Kuchnia na poddaszu – jakie okna dachowe wybrać?

Choć pomieszczenia takie jak kuchnia znajdują się zazwyczaj na parterze domów wolnostojących, coraz częściej właściciele budynków przełamują ten schemat. Kuchnia na poddaszu jest dobrym rozwiązaniem, gdy dom zamieszkują dwie rodziny lub gdy właściciele chcą mieć dwa pomieszczenia do gotowania. Jednak czy kuchnie na poddaszu mogą być funkcjonalne? Jakie okna dachowe wprowadzą do nich najwięcej światła?

Aranżacja kuchni na poddaszu zależy od kilku czynników:

  • usytuowania pomieszczenia względem stron świata – najwygodniejsze są kuchnie na poddaszu skierowane w stronę północną, dzięki czemu w ciągu dnia nie jest w nich zbyt gorąco. Jeśli jednak w remontowanym domu wszystkie instalacje znajdują się w bardziej nasłonecznionej części budynku, trzeba znaleźć inne sposoby, które ochronią kuchnię przed nadmiernym dopływem ciepła (np. montaż markiz);

 

  • wysokości ścianek kolankowych – im ścianki kolankowe są wyższe, tym więcej wyposażenia kuchennego można przy nich ustawić. Dzięki wysokim ściankom (powyżej 90 cm) zwiększa się przestrzeń użytkową kuchni na poddaszu. Warto jednak pamiętać, że nawet niskie ścianki kolanowe, których wysokość nie przekracza 75 cm, można również funkcjonalnie zagospodarować;
  • rodzaj skosów i kąt nachylenia dachu – w kuchniach znajdujących się pod dachem dwuspadowym znacznie łatwiej zaaranżować przestrzeń niż pod dachami wielospadowymi. Kąt nachylenia dachu ma natomiast wpływ na wybór odpowiednich okien.

W urządzaniu funkcjonalnej kuchni na poddaszu kluczowe są więc dwie podstawowe rzeczy – dostosowanie rozmieszczenia sprzętu do wolnej przestrzeni i możliwości poddasza, a także prawidłowy wybór okien dachowych.

Dlaczego okna dachowe są w kuchni tak istotne?

Dzięki oknom do pomieszczenia może docierać naturalne światło. W kuchniach na poddaszach, zwłaszcza tych skierowanych w stronę północną, jest to szczególnie ważne, ponieważ ilość promieni słonecznych jest w ciągu dnia ograniczona. Choć umiejscowienie kuchni w północnej części budynku sprawi, że będzie w niej chłodniej, a przez to także przyjemniej, prawidłowe doświetlenie pomieszczenia również odgrywa bardzo ważną rolę. Z pewnością nie chcesz bowiem przez większość dnia korzystać tylko ze sztucznych źródeł światła.

Przyjęło się, że powierzchnia szyb w kuchni na poddaszu powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Możesz jednak zamontować więcej przeszkleń, dzięki czemu zapewnisz sobie jeszcze lepszy dostęp do naturalnego światła.


Jak dopasować okna do kuchni na poddaszu?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie rodzaje okien dachowych zamontować na poddaszu, warto wcześniej dokładnie przyjrzeć się układowi przestrzeni i skosów w Twojej kuchni.

Na wstępie zwróć uwagę na kąt nachylenia dachu. Im będzie on mniejszy, tym Twoje okno powinno być dłuższe. Małe okna umieszczone w łagodnie opadających dachach mogłyby okazać się niewystarczające – nie zapewniały by odpowiedniego widoku na okolicę i mogłyby dostarczyć niewielką ilość światła. Tę zależność wykorzystaj także w odwrotnej sytuacji. Jeśli Twój dach jest stromy, okna połaciowe mogą być nieco krótsze.

Następnie przyjrzyj się uważnie ściankom kolankowym w kuchni. Jaką mają wysokość? Czy w każdym miejscu kuchni są takie same? Odwiedzi na te pytania pozwolą Ci ustalić, jakie okna możesz zamontować. Jeśli np. jedna ze ścianek kolankowych będzie bardzo wysoka, Twoje okno połaciowe będzie odpowiednio krótsze. Gdy natomiast w jednym fragmencie pomieszczenia w ogóle nie będzie ścianki, świetnie sprawdzi się w tym miejscu okno sięgające samej podłogi.

Pamiętaj też, że wysokość ścianki kolankowej na poddaszu determinuje układ mebli i sprzętów kuchennych. Jeśli Twoja ścianka ma:

  • ponad 1 m wysokości – możesz przy niej ustawić niemal każde wyposażenie, w tym lodówkę i kuchenkę z okapem;
  • ok. 90 cm wysokości – jesteś w stanie ustawić przy niej dolne szafki kuchenne, ale bez szafek wiszących, lodówki i okapu. W tym miejscu może także stanąć zmywarka; 
  • do 75 cm wysokości – zmieścisz przy niej schowki i bardzo niskie szafki.

Jakie okna zamontować w kuchni na poddaszu?

Gdy orientacyjnie wiesz, w których miejscach powinny znaleźć się przeszklenia, możesz dokładnie przyjrzeć się rodzajowi okien dachowych. W kuchni najlepiej sprawdzą się 3 rozwiązania.

  • Okna łączone w systemy kombi 

Bardzo dobrze doświetlają kuchnię, a zwłaszcza kuchenne blaty. Układ systemu kombi możesz także łatwo dostosować do skosów. Jeśli ścianka kolankowa jest niska, wybierz okna łączone pionowo. Natomiast nad wysokimi ściankami kolankowymi lepiej sprawdzą się okna łączone poziomo. Taki układ pozwoli Ci stworzyć ładny widok na niebo. Aby zobaczyć także okolicę, potrzebujesz dodatkowego rozwiązania – okien kombi z przedłużeniem o okno w ściance kolankowej.

  • Okna dachowe przedłużone o okna w ściance kolankowej

Dzięki oknom kolankowym doświetlisz miejsca, które nie są zastawione szafkami kuchennymi. Możesz je więc zamontować w części jadalnianej kuchni, dzięki czemu przy każdym posiłku będziesz mógł podziwiać piękne widoki za oknem. Nie musisz się przy tym obawiać, że okna kolankowe zostaną otwarte przez dzieci lub innych członków rodziny. Wystarczy, że wybierzesz model, który nie ma klamki i nie można go ani uchylić, ani otworzyć.


 

  • Balkony dachowe

Zamontujesz je w miejscu, gdzie nie ma ścianki kolankowej. Balkon dachowy zapewni dobre oświetlenie znacznej części kuchni i otworzy pomieszczenie na świat zewnętrzny. Dzięki niemu będziesz mógł zaczerpnąć świeżego powietrza, nawet jeśli nie masz zamontowanego tarasu.Masz małą kuchnię, a dodatkowo ostry kąt nachylenia dachu powoduje, że zarówno okna otwierane od góry, jak i od dołu nie są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Wybierz okna o dużym kącie otwierania. Ich skrzydła wychodzą zawsze na zewnętrzną stronę budynku, dzięki czemu nie zajmują wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Nie tylko światło, czyli zadbaj o odpowiedni klimat w kuchni na poddaszu

Okna dachowe nie tylko wprowadzają do wnętrza odpowiednią ilość światła, ale też pełnią inną bardzo ważną funkcję – mają wpływ na wentylację pomieszczeń. W kuchni na poddaszu ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ prawidłowy powietrza umożliwia wydostawanie się wilgoci na zewnątrz. Z tego względu okna w tym pomieszczeniu powinny posiadać moduły wentylacyjne. Jednocześnie muszą być odporne na parę wodną i inne skropliny uwalniające się w trakcie gotowania, pieczenia, zmywania itp.

O odporności na wilgoć decyduje materiał, z którego jest zrobiona stolarka okienna. W kuchni, podobnie jak i w łazience, najlepiej sprawdzą się okna drewniano-poliuretanowe. Dzięki nim woda nie będzie wnikać w ramę okienną, tylko razem z powietrzem wydostanie się na zewnątrz.  Okna z poliuretanową powłoką są także łatwo w czyszczeniu, dzięki czemu szybko i wygodnie usuniesz z nich plamy po oleju, sosach i inne zabrudzenia.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.