Inteligentny dom, dzięki któremu zadbasz o dobry klimat na poddaszu – sposoby na wygodne sterowanie oknami dachowymi, roletami i markizami

Na 100 mln złotych jest obecnie wyceniany polski rynek smart home, co oznacza, że udział inteligentnych systemów montowanych w domach jest coraz większy. Nowoczesne rozwiązania, które mogą pomagać w wielu codziennych czynnościach, jak choćby sterowaniu oknami dachowymi, są dostępne niemal dla każdego. Czy systemy inteligentne warto montować w swoim domu? W jaki sposób ułatwiają one codzienne obowiązki?

Wygodne sterowanie systemem VELUX ACTIVE

Sterowanie oknami dachowymi kojarzy się głównie z otwieraniem okien, gdy w pomieszczeniach zrobi się zbyt gorąco, lub z ich zamykaniem, kiedy temperatura znacznie spadnie. Warto jednak pamiętać, że poddasze to miejsce, w którym czasem trudno utrzymać prawidłowe dla zdrowia i komfortu warunki, szczególnie gdy przez większość dnia nie ma nikogo w domu. Warto więc, poza ręcznym sterowaniem, wybrać także inne sposoby otwierania i zamykania okien.

Czy okna dachowe można otwierać i zamykać w bardziej wygodny sposób? Dzięki inteligentnemu systemowi VELUX ACTIVE with NETATMO – jak najbardziej! Przekonaj się, że dobra aranżacja poddasza zaczyna się od wyboru odpowiednich okien i produktów komplementarnych.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?
Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.

Sterowanie oknami dachowymi za pomocą jednego przycisku

Czy zdarzyło Ci się, że na ostatnią chwilę przed wyjściem z domu zamykałeś wszystkie okna? W pośpiechu mogłeś też zapomnieć o sprawdzeniu okien w niektórych pomieszczeniach. Takich sytuacji możesz uniknąć, jeśli wybierzesz system elektrycznego sterowania VELUX. Jest on dostępny w dwóch wariantach.

 • Do zamontowania na oknach dachowych, które są cały czas szczelne i nadal ładnie się prezentują.
 • Jeśli planujesz generalny remont poddasza wraz z przeprowadzaniem jego termomodernizacji, wybierz nowe okna dachowe VELUX, które od razu są wyposażone w silnik elektryczny
 • Gdy podłączysz okna sterowane elektrycznie do zintegrowanego systemu, będziesz mógł je szybko zamykać za pomocą jednego przycisku dostępnego w pakiecie startowym VELUX ACTIVE.

Aby wygodnie zamykać okna w trakcie wychodzenia z domu, zamontuj dołączony do zestawu przełącznik tuż przy drzwiach zewnętrznych. Dzięki temu nie będziesz musiał chodzić po całym poddaszu i sprawdzać, czy nie pominąłeś żadnego okna. Pamiętaj, że aby system zadziałał prawidłowo, wszystkie okna powinny być sparowane z VELUX ACTIVE. Do pakietu startowego została jednak dołączona instrukcja, dzięki której konfiguracja systemu będzie dla Ciebie bardzo prosta – bez problemu przeprowadzisz ją samodzielnie!

Sterowanie za pomocą jednego przycisku - VELUX ACTIVE
Sterowanie za pomocą aplikacji - VELUX ACTIVE

Sterowanie oknami dachowymi za pomocą aplikacji

Szybkie zamykanie okien przed wyjściem to jedno z wielu rozwiązań ułatwiających życie, jakie zapewniają nowoczesne technologie smart home. Nawet jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o naciśnięciu przycisku lub w ciągu dnia uznasz, że warunki pogodowe są na tyle dobre, że można przewietrzyć poddasze, po zamontowaniu systemu nie musisz wracać się do domu. Wystarczy, że włączysz aplikację VELUX ACTIVE, która jest dostępna na smartfony i tablety obsługujące systemy IOS i Android. Dzięki niej możesz nie tylko otwierać i zamykać okna zdalnie, ale też:

 • zasłaniać i odsłaniać rolety zewnętrzne, rolety wewnętrzne oraz markizy (jeśli są podłączone do systemu),
 • sprawdzić, czy okna w domu w są zamknięte lub otwarte,
 • monitorować jakość powietrza w domu.

Z poziomu aplikacji możesz również ustawić specjalne tryby „dzień dobry” i „dobranoc”, za pomocą których przewietrzysz pokój o określonej godzinie oraz odsłonisz lub zasłonisz rolety.

Aplikacja VELUX ACTIVE pozwala sterować oknami i podłączonymi do systemu produktami komplementarnymi nie tylko wtedy, gdy jesteś w domu, ale też w trakcie spaceru, pracy czy podróży.

Zobacz również: Gabinet na poddaszu – jak kontrolować światło w pokoju pracy za pomocą okien dachowych, rolet i markiz?

Automatyczne sterowanie oknami dachowymi? Zobacz, jak to działa

Sterowanie za pomocą przycisku i przy użyciu aplikacji jest bardzo wygodne i otwiera przed Tobą możliwość dostosowania pracy okien i produktów komplementarnych do własnych potrzeb. To jednak nie wszystkie udogodnienia. Dzięki VELUX ACTIVE Twoje poddasze będzie w pełni inteligentne. System samodzielnie podejmie za Ciebie decyzję o otwarciu lub zamknięciu okien oraz zasłonięciu rolet. Wszystko będzie bowiem kontrolowane przez m.in. wewnętrzny czujnik klimatu poddasza, który na bieżąco sprawdzi:

 • temperaturę – np. gdy będzie zbyt wysoka, otworzy okna lub zasłoni rolety,
 • wilgotność – przy dużym stężeniu wilgotności system otworzy okna, aby pozbyć się nadmiaru wody z powietrza,
 • stężenie CO2 – gdy będzie zbyt duże, system otworzy okna.

Na podstawie informacji z okolicznych stacji meteorologicznych i serwerów z prognozą pogody zareaguje także na nadchodzący deszcz, burzę oraz gwałtowny spadek lub wzrost temperatury powietrza.

Dodatkowo elektryczne rolety zewnętrzne do okien dachowych VELUX  posiadają zewnętrzny czujnik deszczu. Gdy spadnie na nie kropla wody, rolety automatycznie się zamkną. Nie musisz się więc obawiać, że na poddasze dostanie się woda, nawet jeśli zapomnisz o przycisku „wyjście” i nie będziesz mieć czasu na uruchomienie aplikacji.

Automatyczne sterowanie oknami dachowymi VELUX
Wygodne sterowanie oknami dachowymi VELUX

Wygodne sterowanie oknami dachowymi i lepsza jakość powietrza w domu – smart rozwiązania na Twoim poddaszu

Sterowanie oknami dachowymi, które wydaje się tak mało znaczącą czynnością, okazuje się bardzo istotne, jeśli chcesz utrzymać prawidłowy klimat na poddaszu. Dzięki powietrzu dobrej jakości będziesz bardziej wypoczęty i pełny energii. Masz szansę pozbyć się także problemów z bólami głowy, które wynikają najczęściej z dusznego powietrza na poddaszu.

Przekonaj się, jak wygodne może być sterowanie klimatem poddasza z VELUX ACTIVE dzięki:

 • codziennej wentylacji za pomocą automatycznych czujników oraz aplikacji,
 • inteligentnym zabezpieczeniom przed nagrzewaniem dzięki roletom i markizom, które mogą zamknąć się samodzielnie lub po wybraniu przez Ciebie odpowiedniej opcji w aplikacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie VELUX ACTIVE? Interesuje Cię sposób instalacji tego inteligentnego rozwiązania? Zobacz więcej tutaj