Poddasze z bardzo niską ścianką kolankową – jak sobie poradzić z dużymi skosami na poddaszu?

Duże skosy na poddaszu dodają charakteru wnętrzu – nie są jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem. Żeby zwiększyć powierzchnię użytkową takiego pomieszczenia, należy zastosować tzw. ściankę kolankową – jest to przedłużenie muru, na którym spoczywają krokwie. Podniesienie dachu w ten sposób poprawia komfort przebywania na poddaszu. Jak poradzić sobie z zaplanowaniem przestrzeni na poddaszu z bardzo niską ścianką kolankową?

Zagadnienia, takie jak wybór liczby okien, sposobu ich otwierania oraz, co najważniejsze, właściwego montażu, to kwestie, które mogą powodować wiele pytań, zwłaszcza jeśli posiadasz poddasze z wyjątkowo dużymi skosami. VELUX podpowiada, jak zamontować okna dachowe tak, aby w pełni wykorzystać potencjał poddasza z bardzo niską ścianką kolankową.

Okna dachowe VELUX - porady architekta

Porady architekta

Ścianka kolankowa jest ścianą nośną poddasza. Wznosi się ją na wieńcu stropowym poprzedniej kondygnacji, najczęściej parteru. Jej wysokość w dużym stopniu decyduje o charakterze wnętrza i dostępnej do wykorzystania powierzchni podłogi.

Poznaj więcej porad, które zwiększą komfort użytkowania naszych produktów i znajdź więcej inspiracji aranżacyjnych!

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX 

Planowanie przestrzeni na niskim poddaszu krok po kroku

Podstawową kwestią, o którą musisz zadbać na poddaszu z dużymi skosami, to jego odpowiednie doświetlenie. Okna połaciowe, dzięki swojemu umiejscowieniu w konstrukcji budynku, pozwalają uzyskać dłuższy dostęp do światła dziennego – kiedy na niższych kondygnacjach panuje już mrok i trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia, na poddaszu wciąż możesz cieszyć się naturalnym światłem. Konieczne jest więc określenie, jak duża ma być powierzchnia przeszkleń, aby poddasze było odpowiednio widne i ciepłe.

Aby wstępnie ustalić, jak wiele okien ma się znaleźć w danym pomieszczeniu, podziel jego metraż przez osiem. Otrzymany wynik to minimalna powierzchnia szyb potrzebna do doświetlenia pomieszczenia. Przykładowe wyliczenie wygląda następująco: strych ma wymiary 5 na 9 metrów – jego powierzchnia wynosi więc 45 m2. Po podzieleniu jej przez 8 otrzymujemy wynik ok. 5,6 m2 – tyle wynosi więc minimalna wymagana powierzchnia przeszkleń. Przed zakupem okien dachowych pamiętaj jednak o tym, że wielkość ramy okiennej nie równa się wielkości szyby. Na kartach produktów okien dachowych VELUX zawsze znajdziesz informację o powierzchni przeszklenia wybranego modelu.

Okna dachowe VELUX na poddaszu z niską ścianką kolankową
Okna dachowe VELUX na poddaszu z niską ścianką kolankową

Jak zamontować okna dachowe na poddaszu z dużymi skosami?

Kiedy już wiesz, ile okien musisz zakupić, nadchodzi czas na decyzję dotyczącą sposobu instalacji. Ogólne zasady montażu zakładają, że im mniejszy kąt spadu dachu, tym dłuższa powinna być rama okienna. Nie bez znaczenia jest też wysokość, na jakiej zamontowane są okna.

    Pamiętaj więc o poniższych wytycznych:
  • Okno dachowe powinno być zamontowane tak, aby umożliwiać obserwację otoczenia budynku zarówno gdy siedzisz w fotelu, jak i na stojąco. Przyjmuje się, że optymalna wysokość montażu to taka, w której dolna krawędź ramy okna znajduje się ok. 90 cm nad podłogą.
  • Dachy, szczególnie ostre, wymagają okien o wyjątkowo długiej ramie. Dla dachu o nachyleniu od 15 do 44 stopni VELUX rekomenduje okna o długości 160 cm.

Jeśli Twój dach posiada naprawdę mały kąt nachylenia oraz niską ściankę kolankową, możesz zwiększyć powierzchnię przeszkleń za pomocą dodatkowych elementów okiennych, które można zainstalować w ściance kolankowej lub dachu i połączyć z oknami dachowymi w tzw. zestawy kombi.

    Dodatkowe przeszklenie posiada kilka zalet:
  • sięgające od okna do podłogi znacznie powiększa widok na okolicę,
  • umożliwia łatwe zwiększenie powierzchni szyb bez konieczności rozbudowy w górę,
  • łatwo je utrzymać w czystości,
  • to eleganckie rozwiązanie pasujące zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.

Dodatkowe elementy okienne na poddaszu z niską ścianką kolankową można montować w dachu bezpośrednio pod oknami połaciowymi (pod tym samym kątem) jako ich przedłużenie.

Okna dachowe VELUX na poddaszu z niską ścianką kolankową

Okna dachowe – montaż powierz profesjonalistom

Jeżeli zdecydujesz się na zakup zestawu okien dachowych VELUX, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy sprawdzonej ekipy montażowej. Aby Ci to ułatwić, stworzyliśmy dla Ciebie wyszukiwarkę montażystów. Na stronie www.znajdzdekarza.velux.pl bez problemu znajdziesz specjalistów w swojej okolicy, rekomendowanych przez VELUX.