Zapewnij sobie energię słoneczną przez cały rok – dzięki oknom dachowym!

Właściwy dobór okien połaciowych oraz ich usytuowanie względem słońca pozwoli Ci optymalne wykorzystać energię słoneczną jako źródło darmowego światła i ciepła. Kluczem do sukcesu są także odpowiednie szyby w oknach. Dzięki dobrze dobranym, energooszczędnym oknom dachowym zapewnisz sobie niższe rachunki za prąd!

Jak wybrać okno dachowe, które pozwoli Ci w pełni korzystać z darmowej energii słonecznej? Zwróć uwagę na rodzaj okna, a także konstrukcję jego profilu i szyby. Odpowiedni wybór przyniesie Ci wiele korzyści, takich jak dobre doświetlenie poddasza i komfort cieplny. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać.

Jak wybrać okno dachowe VELUX?

Zastosowanie energii słonecznej do oświetlenia poddasza – które okna wybrać?

Być może zauważyłeś, że w pomieszczeniach, w których nie zamontowano wystarczającej liczby okien, czujesz się gorzej. Sztuczne oświetlenie niestety nie jest w stanie zastąpić dobroczynnych właściwości słońca i darmowej energii, którą ono dostarcza. Dla optymalnego doświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności na poddaszu zwróć szczególną uwagę na liczbę, rozmiar oraz miejsce montażu okien dachowych. Zgodnie z przepisami powierzchnia przeszkleń powinna wynosić minimum ⅛ powierzchni podłogi. Architekci stosują się do tej zasady, dlatego pamiętajmy, by nie rezygnować z okien wpisanych w projekt.

Które rodzaje okien zapewnią Ci największą ilość światła na poddaszu?

  • Zestawy okien – czyli montaż kilku okien obok siebie. W ten sposób tworzymy jeszcze większe przeszklenia, które doprowadzą do wnętrza więcej światła dziennego. Najbardziej popularnym zestawem okiennym są dwa okna obok siebie. Podczas montażu pamiętajmy o zasadach: w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.
  • Okna klapowo-obrotowe – skrzydło okna można unieść nawet do kąta 45° przy pomocy eleganckiej klamki w dolnej części. Pozwala to uzyskać znakomity panoramiczny widok i zapewnić więcej miejsca nad głową. Wybierz ten rodzaj okien, jeśli montujesz je na przykład na poddaszu z wysoką ścianką kolankową.
  • Okna balkonowe – umożliwiają wyjście na taras, który możesz stworzyć w istniejącej konstrukcji dachu. Okno sprawdzi się na poddaszach ze ścianką kolankową, gdzie dobrym pomysłem jest dobudowanie niezależnej konstrukcji zewnętrznej.
Rodzaje okien VELUX
Które okna dachowe VELUX zapewnią optymalną ilość światła?
  • Balkony dachowe – specjalne okna, które można łatwo przekształcić w niewielki balkon. Jego górna część unosi się do kąta 45°, a dolna z barierkami po bokach wysuwa do przodu. Powstały balkon gwarantuje więcej światła, lepszy widok oraz możliwość wychylenia się okna i podziwiania widoku na zewnątrz.
  • Lukarna – w przeciwieństwie do tradycyjnej lukarny (nadbudówka na dachu z pionowymi oknami) lukarna VELUX nie wymaga budowania skomplikowanej konstrukcji. Kompletny zestaw wysokiej jakości elementów instalacyjnych pozwala na zamontowanie okien dachowych w cztero- lub sześcioelementowe zestawienia. Dzięki temu pomieszczenie na poddaszu jest lepiej doświetlone, ma dobry dostęp do świeżego powietrza, a wizualnie nabiera nowoczesnego charakteru. Możesz łączyć dowolne okna dachowe VELUX.

  • Zobacz także: Jakie okna sprawdzą się najlepiej na poddaszu użytkowym?

Ochrona przed chłodem i stratami ciepła dzięki oknom dachowym

Dobrze zaprojektowane i zamontowane okna dachowe charakteryzuje energooszczędność. Dlaczego? Okna postrzegane są często jako miejsce strat ciepła w domu. Pamiętaj jednak, że są one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku i Twojego komfortu cieplnego.

Okna zamontowane od południa otwierają dom na bezpośrednie światło słoneczne i zapewniają pozytywny bilans energetyczny (pomieszczenie zyskuje więcej energii, niż traci przez okna). Okna skierowane na północ doświetlają pomieszczenia rozproszonym i delikatnym światłem. Tutaj straty ciepła są większe, dlatego najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową, które mają niższy współczynnik przenikania ciepła.

Okna dachowe VELUX, a utrata ciepła
Rolety i markizy na oknach dachowych VELUX

Co ważne, ilość ciepła i światła na poddaszu możesz kontrolować za pomocą dodatkowego wyposażenia okna. Aby jeszcze bardziej wspomóc oszczędzanie energii cieplnej zimą, zdecyduj się na rolety zewnętrzne, które poprawiają izolacyjność okna nawet o dodatkowe 17%.

Aby kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła, wybierz markizy, które redukują je aż o 76%. Dzięki temu nawet w upalny dzień na najwyższym piętrze domu panują komfortowe warunki do pracy czy odpoczynku. Specjalna siateczka wykonana z polichlorku winylu zapewnia dostęp światła do pomieszczenia i jednocześnie nie ogranicza widoku za oknem.

Jeśli natomiast lubisz poobiednie drzemki i zależy Ci na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia w ciągu dnia, postaw na wewnętrzne rolety zaciemniające, które możesz połączyć z markizą. Tak wyposażone okno zyska na funkcjonalności!

Darmowa energia – wybierz zasilane solarnie okna dachowe

Gdy chcesz wprowadzić do domu zdalne sterowanie oknami i zależy Ci na energooszczędności oraz ochronie środowiska naturalnego, zdecyduj się na zasilanie solarne. Silnik solarny, zasilany darmową energią słoneczną, możesz zamontować bezinwazyjnie na oknach otwieranych od góry w każdym momencie, nawet w już wykończonym wnętrzu, w którym do okien nie zostały doprowadzone przewody elektryczne.

Gromadzący energię panel solarny znajduje się na zewnętrznej części aluminiowego oblachowania okna. W pełni naładowana bateria wystarcza na ok. 100 cykli zamykania i otwierania. Minimalna ilość energii jest wykorzystywana do podgrzewania panelu solarnego, więc nawet w trakcie opadów śniegu bateria będzie działała. Dodatkowo produkty solarne VELUX mają także fabrycznie wbudowany czujnik deszczu. Dzięki temu system samodzielnie zamknie okno, gdy tylko wyczuje pierwsze krople deszczu.

Okna dachowe z systemem zasilania solarnego VELUX

Okna solarne działają w nowoczesnej dwukierunkowej technologii radiowej io-homecontrol®. Dla jeszcze większego komfortu możesz wyposażyć je w inteligentny system sterowania klimatem na poddaszu VELUX ACTIVE, który samodzielnie zarządza oknami oraz roletami i markizami. W oparciu o lokalne warunki pogodowe i stan powietrza w pokoju, system jest w stanie zdecydować, kiedy pomieszczenie wymaga wietrzenia, a kiedy należy zamknąć okno lub rolety, ponieważ zbliża się deszcz lub fala gorąca. VELUX ACTIVE pozwala Ci sterować oknami za pomocą aplikacji w telefonie.

Oświetlenie w korytarzu - świetliki tunelowe VELUX

Światło nawet tam, gdzie nie ma okien – świetliki tunelowe

Dobrym pomysłem w przypadku ciemnych pomieszczeń może okazać się zastosowanie świetlików tunelowych. Dzięki nim możesz naturalnie doświetlić każdy zakamarek poddasza. Będzie to idealne rozwiązanie do łazienek, korytarzy lub garderób, w których przydałby się dostęp do światła dziennego, jednak nie można tam zainstalować okien.

W bezchmurny dzień świetlik może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60 W. Jak to możliwe? Promienie słońca dostają się do domu przez część dachową (nie ma znaczenia, czy Twój dach jest spadzisty czy płaski). Następnie wpadają do światłonośnego tunelu z wysokorefleksyjną, lustrzaną powłoką, która odbija nawet 98% promieni słonecznych. Gdy światło dotrze do części sufitowej, jest rozpraszane, a Ty widzisz je jako strumień naturalnego światła. Dzięki temu możesz zapomnieć o zapalaniu sztucznego oświetlenia w dzień!