Konkurs dla studentów architektury - International VELUX Award

Od 2004 roku International VELUX Award urósł do rangi prawdopodobnie największego tego rodzaju wydarzenia dla młodych architektów. Polscy uczniowie już dwukrotnie odnieśli sukces na arenie międzynarodowej. Wśród laureatów edycji z 2016 roku znaleźli się Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki. Z kolei piąta edycja IVA okazała się sukcesem dla Anny Zagorec oraz Macieja Kozłowskiego. 


IVA 2016 Polscy Laureaci

Od 2004 roku International VELUX Award urósł do rangi prawdopodobnie największego tego rodzaju wydarzenia dla młodych architektów – to właśnie oni będą tworzyć architekturę przyszłości. Od pierwszej edycji około 5 000 studentów z ponad 80 krajów przygotowało ponad 4 500 projektów przedstawiających światło dzienne, jako istotne źródło światła, życia i energii w budynkach. Jest to doskonała okazja dla studentów z całego świata, w tym również z Polski, do wykazania się kreatywnością przed jury światowej sławy. Mają oni również szansę na zaistnienie w gronie młodych architektów reprezentujących uczelnie z całego świata.

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach” – obejmująca projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym” — w tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie. Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Polscy studenci już dwukrotnie odnieśli sukces na arenie międzynarodowej. W edycji IVA 2016 zespół studentów z Politechniki Poznańskiej - Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki, zdobyli nagrodę regionalną w pierwszym etapie konkursu. Ich projekt „Light Scattering Window” (Okno rozpraszające światło) okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”. Natomiast w piątej edycji studenci z Politechniki Krakowskiej – Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski – otrzymali trzecią nagrodę za projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny”.

Jesteś zainteresowany? Zobacz jak wygląda aplikacja.

Do konkursu można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego. Warunkiem obligatoryjnym do złożenia pracy konkursowej jest wcześniejsza rejestracja na stronie iva.velux.com. Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie (okolice czerwca) nagrodzone zostają najlepsze prace w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki. W drugim etapie zostają przyznane nagrody główne (okolice października). Najbliższa edycja International VELUX Award odbędzie się w 2020 roku. 

Zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej IVA.