Nowoczesne domy z poddaszem - na jakie rozwiązania zwrócić uwagę?

Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym to trend, który zyskuje na popularności. Najchętniej wybierane projekty domów, to te, które wyposażone są w rozwiązania zapewniające komfort przez cały okres użytkowania domu. Rozwiązania VELUX to najwyższej jakości pakiety łączące produkty z usługami, zapewniające komfort użytkowania na lata i pomagające stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Przeczytaj i dowiedz się, co zyskasz, jeśli wybierzesz nowoczesny projekt domu z poddaszem i oknami dachowymi VELUX.
Nowoczesne domy z poddaszem – na jakie rozwiązania zwrócić uwagę?

Najnowsze projekty domów z poddaszem – czym się wyróżniają

Wygodne i funkcjonalne projekty domów z poddaszem użytkowym to połączenie innowacyjnych rozwiązań, funkcjonalności, współczesnego designu oraz energooszczędności. Coraz większe grono zwolenników zdobywają także „nowoczesne stodoły”, które z jednej strony są powrotem do tradycyjnej, oszczędnej i surowej formy budownictwa, z drugiej wykorzystują najnowocześniejsze technologie, biorąc pod uwagę wpływ domu na środowisko naturalne. Najnowsze projekty domów z poddaszem wyróżniają się zastosowaniem otwartych przestrzeni łączących pomieszczenia o różnych funkcjach oraz dużych powierzchni przeszkleń, które wprowadzają do wnętrza naturalne światło i optycznie je powiększają. Daje to architektom możliwości zastosowania nowoczesnych i energooszczędnych okien dachowych VELUX. Dostępne modele pozwalają na dużą elastyczność w projektowaniu, dzięki czemu nowoczesny dom z poddaszem użytkowym może być wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania: okna dachowe łączone w zestawy, okna balkonowe, balkon dachowy czy okna sterowane elektrycznie lub solarnie VELUX, połączone z funkcją kontroli klimatu wewnętrznego VELUX ACTIVE z NETATMO.

Nowoczesne domy z poddaszem - nowoczesna stodoła
Nowoczesne domy z poddaszem - nowoczesna stodoła

Nowoczesne domy parterowe z poddaszem a komfort wizualny

Dom nowoczesny z poddaszem charakteryzuje funkcjonalny układ pomieszczeń. Nieduża powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej pozwala oszczędzić miejsce na działce i zyskać więcej przestrzeni na organizację ogrodu i swobodny kontakt z otoczeniem. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na małych i wąskich działkach. Nowoczesne domy parterowe z poddaszem pozwalają na funkcjonalny podział na strefy - parter to najczęściej cześć rodzinna, z kuchnią, salonem, gabinetem i przestrzenią gospodarczą. Z kolei poddasze to miejsce bardziej kameralne, przeznaczone na  sypialnie, pokoje dzieci, łazienki czy garderoby. Na komfort korzystania z tych pomieszczeń znacząco wpływa doświetlenie, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni dobór okien dachowych. W celu optymalnego oświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności na poddaszu, najnowsze projekty domów zwracają szczególną uwagę na rozmieszczenie, liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych.

Nowoczesne domy z poddaszem - dom parterowy

Najchętniej wybierane projekty domów, to obecnie domy z poddaszem. Inwestorzy doceniają zalety okien dachowych, które zapewniają dwukrotnie większą ilość światła dziennego niż okna fasadowe o podobnych rozmiarach. Podejmując decyzję o rozmieszczeniu okien dachowych musimy pamięć o kilku zasadach. W małych pomieszczeniach najlepiej, aby okno dachowe było usytuowane centralnie, tak, aby słońce mogło oświetlać cały pokój. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Przy takim ułożeniu nawet przy tej samej ilości okien pomieszczenie będzie lepiej doświetlone. Ważne jest także usytuowanie okna względem strony świata. Przez okno dachowe skierowane na zachód przedostanie się do naszego pokoju mocne słońce, a okna wschodnie zapewnią bezpośrednie słońce o poranku. Ekspozycja południowa zapewnia stały dopływ światła przez cały dzień, a północna gwarantuje nieco słabsze i chłodniejsze promienie słoneczne.

Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Pamiętajmy, że wysokość montażu okna dachowego wpływa na wybór sposobu otwierania.

W ofercie firmy VELUX można znaleźć okna dachowe otwierane od góry, z klamką na dole, okna klapowo-obrotowe o podwójnym systemie otwierania, a także okna sterowane elektrycznie lub solarnie VELUX.

Nowoczesne przeszklone domy – jeszcze więcej światła i kontakt z otoczeniem

Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, projekty domów nowoczesnych z poddaszem uwzględniają najczęściej montaż okien dachowych w atrakcyjnych zestawach, czyli kilku okien obok siebie w pionie lub poziomie. Wtedy przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40% powierzchni podłogi. Najczęściej spotykanym zestawem są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie. Jednak najnowsze projekty domów z poddaszem proponują atrakcyjniejsze rozwiązania w postaci montażu kilku okien obok siebie i efektownym przedłużeniu przeszklenia, nawet do samej podłogi, za pomocą okien kolankowych. Takie rozwiązanie optycznie powiększa poddasze i pozwala otworzyć się na przestrzeń i piękne widoki. Okna kolankowe to także świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy złej pogodzie.

W przypadku łączenia okien w zestawy należy uwzględnić najważniejsze zasady: w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

Nowoczesne przeszkolone domy
Zdjęcie: Adam Mørk
Nowoczesne przeszkolone domy
Zdjęcie: Martin Tørsleff

Najnowsze projekty domów z poddaszem – nowatorskie rozwiązania

Projekty domów nowoczesnych z poddaszem bardzo często wykorzystują także innowacyjne rozwiązania firmy VELUX, które stwarzają możliwość wykonania balkonu na poddaszu. Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy balkonem dachowym a oknem balkonowym. Montaż jest możliwy na poddaszu ze ścianką kolankową i bez niej. Balkon dachowych to specjalne okno VELUX GDL, które po otwarciu przekształca się w balkon. Górna część okna unosi się do kąta 45°, dolna z barierkami po bokach wysuwa do przodu. Balkon może mieć szerokość nawet 114 cm, dzięki czemu swobodnie zmieści nawet dwie osoby. Druga możliwość to zastosowanie okien balkonowych VELUX GEL. Umożliwiają one wyjście na taras, który można stworzyć w istniejącej konstrukcji dachu. Z kolei w poddaszach ze ścianką kolankową dobrym rozwiązaniem jest dobudowanie niezależnej konstrukcji zewnętrznej. Nowoczesny dom z balkonem na poddaszu to nie tylko większy dostęp do światła dziennego i powietrza, ale także lepszy kontakt z naturą i możliwość podziwiania widoków. Co więcej, dach takiego domu z poddaszem będzie prezentował się ultranowocześnie.

Nowoczesne domy - okna dachowe VELUX - balkon dachowy GDL
Nowoczesne domy - okna dachowe VELUX - okno balkonowe GEL

Dom nowoczesny z poddaszem a komfort oszczędzania

Nowoczesne domy z poddaszem użytkowym wyróżniają się także zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, które zmniejszają koszty eksploatacji domu. Warto pamiętać, że na kwestie oszczędności wpływają także odpowiednio dobrane i zamontowane okna dachowe, które pozwalają na wykorzystanie zysków ciepła, wspierając w ten sposób ogrzewanie domu. W ofercie firmy VELUX znajdziemy rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności, które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny. Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach, do nowoczesnego domu z poddaszem powinniśmy wybierać trzyszybowe okna dachowe VELUX wykonane w konstrukcji ThermoTechnology™. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej Uw równy 1.1 (W/m2K) i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wejdą w życie w 2021 roku. Wyposażone są one w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Na komfort i energooszczędność dwukomorowych okien dachowym ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia  wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia (współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g=0,55).

Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach, warto pamiętać, że gwarancją długoletniego korzystania z okna dachowego jest jego poprawny, szczelny i ciepły montaż. Najlepiej skorzystać z gotowych rozwiązań instalacyjnych VELUX, które kupuje się pod rozmiar okna, co znacznie poprawia precyzję i pewność montażu.

Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym a komfort latem

Dodatkowe oszczędności w nowoczesnym domu z poddaszem przyniesie zastosowanie rolet zewnętrznych i wewnętrznych. Przesłony to prosty sposób, by zrezygnować z klimatyzacji latem lub znacząco ograniczyć  korzystanie z niej. Z kolei zimą energooszczędne rolety pomogą  zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. O wyposażeniu okien dachowych w dodatkowe akcesoria warto pomyśleć już na etapie projektowania nowoczesnego domu z poddaszem. Tylko właściwie dobrane przesłony umożliwią stworzenie we wnętrzach na poddaszu optymalnych termicznych i umożliwią kontrolowanie dopływu światła dziennego.

Aby domu z poddaszem użytkowym był wygodny i funkcjonalny, do sypialni i pokoju dziecka najlepiej wybrać rolety zaciemniające na okna dachowe. Wykonane z trójwarstwowej tkaniny zaciemniającej, gwarantują zaciemnienie pomieszczenia w 99.9%, zaś latem redukują ilość wpadającego do pokoju ciepła o 31%. Wykonane są z tkanin bezpiecznych dla zdrowia, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex®. Są dostępne aż 1800 kolorach, które można wybrać z palety RAL i NCS. Warto wiedzieć, że przypadku oryginalnych rolet zaciemniających VELUX na stopień zaciemnienia nie wypływa kolor, lecz materiał z jakiego został stworzony. Możemy więc wybrać roletę w wymarzonym kolorze i dopasować ją nawet do najbardziej oryginalnej stylizacji wnętrza.

Nowoczesne domy - rolety zewnętrzne VELUX
Nowoczesne domy - rolety zaciemniające VELUX

W pokoju dziennym sprawdzą się bardziej ozdobne modele np. rolety plisowane, zaciemniające czy dekoracyjne. Zapewnią prywatność oraz dadzą efekt zmiękczenia i rozproszenia światła. Z kolei do łazienki praktycznym wyborem będą odporne na wodę i łatwe w czyszczeniu żaluzje.

Jednym z najszybszych sposób na ochronę przed upałem jest montaż przesłon na zewnątrz okna. Markizy VELUX blokują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, dzięki czemu zmniejszą nagrzewanie na poddaszu nawet o 76%. Wykonane są z przezroczystej tkaniny, która nie przesłania widoku i wpuszcza światło. Jeśli zależy nam na uniwersalnym rozwiązaniu, które sprawdzi się o każdej porze roku, warto wybrać rolety zewnętrzne VELUX. Latem zmniejszają ogrzewanie słoneczne nawet o 94%, a zimą poprawiają izolacyjność nawet o 17%. Wykonane są z solidnej aluminiowej konstrukcji, która sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.

Nowoczesne domy z poddaszem a komfort sterowania

Najnowsze projekty domów z poddaszem uwzględniają wykorzystanie technologii smart home. Ich zastosowanie wynika z potrzeby komfortu, oszczędności czasu i energii, ale także coraz większej świadomości ekologicznej inwestorów i chęci zminimalizowania wpływ domu na zanieczyszczenie środowiska. Innowacyjny system VELUX ACTIVE z NETATMO pozwala nie tylko na zdalne otwieranie i zamykanie elektrycznych okien dachowych i przesłon VELUX, ale także umożliwia kontrolowanie klimatu w pomieszczeniu. Inteligentne czujniki wewnętrzne, bazując na aktualnej pogodzie i danych z czujników powietrza, nieustannie mierzą temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2 i na tej podstawie otwierają lub zamykają okna dachowe i rolety. Jeżeli wykryją, że w pomieszczeniu zrobiło się zbyt gorąco i duszno, automatycznie uchylą okno, by wpuścić świeże powietrze. System jest bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny – współpracuje z elektrycznymi roletami, markizami i oknami dachowymi VELUX zasilanymi elektrycznie lub solarnie. Aplikacja VELUX ACTIVE z NETATMO działa w systemach iOS oraz Android, dzięki temu można zdalnie zamykać i otwierać wszystkie produkty z aplikacji na telefonie. Dodatkowo system jest również kompatybilny z Google Assistant lub Apple HomeKit, co pozwala na wykorzystywanie funkcji poleceń głosowych.

Nowoczesne domy - VELUX ACTIVE
Nowoczesne domy - VELUX ACTIVE

Budowa nowoczesnego domu z poddaszem wiąże się z licznymi kosztami, dlatego inwestorzy nie zawsze chcę od razu decydować się na inteligentne rozwiązania. Jeżeli odkładamy taką decyzję w czasie zadbajmy, by już na etapie budowy doprowadzić przewód zasilający w okolice okien dachowych z górnym system otwierania. Dzięki temu w przyszłości unikniemy prac remontowych i uszkadzania wnęki okiennej.

Nowoczesne domy z poddaszem użytkowym zyskują coraz większe grono zwolenników. Projekty wyróżniają się zastosowaniem energooszczędnych, inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań, które zmniejszają koszty użytkowania domu i minimalizują jego wpływ na otoczenie. To idealne projekty dla świadomych inwestorów, którym bliskie są niebanalne i ekologiczne rozwiązania architektoniczne oraz otwarte przestrzenie i duże przeszklenia, wprowadzające do wnętrza światło dzienne i świeże powietrze, niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.