Montaż okna dachowego VELUX z kołnierzem EDQ - instrukcja video krok po kroku

Nowy kołnierz VELUX EDQ przeznaczony jest do montażu okien połaciowych w dachach krytych blachą panelową na rąbek. Jest to unikalne na rynku rozwiązanie o wyjątkowej estetyce oraz szczelności.

Idealne dopasowanie

Blacha na rąbek jest bardzo modnym i coraz chętniej wybieranym pokryciem dachowym, szczególnie w czasach, kiedy proste formy przeważają w nowoczesnej architekturze. Kołnierz EDQ zapewnia wysoką estetykę montażu okien dzięki zastosowaniu płaskiego modułu podokiennego. Daje również możliwość instalacji okien dachowych w zespoleniu, czyli kilku obok siebie.  Jest on wykonany z lakierowanego aluminium w kolorze szarym RAL 7043, w tym samym kolorze co oblachowania okien VELUX, w spójnej tonacji z dostępnymi na rynku pokryciami z blachy na rąbek.

Kołnierz VELUX EDQ został przygotowany z myślą o metalowych panelach dachowych na rąbek firmy RUUKKI lub innego producenta o wysokości rąbka w zakresie 25-40 mm. Produkt jest solidny i trwały, nie wymaga konserwacji. Przy jego zastosowaniu można montować wszystkie typy okien dachowych VELUX samodzielnie lub w połączeniu w zestawach poziomych na dachach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Występuje w 26 rozmiarach, w dwóch wariantach: standardowym EDQ 0000 lub z pakietem ciepłego montażu EDQ 2000. Cena detaliczna od: 302 zł brutto.

Montaż okna dachowego VELUX z kołnierzem EDQ - instrukcja video 

Zobacz film instruktażowy, pobierz instrukcję montażu w formacie PDF i przeczytaj poniżej naszą instrukcję krok po kroku.

  1. W przygotowanym  zgodnie z instrukcją otworze zamontuj ramę termoizolacyjną  z zestawu BDX. Następnie umieść ościeżnicę w otworze. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdź ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy i wyreguluj szczeliny zgodnie z instrukcją montażu. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko na tym etapie montażu.

  2. Kolejny etap to zaizolowanie okna przed wilgocią z zewnątrz - w tym celu możesz użyć folii paroprzepuszczalnej BFX, która znajduje się w zestawie izolacyjnym VELUX EDQ 2000.  Wykonana jest z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej z butylową warstwą klejącą, gwarantująca szczelne połączenie z ościeżnicą okna - zwłaszcza w narożnikach. Plisowaną membranę łączy się w prosty i szybki sposób z konstrukcją dachu.

  3. W kolejnym etapie odpowiednio dopasuj i ułóż panele dachowe pod oknem. Zwróć uwagę, że odległość od rąbka do końca otworu okiennego powinna wynosić minimum 85mm z każdej strony  (patrz instrukcja montażu). Rozpocznij teraz montaż kołnierza uszczelniającego do jego dolnej części.

  4. Odmierz odległość 25 cm od otworu okiennego i przy pomocy wkrętów do montażu pokrycia, zamocuj profil wentylacyjny stosowany do wentylacji w kalenicy(standardowy element w ofercie producentów pokrycia dachowego), który stanowi podparcie dolnego, płaskiego elementu kołnierza. Profil wentylacyjne nie jest elementem kołnierza EDQ. 

  5. Następnie zamontuj płaski moduł podokienny, który znajdziesz w zestawie kołnierza VELUX EDQ. W kolejnym kroku wykonaj z blachy panelowej i zamontuj zgodnie z instrukcją dwa elementy boczne, po czym załóż oblachowania ościeżnicy okna. Pamiętaj, żeby zawsze zamówić dodatkowe panele blachy niezbędne do wykonania elementów po bokach okna.

  6. W ostatnim etapie załóż górną część kołnierza oraz dokończ mocowanie pokrycia dachowego nad oknem.