Zadbaj o prawidłowy klimat w łazience na poddaszu – zamontuj w niej odpowiednie okna dachowe

Stan domu i prawidłowy klimat panujący w pomieszczeniach mają bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. Według najnowszego raportu VELUX „Barometr Zdrowych Domów” osoby przebywające w zawilgoconych budynkach częściej mają problemy zdrowotne niż mieszkańcy domów, w których panują odpowiednie warunki. Utrzymanie niskiego poziomu pary wodnej, który ma duży wpływ na nasz stan i samopoczucie, jest szczególnie trudne do osiągnięcia w łazienkach na poddaszu. Jak sobie z tym poradzić?

Łazienka na poddaszu jest miejscem, w którym gromadzi się dużo wilgoci oraz często występuje dość wysoka temperatura. To wynik regularnego używania bieżącej wody w łazience oraz rozkładania mokrych ręczników i ubrań, przez co poziom wilgoci  w tym pomieszczeniu jest cały czas wysoki. Dużą wilgotność możesz zauważyć np. na lustrach po kąpieli oraz szybach. Jeśli odczuwasz, że te czynniki przeszkadzają Ci w komfortowym korzystaniu z łazienki i mają wpływ na Twoje zdrowie, przemyśl kwestię zlecenia wymiany okna specjaliście. Fachowiec poradzi sobie z tym zadaniem w ciągu jednego dnia, co w żaden sposób nie zaburzy naturalnego rytmu życia domowników. 

Jak zadbać o zdrowy klimat w łazience na poddaszu dzięki nowym oknom?

Jeśli chcesz usunąć z łazienki wilgoć bez wpuszczania do pomieszczenia zbyt dużej ilości powietrza z zewnątrz, wystarczy, że zamontujesz w łazience jedno lub dwa okna dachowe. Zadbaj, by każde z nich było wyposażone w odpowiednie moduły wentylacyjne. Dzięki nim:

  • powietrze wraz z parą wodną będzie mogło wydostać się na zewnątrz nawet przy zamkniętym oknie;
  • do łazienki przedostanie się świeże powietrze, jednak jego napływ będzie pod Twoją kontrolą. Zamontowany w modułach wentylacyjnych filtr ograniczy także ilość zanieczyszczeń dostających się do łazienki.

W moduły wentylacyjne są wyposażone wszystkie okna dachowe VELUX.

Jakie okna wybrać do łazienki na poddaszu?

Wiesz już, że okna w łazience na poddaszu muszą mieć moduły wentylacyjne . Nie są to jednak wszystkie właściwości nowej stolarki, na które warto zwrócić uwagę. Ze względu na warunki panujące w pomieszczeniach kąpielowych zaprojektowanych na górnej kondygnacji, równie ważna jest ich odporność na wilgoć i wodę.

Jeszcze kilka lat temu uważano, że najlepsze są okna drewniane. Stolarka wykonana z naturalnego drewna jest rzeczywiście wytrzymała, mocna i dodatkowo bardzo dobrze się prezentuje. Niestety w pomieszczeniach takich jak łazienka w drewniane ramy okien łatwo wnika woda, przez co mogą one zmieniać swój kształt, a tym samym – tracić swoje właściwości cieplne. Czy to oznacza, że w łazience trzeba zrezygnować z okien drewnianych na rzecz plastikowych?

Zdecydowanie nie. Dużo ładniejsze i wytrzymalsze będą drewniano-poliuretanowe, wodoodporne okna. Są one również wykonane z drewna, ale ich rdzeń jest dodatkowo ochraniany przez poliuretan, który nie przepuszcza wilgoci. Dzięki tej warstwie woda nie dostaje się do środka ramy. Powłoka lakiernicza jest też bardzo trwała, co sprawia, że dłużej zachowuje estetyczny wygląd i jest łatwa w czyszczeniu.

Jak zamontować okna dachowe w łazience?

Okna drewniano-poliuretanowe VELUX występują z systemem górnego lub dolnego otwierania Dzięki temu łatwo dostosujesz okna do aranżacji łazienki i planowanego układu sprzętów.

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwa pomysły, dzięki którym łatwiej będzie Ci znaleźć idealne miejsce na okna dachowe w łazience.

  1. Okno dachowe nad wanną – pozwala osobom zażywającym kąpiel obserwować widoki za oknem lub – jeśli skosy są umieszczone wysoko – niebo. Przez okno nad wanną szybko wydostanie się także para wodna. W zależności od tego, jak wysoko ma być zamontowane okno, wybierz system górnego otwierania (do nisko zainstalowanych okien) lub dolnego otwierania (do wysoko zainstalowanych okien).
  2. Okno dachowe z boku umywalki i lustra – bardzo dobrze oświetla całą ścianę, na której znajduje się armatura. Dzięki temu bez problemu można np. wykonać makijaż przed lustrem przy naturalnym świetle. Światło wpadające przez okno będzie się także łagodnie odbijało od tafli lustra, co jeszcze bardziej rozjaśni przestrzeń.

Twoja łazienka znajduje się na środku poddasza, przez co nie jesteś w stanie zamontować w niej żadnych okien dachowych? Żeby doprowadzić do pomieszczenie światło dzienne, możesz zastosować świetliki tunelowe . Zobacz, jak wygodnie dostarczyć naturalne światło do łazienki, a także innych podobnych pomieszczeń – garderoby lub korytarza.