Markiza dachowa – poznaj wszystkie rodzaje

Obecni lub przyszli właściciele domu z poddaszem z pewnością docenią przyjemny chłód, który można uzyskać latem za pomocą markizy dachowej. To rodzaj wyposażenia okna, który okaże się przydatny, gdy zechcesz zredukować ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła, ale jednocześnie nie masz ochoty całkowicie zasłaniać okien.

Markiza to element wyposażenia montowany po zewnętrznej stronie okna. Wykonana jest z przeźroczystej tkaniny, z polichlorku winylu, która skutecznie blokuje aż 76% ciepła wpadającego do pomieszczenia.. To rozwiązanie będzie idealne dla osób, które chcą zarówno cieszyć się przyjemnym chłodem na poddaszu, jak i podziwiać widoki z okna. Wszystkie rodzaje markiz VELUX w takim samym stopniu redukują nagrzewanie poddasza, jednak różnią się sposobem obsługi.

Sprawdź także nasz poradnik: Wszystko, co musisz wiedzieć o markizach do okien dachowych.

Markiza sterowana manualnie

Pierwszy rodzaj markizy dachowej jest obsługiwany manualnie. Jak wygląda jego obsługa? Aby zaciągnąć markizę manualną, wystarczy otworzyć okno, obrócić je o 180 stopni i zaczepić markizę na haczykach, zlokalizowanych po zewnętrznej stronie okna w dolnej części skrzydła. Co ważne, okno, do którego dobierzesz wyposażenie tego typu, można otwierać i zamykać, nawet jeżeli markiza jest opuszczona. Nieużywana markiza zwijana jest do górnej kasety, gdzie nie jest narażona na działania czynników zewnętrznych i bezpiecznie „czeka” na kolejny sezon. Montaż markizy wykonuje się od wewnątrz. Jeśli chcesz, możesz to zrobić samodzielnie, ale rekomendujemy skorzystanie z pomocy montażysty VELUX, który fachowo zajmie się instalacją wyposażenia Twojego okna – będziesz mieć zatem gwarancję, że wszystko zostanie wykonane jak należy.Markizy VELUX sterowane elektrycznie

Markiza elektryczna – wygodna obsługa za pomocą klawiatury naściennej lub telefonu

W porównaniu do metody manualnej obsługa elektrycznej markizy jest znacznie bardziej komfortowa. Nie musisz specjalnie otwierać okna, aby ją zaciągnąć – dzięki zasilaniu prądem porusza się ona po specjalnych prowadnicach, a Ty obsługujesz ją zdalnie, za pomocą klawiatury naściennej.

Co ważne, klawiatura naścienna to nie jedyny sposób sterowania markizami elektrycznymi. Jeśli masz w swoim domu zainstalowany system VELUX ACTIVE, to możesz nimi sterować kiedy chcesz i gdziekolwiek jesteś za pomocą aplikacji zainstalowanej w Twoim telefonie! Dzięki VELUX ACTIVE nie musisz przejmować się tym, że zapomniałeś zasunąć markizę w słoneczny dzień. Inteligentny system, dzięki sygnałom odczytywanym z czujników temperatury, wilgotności powietrza i stężenia dwutlenku węgla, samodzielnie steruje klimatem na poddaszu. W ramach tego ochroni wnętrze przed nagrzewaniem – samodzielnie zamyka markizy dachowe w przypadku otrzymania informacji z najbliższej stacji pogodowej o zbliżającej się fali upałów.

VELUX ACTIVE działa najlepiej, jeśli Twoje okna prócz akcesoriów będą wyposażone również w silnik, dzięki czemu poznasz wszystkie funkcje systemu, na przykład automatyczne wietrzenie pomieszczeń – co najmniej 3 razy dziennie, w zależności od lokalnych warunków pogodowych i odczytanych przez czujniki parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Markiza solarna – wygoda i oszczędności

Jeśli ważne jest dla Ciebie ekologiczne podejście do życia, a w dłuższej perspektywie użytkowania także oszczędności związane z mniejszym zużyciem prądu, rozważ zamontowanie markizy sterowanej solarnie. Działa ona tak samo jak markiza elektryczna, jednak zamiast prądu z sieci wykorzystuje energię słoneczną, magazynowaną w baterii. Bateria solarna jest w stanie zebrać ilość energii wystarczającą do wykonania aż 600 cykli roboczych, nawet w przypadku braku nasłonecznienia – dlatego nie musisz martwić się o działanie Twojej markizy w czasie gorszej pogody.

Markizy solarne VELUX
Markiza solarna z systemem VELUX ACTIVE

Jeśli zdecydujesz się na markizy solarne, również masz możliwość skorzystania z VELUX ACTIVE. Wystarczy, że jesteś posiadaczem okien dachowych VELUX i zamontujesz na nich markizy z zasilaniem solarnym.

Spośród 3 rodzajów markiz dachowych oferowanych przez VELUX z pewnością znajdziesz odpowiedni model dla siebie. Postaw na wygodę, wybierz odpowiednią markizę i ciesz się komfortem życia na poddaszu!