Wszystko, co powinieneś wiedzieć o markizach na okna dachowe

Twoje poddasze szybko się nagrzewa, a w słoneczne dni przez okna wpada duża ilość światła? Choć promienie słońca wpływają korzystnie na Twoje samopoczucie i zdrowie, podczas gorących dni mogą okazać się sporym utrapieniem. W takich sytuacjach warto odpowiednio ochronić poddasze przed zbytnim nasłonecznieniem. Pomocne okażą się markizy na okna dachowe.

Markiza co to i jak działa?

Markiza do okna dachowego pełni w pomieszczeniach dwie funkcje:

 • ogranicza ilość wpadającego do wnętrza światła – zaciemniający materiał chroni poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem,

 • zabezpiecza poddasze przed nagrzewaniem – umieszczona na zewnątrz budynku markiza blokuje ciepło ogrzewające szyby.

Markiza to wyposażenie okien montowane na zewnątrz, które jest wykonane ze specjalnego materiału blokującego światło. Co więcej, inaczej niż w przypadku rolet zewnętrznych, markiza nie eliminuje całkowicie dostępu promieni słonecznych. W ten sposób nie ogranicza także widoczności za oknem. Jeśli więc rozciągniesz markizę wzdłuż całego okna, nadal możesz podziwiać z niego widoki.

Markizy – rodzaje markiz okiennych

Wszystkie rodzaje markiz VELUX spełniają tę samą funkcję. Mają jednak nieco inny sposób obsługi. W związku z tym można wyróżnić trzy rodzaje markiz okiennych. Sprawdź, który z nich wybrać.

Markizy VELUX - obsługa manualna

Markiza zewnętrzna obsługiwana manualnie

Możesz ją samodzielnie zasłonić lub odsłonić. Aby zaciągnąć markizę, wystarczy, że  otworzysz okno, obrócisz je o 180° i pociągniesz za uchwyt. To bardzo proste i szybkie. 

Markiza manualna sprawdzi się, jeśli masz okna dachowe VELUX, które nie są wyposażone w silnik – elektryczny lub solarny. Jest to więc idealne rozwiązanie do okien otwieranych ręcznie.

Markizy na okna dachowe - obsługa elektryczna

Markiza zewnętrzna zasilana elektrycznie

Możesz nią sterować za pomocą aplikacji mobilnej VELUX ACTIVE lub naściennego przycisku.

W porównaniu do markizy manualnej sterowanie markizą elektryczną jest znacznie wygodniejsze. Nie musisz bowiem specjalnie otwierać okna, aby zaciągnąć markizę. Oknem sterujesz za pomocą jednego przycisku, nawet będąc poza domem.

Markizy na okna dachowe - obsługa solarna

Markiza zewnętrzna zasilana solarnie

Możesz nią sterować zdalnie poprzez system VELUX ACTIVE lub za pomocą naściennego przycisku.

Wybierz markizę solarną, jeśli nie posiadasz okien sterowanych elektrycznie, a nie chcesz przeprowadzać generalnego remontu. Wystarczy, że zainstalujesz silnik solarny, który nie wymaga doprowadzania przewodów wokół okna.


Markiza montaż – czy można przeprowadzić go samemu?

Inaczej niż w przypadku rolet zewnętrznych markizy możesz zamontować samodzielnie. Cała instalacja jest bardzo prosta i nie powinna Ci zająć więcej niż 15–20 minut, zwłaszcza w przypadku markiz sterowanych ręcznie. Co ważne, przy montażu markizy nie musisz wchodzić na dach. Wszystko odbywa się wewnątrz pomieszczenia.

Jak zamontować markizę sterowaną manualnie?

 • Sprawdź, jakie masz okno dachowe (etykieta w górnej części okna) i dopasuj do niego markizę. 
 • Wybierz zaczepy dopasowane do sposobu otwierania okna – górnego lub dolnego.
 • Włóż zaczepy w boki zwiniętej markizy, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie.
 • Przykręć dołączoną do zestawu listwę montażową do górnej części ramy okna.
 • Przyłóż markizę do listwy, zdejmij ochronę i za pomocą śrub z zestawu przymocuj markizę.
 • Zamontuj haczyki po bokach i na dole szyby.
Gotowe. Prawda, że proste?
Pamiętaj, że obrazkową instrukcję obsługi znajdziesz dołączoną do zestawu markizy lub na stronie VELUX. Z montażem markizy elektrycznej lub solarnej też możesz poradzić sobie samodzielnie, jednak zajmie Ci to nieco więcej czasu. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz wezwać montażystę, który wykona za Ciebie cały montaż.
Markizy VELUX na okna dachowe

Zewnętrzne markizy na okna dachowe – sprawdź, czy to wyposażenie sprawdzi się na Twoim poddaszu

Markiza zewnętrza to dobre rozwiązanie do każdego poddasza, na którym jest zamontowane okno dachowe VELUX. Dzięki swoim właściwościom ochronnym sprawdza się zwłaszcza latem, zabezpieczając wnętrze przed nagrzewaniem. Natomiast jesienią i zimą można ją zwinąć i rozłożyć dopiero z nadejściem następnego sezonu letniego.

Zastanawiasz się, czy lepsza będzie markiza, czy może roleta?

 • Jeśli chcesz ograniczyć nagrzewanie się poddasza i ilość wpadających promieni słonecznych, a jednocześnie zależy Ci na zachowaniu widoku za oknem, wybierz markizę zewnętrzną.
 • Jeśli chcesz całkowicie odciąć się od promieni słonecznych i nadmiernego ciepła, wybierz roletę zewnętrzną, która sprawdzi się przez cały rok.
 • Bez względu na to, co wybierzesz, zewnętrzne produkty komplementarne marki VELUX zadbają o Twój komfort na poddaszu.