Jak zamontować markizę na oknie dachowym?

Chcesz zapewnić sobie komfort na poddaszu podczas letnich upałów? Siatkowana markiza zewnętrzna VELUX to najlepsza ochrona przed wysoką temperaturą na poddaszu. Jest łatwa w obsłudze i instalacji – do tego montuje się ją od wewnątrz, dlatego możesz się tym zająć samodzielnie. Przeczytaj, jak zamontować markizę zewnętrzną krok po kroku. 

Markiza zewnętrzna to jeden z najszybszych sposobów na skuteczną ochronę przed mocnym słońcem – nie pozwala bowiem promieniom słonecznym dotrzeć do okna. W ten sposób nawet o 76% ogranicza ilość ciepła, które wpada do wnętrza. A dzięki lekkiej i przezroczystej konstrukcji nie zasłania widoku na okolicę. Sprawdź, jak zamontować ją w swoim domu!

Jak dobrać markizę do wielkości i typu okna dachowego?

Jak dobrać markizę do wielkości i typu okna dachowego?

Zanim przejdziesz do montażu markizy zewnętrznej VELUX, musisz wybrać odpowiedni rozmiar oraz dopasować model markizy do typu okna. Na szczęście nie musisz posiadać fachowej wiedzy z zakresu budownictwa – wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tabliczce znamionowej umiejscowionej w górnym rogu skrzydła (prawym lub lewym). Wystarczy, że otworzysz okno i poszukasz metalowej tabliczki. 

Tabliczki znamionowe na różnych modelach okien różnią się wyglądem i wielkością. Szukaj oznaczeń składających się z wielkich liter i cyfr.

  • Typ okna oznaczono literami, np. GGL, GLU, VFE itp.
  • Rozmiar okna określają cyfry lub kombinacje liter i cyfr, np. 304, M08, MK08 itd.

Następnie wybierz rodzaj obsługi markizy. dopasowany do Twoich potrzeb. O rodzaju sterowania markizą informują specjalne oznaczenia: 

  • MHL to markiza manualna, otwierana i zamykana ręcznie, 
  • MML to markiza elektryczna,
  • MSL oznacza markizę zasilaną solarnie. 

Markizy VELUX wykonano z polichlorku winylu. Dzięki temu markiza nie przesłania widoku i zapewnia trwałość na lata. 

Montaż markizy VELUX – jak go przeprowadzić?

Poszukujesz zewnętrznej osłony na okno dachowe, która będzie prosta w montażu? Sięgnij po markizę VELUX. Montaż markizy manualnej przebiega od wewnątrz, dlatego fachowiec może zainstalować ją na oknie już w kilka minut! 

Każde okno dachowe VELUX zostało wyposażone w oryginalne zaczepy montażowe, które umożliwiają instalację markizy. Aby przeprowadzić montaż markizy manualnej, otwórz okno. Na dolnej części ramy, po zewnętrznej stronie skrzydła, znajdziesz dwie śrubki – odkręć je, aby zainstalować dołączone do markizy haczyki, i przykręć je z powrotem. Następnie umieść kaseton z markizą w zaczepach (znajdziesz je w górnej części okna, tuż nad szybą

 

Markiza VELUX MSL

Montaż markizy typu MSL lub MML przebiega podobnie – główną różnicą jest sama konstrukcja kasetonu z markizą, wyposażona w instalację umożliwiającą sterowanie solarne lub elektryczne. Z tego względu zdecydowanie najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego montażysty (aby znaleźć specjalistę w swojej okolicy, wybierz rodzaj usługi i wpisz nazwę miejscowości w zakładce Znajdź dekarza na stronie VELUX).  

Szczegółowe instrukcje montażu wszystkich typów markiz wraz ze schematami znajdziesz na stronie markizy VELUX – instrukcje montażu.

Obsługa markizy zewnętrznej – o czym warto wiedzieć?

Aby markiza manualna MHL VELUX spełniła swoją funkcję, należy ją zaciągnąć po zewnętrznej stronie okna. W tym celu otwórz okno dachowe i złap uchwyt markizy w górnej części skrzydła. Następnie pociągnij ją wzdłuż szyby i zaczep o haczyki. W przypadku markiz MSL i MML musisz to zrobić w sposób zdalny, za pomocą pilota.

Prosta w obsłudze markiza VELUX

Jeśli akurat nie korzystasz z markizy, możesz ją zwinąć – schowana pod oblachowaniem okna będzie zupełnie niewidoczna. Co ważne, to jest trwała, starcza na wiele sezonów i nie ma zagrożenie, że wiatr czy mróz ją zniszczy. 

Aby rozwiązanie było optymalne, zestaw markizy zewnętrzne z roletami wewnętrznymi marki VELUX. Dzięki temu latem możesz ograniczyć dopływ światła słonecznego, a zimą znacznie poprawić izolacyjność pomieszczenia.