Inteligentny dom z VELUX ACTIVE – jak stworzyć idealny klimat na poddaszu?

Choć rozwiązania smart home i system inteligentnego domu nie są już nierealną wizją, nadal jeszcze wydają się w Polsce nowością. Nie oznacza to jednak, że są trudno dostępne. Co więcej – dzięki inteligentnym, automatycznym rozwiązaniom można nie tylko zwiększyć wygodę obsługi urządzeń i domowych sprzętów, ale też poprawić klimat w mieszkaniu. Sprawdź, jak to zrobić!

VELUX ACTIVE sterowanie klimatem w domu

Wysoka temperatura, zaduch, zbyt duże nasłonecznienie, a także chłód z zewnętrz – to najczęstsze problemy, których z pewnością doświadczyłeś w swoim domu. O ile na parterze dość łatwo kontrolować jakość powietrza, o tyle nieco trudniej stworzyć odpowiedni klimat na poddaszu. Warto jednak dbać o odpowiedni komfort życia w obrębie górnej kondygnacji – będzie to miało wpływ także na Twoje zdrowie. Możesz to osiągnąć za pomocą inteligentnego systemu VELUX ACTIVE with Netatmo. Zobacz, w jaki sposób on działa i jakie przyniesie Ci korzyści.

VELUX ACTIVE – co to jest i jak działa?

VELUX ACTIVE to inteligentny system sterowania klimatem na poddaszu. Zestaw startowy, w którego skład wchodzą wewnętrzny czujnik klimatu, przycisk „wyjście” oraz bramka internetowa, pozwala kontrolować pracę okien dachowych VELUX sterowanych elektrycznie lub solarnie. Dzięki niemu możesz zamykać i otwierać okna w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz i klimatu panującego na poddaszu.

Jak dokładnie działa system?

Pozwala Ci sterować oknami na dwa sposoby – samodzielnie lub automatycznie.

  • Sterowanie samodzielnie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Możesz ją zainstalować na swoim smartfonie lub tablecie. W przeciwieństwie do ręcznego sterowania kontrola okien za pomocą aplikacji pozwala Ci otwierać i zamykać je nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Jeśli np. wiesz, że Twoje dzieci niedługo wrócą ze szkoły, możesz – gdziekolwiek jesteś – zdalnie przewietrzyć pokój. Dzięki temu Twoim pociechom będzie się lepiej odrabiało lekcje.
  • Sterowanie automatyczne możesz zaprogramować zgodnie z własnymi upodobaniami (np. zawsze otwierać okna o konkretnej godzinie). Jednak niezależnie od Twoich ustawień system będzie polegał głównie na zainstalowanych czujnikach.Jeśli wykryją one w Twoim domu zbyt duże stężenie dwutlenku węgla, pary wodnej lub zbyt wysoką temperaturę, automatycznie otworzą okna. Będą także reagowały na zmieniającą się pogodę! Umożliwia to bezpośrednie połączenie VELUX ACTIVE z najbliższymi stacjami pogodowymi NETATMO.
System VELUX ACTIVE with NETATMO

Jak zamontować system VELUX ACTIVE w swoim domu?

Ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje VELUX ACTIVE, możesz skorzystać wtedy, gdy posiadasz okna z silnikiem elektrycznym lub solarnym. Jeśli na etapie montażu okien poprowadziłeś wokół nich całe okablowanie, bez problemu zamontujesz u siebie inteligentny system.

Co jednak w przypadku okien sterowanych ręcznie? Doprowadzenie wszystkich przewodów elektrycznych wymagałoby w tej sytuacji poważniejszego remontu. Możesz jednak skorzystać z prostszego rozwiązania. Okna sterowane ręcznie, które otwierają się od góry, mogą zostać wyposażone w silnik solarny. On również będzie współpracował z systemem VELUX ACTIVE.

Nie tylko okna – czym jeszcze możesz sterować za pomocą VELUX ACTIVE?

Czy wiesz, że sterowanie klimatem na poddaszu dzięki VELUX ACTIVE to nie tylko otwieranie i zamykanie okien? O jakość powietrza możesz dbać zarówno dzięki regularnemu wietrzeniu i utrzymywaniu stabilnej temperatury, jak i za pomocą kontroli światła.

System VELUX ACTIVE współpracuje także z wyposażeniem okien posiadającym silnik – sterowany elektrycznie lub solarnie. Mogą to być:

Temperatura, światło i powietrze, czyli dlaczego warto kontrolować warunki panujące na poddaszu?

Kontrolowanie klimatu na poddaszu dzięki VELUX ACTIVE nie jest trudnym zadaniem. Czemu jednak jest tak ważne? Z raportu przeprowadzonego w ramach projektu Barometr Zdrowych Domów wynika, że aż 22% mieszkań w Polsce jest zawilgocone, a w 23% jest nieprawidłowo oświetlonych. Natomiast 26% polskich budynków jest niedogrzanych.

Jakie są tego konsekwencje? W okresie zimowym, gdy w domach panują nieodpowiednie warunki:

  • 2 razy więcej Polaków narzeka na problemy zdrowotne,
  • prawie 4 razy więcej Polaków narzeka na brak światła dziennego,
  • niemal 3 razy więcej Polaków narzeka na wilgoć w mieszkaniu.
VELUX ACTIVE mobilna aplikacja do zdalnego sterowania klimatem
Inteligentny dom z VELUX ACTIVE

To wszystko może doprowadzić do powstania tzw. syndromu chorego budynku. Jest to zespół dolegliwości u domowników, które wynikają właśnie z nieprawidłowych warunków w domach i mieszkaniach. Mogą się one objawiać zawrotami głowy, mdłościami, częstym przemęczeniem czy podrażnieniem układu oddechowego.

Klimat w domu ma bardzo duży wpływ na Twoje zdrowie. Warto więc o niego dbać nie tylko poprzez zabezpieczenia przed smogiem, ale też utrzymanie prawidłowych warunków na poddaszu. Dzięki VELUX ACTIVE możesz kontrolować najważniejsze parametry powietrza. Czujnik zadba, aby w Twoim domu nie gromadziło się np. zbyt dużo wilgoci, a automatycznie sterowane rolety czy markizy sprawią, że światło i temperaturę we wnętrzach będziesz mieć zawsze pod kontrolą.

W jakich pomieszczeniach na poddaszu warto kontrolować klimat?

Zautomatyzowany dom może kojarzyć się ze skomplikowanymi rozwiązaniami, które zostały zastosowane w całym budynku. Nie musisz jednak od razu całkowicie zmieniać swojego mieszkania i inwestować w drogie systemy smart home. Wystarczy, że wprowadzisz zmiany na swoim poddaszu, gdzie – jak już wiesz – prawidłowy klimat odgrywa szczególną rolę.

Zobacz, w których pomieszczeniach warto zamontować VELUX ACTIVE w pierwszej kolejności.

  • Kuchnia i łazienka – są to pomieszczenia, w których każdego dnia gromadzi się bardzo dużo wilgoci. W trakcie gotowania lub kąpieli może się także zwiększać temperatura powietrza. W takich sytuacjach inteligentny system VELUX ACTIVE okaże się bardzo pomocny. Dzięki zamontowanym czujnikom otworzy okna, aby pozbyć się wilgoci i wyregulować temperaturę.
  • Sypialnia i pokój dziecka – w tych pomieszczeniach najbardziej sprawdzi się automatycznie sterowane wyposażenie okien, zwłaszcza okien zewnętrznych. Dzięki roletom zewnętrznym i markizom okno w sypialni i okno w pokoju malucha nie będzie się zbytnio nagrzewało. W tych pokojach będą także panować odpowiednie warunki do snu, nawet jeśli na zewnątrz będzie zbyt jasno.

Inteligentne rozwiązania możesz także wykorzystać w swoim salonie na poddaszu. Choć w tym pomieszczeniu nie panują aż tak specyficzne warunki jak np. w łazience czy kuchni, warto kontrolować tam poziom wilgoci, temperaturę czy nasłonecznienie. Z pewnością w salonie spędzasz znaczną część swojego dnia – odpoczywasz po pracy, oglądasz telewizję itp. Dobrze więc, żeby okno w salonie zapewniało Ci wysoki komfort – osiągniesz go dzięki montażowi systemu VELUX ACTIVE.

Zainteresowały Cię korzyści, które przynosi montaż VELUX ACTIVE? Instalacja systemu zajmie Ci maksymalnie kilkanaście minut i nie powinna stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Łączenie VELUX ACTIVE z oknami dachowymi i wyposażeniem okien jest proste i bardzo intuicyjne.

System VELUX ACTIVE do sterowania klimatem na poddaszu