Już po raz ósmy firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award (IVA). To doskonała okazja dla polskich studentów do pochwalenia się swoją kreatywnością przed światowej sławy jury oraz zaistnienia w gronie młodych architektów reprezentujących uczelnie z całego świata. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

Celem konkursu jest inspirowanie studentów architektury do brania pod uwagę światła dziennego, jako istotnego źródła światła, życia i energii w budynkach oraz jako ważnej dyscypliny w architekturze.

Polscy studenci już dwa razy odnieśli sukces w konkursie IVA. W poprzedniej edycji (IVA 2016) zespół studentów z Politechniki Poznańskiej - Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki,  zdobyli nagrodę regionalną w pierwszym etapie konkursu. Ich projekt „Light Scattering Window” (Okno rozpraszające światło) okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”.

Natomiast w piątej edycji studenci z Politechniki Krakowskiej – Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski – otrzymali trzecią nagrodę ex aequo z zespołem z Chin za projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny”.

Rejestracja do IVA 2018 już ruszyła i potrwa do 1 kwietnia 2018 roku. Można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się do konkursu student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wcześniejsza rejestracja na stronie iva.velux.com.

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach” – obejmująca projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym” — w tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie.

Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie (czerwiec 2018) nagrodzone zostaną najlepsze prace w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki. W drugim etapie zostaną przyznane nagrody główne (październik 2018).

Nagrody otrzymają zarówno autorzy prac, jak i ich opiekunowie naukowi. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata i jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodowym Związkiem Architektów (International Union of Architects, UIA). Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział 4500 zespołów studenckich z 350 uczelni i 80  krajów. Konkurs urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia dla studentów architektury.

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

1 kwietnia 2018:           zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
15 czerwca 2018:         ostateczny termin przesyłania projektów
październik 2018:         ogłoszenie zwycięzców

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: iva.velux.com

Zainteresowanych studentów zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku Polacy w International VELUX Award 2018”, gdzie będą mogli dzielić się swoimi spostrzeżeniami, uzyskają inspirację, łatwo zachęcą swoich znajomych do uczestnictwa, a także będą na bieżąco z wszystkimi najnowszymi informacjami o konkursie. Skrócony link do wydarzenia: bit.ly/IVA2018