inteligentna obsługa z VELUX ACTIVE

Zdalne sterowanie domem – inteligentna obsługa wyposażenia okien

Światło dzienne ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Z badań opublikowanych w „Barometrze zdrowych domów” z 2018 roku wynika, że aż 37% Europejczyków pozbawionych optymalnego dostępu do światła rzadko odczuwa wysoki poziom energii (co zmienia się, gdy dostęp do światła dziennego jest wystarczający). Jednak promieniowanie słoneczne często idzie w parze z nadmiernym nagrzewaniem wnętrz. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć okna dachowe w rolety zewnętrzne lub markizy.

  • Rolety zewnętrzne latem zmniejszają ogrzewanie słoneczne nawet o 94%, z kolei zimą o 17% poprawiają izolacyjność okien. Ponadto redukują hałas powodowany przez deszcz i grad. Opuszczone rolety dachowe zapewniają całkowite zaciemnienie wnętrza.
  • Markizy dachowe o 76% zmniejszają ogrzewanie słoneczne. Są wykonane z przezroczystego materiału, dlatego umożliwiają wystarczający dostęp do światła dziennego nawet wtedy, gdy są zaciągnięte.

Inteligentny system VELUX ACTIVE może zdalnie sterować roletami zewnętrznymi lub markizami dachowymi, dzięki czemu nie będziesz tego musiał robić samodzielnie!

Wygodne sterowanie domem przez telefon? To możliwe!

Innowacyjny system VELUX ACTIVE umożliwia sterowanie domem z telefonu bez konieczności posiadania centrali – wystarczy podłączenie systemu do domowej sieci Wi-Fi i ściągnięcie aplikacji VELUX ACTIVE lub Apple HomeKit, które umożliwią Ci stałą kontrolę klimatu na poddaszu. Ponadto jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie marki Apple, będziesz mógł skorzystać z osobistego asystenta Siri i wydawać systemowi polecenia głosowe – np. o zamknięcie lub otworzenie okien. W przyszłości ta możliwość będzie dostępna także dla Asystenta Google.

System VELUX ACTIVE działa w systemach Android i iOS na rolety, markizy oraz okna wyposażone w zasilanie solarne lub elektryczne.

Czytaj więcej: Jakie okna mogą być sterowane za pomocą VELUX ACTIVE?


Marzysz o inteligentnym domu wygodnym w obsłudze, który zapewni Ci maksymalny poziom komfortu? Zacznij od okien dachowych!

Sterowanie VELUX ACTIVE za pomocą telefonu