Przebudowa poddasza: 15 kroków do stworzenia modnej i funkcjonalnej przestrzeni 

Jeśli rozglądasz się za nowym domem, bardzo dokładnie przeanalizuj potrzeby rodziny, zarówno obecne, jak i przyszłe. Jeśli dojdziesz do wniosku, że dom, który Ci się podoba, jest za mały lub może stać się za mały, nie musisz z niego rezygnować. Być może to jest to, czego szukasz… 

Teraz czas na pokoje na poddaszu 

Istnieje wiele technik i trików umożliwiających powiększenie powierzchni użytkowej mieszkania lub domu. Adaptacja poddasza wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem i najprawdopodobniej jest też najłatwiejsza do wykonania. Przekonaj się o tym osobiście. Aby pomóc Ci w remoncie, zebraliśmy kilka ważnych wskazówek, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek podczas realizacji inwestycji.

Liczą się każde szczegóły 

1. Jeśli brakuje Ci miejsca, bo na przykład rodzina się powiększyła lub dzieci dotychczas mieszkające razem potrzebują osobnych pokoi, nie musisz od razu przeprowadzać się do większego domu. Najpierw sprawdź, jaki potencjał kryje w sobie poddasze. Decydując się na adaptację poddasza, nie trzeba wyprowadzać się z ukochanego domu w bezpiecznej dzielnicy, nie trzeba opuszczać znajomych i przepisywać dzieci do innej szkoły. 

2. Nie spiesz się z przygotowaniami do renowacji poddasza. Zacznij od skontaktowania się z urzędem gminy, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości i na co pozwala prawo. Warto również odwiedzić lokalne biuro Głównego Architekta, aby wszystkiego dokładnie się dowiedzieć z pewnego źródła.  

3. Nawet jeśli przepisy nie nakładają wymogu posiadania zatwierdzonego planu budowy i zatrudnienia architekta, i tak warto skorzystać z jego pomocy, jeśli tylko masz taką możliwość. Oprócz zaproponowania różnych opcji aranżacyjnych architekt może znać wielu innych specjalistów, takich jak geolodzy, inżynierowie specjalizujący się w konstrukcji czy specjaliści ds. drewna, którzy pomogą dokładnie ocenić stan techniczny Twojego domu, co jest bardzo ważne. Dobrze jest bowiem zdawać sobie sprawę z ograniczeń, które mogą pojawić się przy przebudowie poddasza. Przed przystąpieniem do planowania konieczne jest dokonanie oceny stanu i parametrów konstrukcyjnych domu, aby dowiedzieć się, czy przekształcenie strychu w powierzchnię mieszkalną w ogóle jest możliwe. Sprawdź na przykład, czy wysokość sufitu wynosi co najmniej 2 metry, i odpowiedz sobie na inne podstawowe pytania wstępne.  

4. Po zapoznaniu się z lokalnymi przepisami budowlanymi oraz dokonaniu oceny stanu i konstrukcji domu, możesz puścić wodze fantazji i rozpocząć planowanie adaptacji poddasza. Najprościej skorzystać z usług architekta, co zresztą jest często wymagane przez prawo. Wybierając biuro architektoniczne, kieruj się jego doświadczeniem w aranżacjach poddaszy, ale przede wszystkim wybierz do współpracy ludzi, którzy będą otwarci na Twoje pomysły i potrzeby.

5. Gdy projekty są gotowe, trzeba przygotować kosztorys. Najprostszym sposobem, aby zorientować się aktualnych cenach usług jest wysyłanie do wykonawców zapytań o wycenę konkretnych prac. Warto zapytać o te same usługi w kilku firmach budowlanych i sporządzić kosztorys inwestycji w oparciu na uśrednionych cenach.

6. Gdy masz już realistyczny kosztorys, a inwestycja mieści się w Twoich możliwościach finansowych, czas zaczynać remont. Doświadczenie uczy jednak, że już w trakcie realizacji projektu często pojawiają się nieprzewidziane prace, które mogą zwiększyć całkowity koszt inwestycji nawet o 20%. Dzięki skrupulatnemu planowaniu można ograniczyć ryzyko niespodzianek do minimum, ale raczej nie da się ich całkowicie uniknąć.

7. Jeżeli chodzi o realizację projektu, są dwie możliwości: znaleźć fachowców i podpisać z nimi umowy o wykonanie poszczególnych etapów prac lub zatrudnić wykonawcę generalnego. Pierwsza opcja będzie prawdopodobnie tańsza, ale będzie wymagała od Ciebie zarządzania całością projektu, w tym radzenia sobie z opóźnieniami. Druga opcja jest droższa, ale nie musisz się o nic martwić, ponieważ kierownik budowy załatwi za Ciebie wszystko, począwszy od wybrania wykonawców po zarządzanie opóźnieniami i planowanie kolejnych etapów.

8. To banał, ale naprawdę tak jest, że wszyscy budowlańcy i fachowcy posiadają dwie z trzech poniższych cech: szybkość (wykonania prac), niska cena, wysoka jakość.
Ty musisz określić, co jest dla Ciebie najważniejsze. Naszym zdaniem jest to jakość. Adaptacja poddasza to projekt o szczególnych wymaganiach, o powodzeniu którego decydują umiejętności i doświadczenie.

9. Rozplanowanie wnętrza — tu przydają się umiejętności szachowe. Zawsze warto myśleć o jeden ruch do przodu. Jeśli teraz zaplanujesz okna, drzwi i instalację elektryczną tak, aby uwzględniały przyszłe potrzeby, będzie Ci łatwiej dostosowywać przestrzeń poddasza w przyszłości. Nie zapomnij o zaplanowaniu miejsca do przechowywania, co na poddaszach ze skosami może być niełatwe.

10. Kolejna ważna spawa to wejście na poddasze. Dobrze zaprojektuj schody. Zadbaj o to, żeby nie trzeba było przechodzić przez cały dom, gdy będzie trzeba wejść na górę. Nie twórz niepotrzebnych przejść. Zaplanuj wygodną klatkę schodową, biorąc pod uwagę najstarszych i najmłodszych domowników. Wysokość stopni nie powinna przekraczać 17 cm, ale powinna być zbliżona do 16 cm. I pamiętaj o poręczy. 

11. Zastanawiając się nad miejscami instalacji okien dachowych, należy pamiętać o zaprojektowaniu odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej. Poza tym okno powinno znajdować się w takim miejscu, aby można było przez nie wygodnie wyglądać, zarówno siedząc, jak i stojąc. Jeśli ościeżnica dolna zostanie zainstalowana za wysoko, przez okno będzie można patrzeć tylko do góry, przez co będziesz się czuć jak w głębokiej studni. Z kolei górna część ościeżnicy nie może być za nisko, bo wówczas będzie można patrzeć tylko do dołu. Jeśli chodzi o rozmiar okna dachowego, polecamy wybór okien jak największych lub montaż kilku okien, bo gdy okaże się, że jest ich za mało lub mają za małą powierzchnię, będzie trudno je wymienić. 

12. Okna dachowe wpuszczają mnóstwo naturalnego światła, co jest fantastyczne, ale przez to na poddaszu może się zrobić naprawdę gorąco. Dlatego warto wcześniej zaplanować system kontrolowania ilości słońca i temperatury. Nieocenione są tu produkty przeciwsłoneczne, takie jak rolety zewnętrzne VELUX dostępne także w wariantach zautomatyzowanych - zasilanych energią solarną bądź elektryczną. Czasami rolety są tak skuteczne, że nie ma już potrzeby korzystania z klimatyzacji, ale — co podkreślamy — ochronę przed ciepłem zapewniają wyłącznie rolety zewnętrzne, natomiast rolety wewnętrzne nie spełniają tej funkcji. 

13. Przy projektowaniu oświetlenia warto wykorzystać kilka sprawdzonych sztuczek. Ze względu na skosy na poddaszu można zrezygnować z tradycyjnego oświetlenia sufitowego. Lampy wiszące można z powodzeniem zastąpić konsolami naściennymi, taśmami, lampami wpuszczanymi i różnymi ukrytymi systemami LED. Warto też zainstalować okna dachowe i wykorzystać maksymalnie potencjał naturalnego światła, regulując jego ilość za pomocą rolet. Nie bój się korzystać z naturalnych możliwości aranżacyjnych poddasza. Ciekawe i efektowne oświetlenie można zainstalować nawet na widocznym drewnianym szkielecie konstrukcji domu. 

14. Jedną z typowych cech poddaszy są niskie przestrzenie i wnęki, które z początku wydają się niemożliwe do wykorzystania. Nic bardziej mylnego. Najciaśniejsze i najciemniejsze kąty będą świetne jako schowki i miejsca do przechowywania. Wykorzystując maksymalnie naturalne zakamarki poddasza, sprawisz, że jego pozostała przestrzeń stanie się bardziej przestronna. Nie zasłaniaj belek konstrukcyjnych. Wyeksponowanie drewnianego szkieletu pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę, niezależnie od tego, czy zachowasz naturalny odcień belek, czy też zdecydujesz się je pomalować. 

15. Kolejnym bardzo istotnym elementem projektu jest lokalizacja łazienki. Najlepiej jest umieścić ją dokładnie nad łazienką piętro niżej, ponieważ pozwala to zaoszczędzić mnóstwa pracy i kosztów. 

 Znamy to uczucie. 

Nadmiar informacji może przytłaczać i wręcz powodować dezorientację. Doskonale o tym wiemy. Jeśli potrzebujesz pomocy, VELUX jest właściwym adresem. Przez ponad 80 lat doświadczeń w wypełnianiu domów naturalnym światłem i świeżym powietrzem opracowaliśmy szeroką gamę produktów i akcesoriów, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających inwestorów. Jeśli masz ochotę na kolejną porcję inspirujących pomysłów, kliknij poniższy link. 

Więcej artykułów

Rozwiązania VELUX zapewniają dodatkowe korzyści

Sprawdź jakie!

Dlaczego VELUX?

Wnętrza pełne światła

Nasze rozwiązania dostarczają do pomieszczeń dużą ilość światła dziennego, niezbędnego do codziennego funkcjonowania, a także tworzą komfortową przestrzeń do życia na poddaszu.

Wyższa wartość domu

Możesz mieć pewność, że Twoja inwestycja z rozwiązaniami VELUX zwiększy wartość nieruchomości i zwróci się w przyszłości.

Pewne i niezawodne rozwiązania

Dzięki naszej szerokiej ofercie rolet i części zamiennych zapewniamy, że produkty VELUX będą Ci służyły przez lata.

Wsparcie na każdym etapie

Jesteśmy zaangażowani w tematy i pytania naszych klientów. Chcemy zapewnić im pełną satysfakcję, od momentu pierwszego kontaktu, poprzez doradztwo, aż po instalację.

Bezkompromisowa jakość

Twoje potrzeby wyznaczają naszą ścieżkę działań. Nieustannie się rozwijamy i doskonalimy produkty tak, aby służyły przez lata.

Odpowiedzialny wybór

Możesz poprawić jakość swojego życia dzięki zrównoważonym rozwiązaniom, które są dobre dla Ciebie i planety.