Jak funkcjonalnie zaplanować ułożenie okien na poddaszu?

Aby móc w pełni korzystać z poddasza, niezbędne jest jego właściwe doświetlenie. Kiedy do pomieszczenia dociera zbyt mało naturalnego światła , trudno jest w nim funkcjonować, bez względu na to, czy jest ono wykorzystywane jako przestrzeń do pracy, czy odpoczynku. Dlatego już na etapie projektowania warto zaplanować optymalne rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu.

W ofercie okien dachowych VELUX można znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdego rodzaju dachu (o różnych kątach nachylenia). Jednak aby okna dachowe mogły Ci służyć w pełni efektywnie, nie wystarczy wybrać najlepszego jakościowo produktu. Bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie okien – w taki sposób, by całe poddasze było w pełni doświetlone naturalnym światłem i zawsze odpowiednio przewietrzone.

W celu optymalnego doświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności na poddaszu należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych. Zgodnie z przepisami powierzchnia szyb powinna wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogi.

Okna dachowe – jak je rozmieścić, aby cieszyć się jasnym wnętrzem poddasza?

 Im większa powierzchnia poddasza, tym większa powinna być powierzchnia okien. Zastosowanie się do tej zasady pozwoli nie tylko spełnić wymagania prawne, ale też wpłynie na odpowiedni komfort przebywania na poddaszu.

Aby uzyskać odpowiednią powierzchnię szyb nie musisz instalować więcej pojedynczych okien połaciowych na swoim poddaszu. Możesz na przykład zdecydować się na rozwiązania łączone, jak np.:

Znaczenie ma również wysokość montażu okien dachowych – powinny być na takim poziomie, abyś miał zapewniony swobodny widok na zewnątrz. Położenie dolnej krawędzi otworu okiennego określają przepisy, według których nie może się ona znajdować niżej niż 85 cm nad podłogą, chyba że okno jest nieotwierane.

W kwestii wysokości montażu VELUX oferuje dwa dogodne rozwiązania – okna dachowe z górnym lub dolnym otwieraniem. Jeśli zdecydujesz się na górne otwieranie, wtedy dolna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 80–130 cm od podłogi. W przypadku dolnego otwierania rekomendowana jest większa odległość: 130–150 cm.

Aranżacja poddasza – rozmieszczenie okien dachowych uwzględniające strony świata

Rozmieszczenie okien jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. W im większym stopniu będziesz w stanie wykorzystać energię słoneczną, czyli naturalny proces nagrzewania się budynku, tym mniej zużyjesz energii cieplnej z sieci ciepłowniczej. Jeśli okna dachowe w domu rozplanujesz właściwie względem kierunków świata, wnętrze będzie dłużej ogrzewane słońcem. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż większej liczby okien od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej.

Jeśli chcesz wykorzystać światło dzienne docierające do poddasza od strony północnej, pamiętaj o paru czynnikach. Okna skierowane w tę stronę doświetlają pomieszczenia rozproszonym i delikatnym światłem. Od północy straty ciepła są jednak większe, ponieważ jest ona zimniejsza. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową, która ma niższy współczynnik przenikania ciepła Ug W/(m2K). VELUX w segmencie Standard Plus oferuje energooszczędne trzyszybowe okna dachowe o niskim współczynniku 1,1 W/(m2K).

Nie obawiaj się, że latem na poddaszu będzie zbyt gorąco ze względu na duże nasłonecznienie. Zainstaluj na oknach dachowych rolety zewnętrzne lub markizy, które chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem. Rolety zewnętrzne poprawią też energooszczędność poddasza zimą – mogą zwiększyć izolacyjność okna aż o 16%.

Okna dachowe – zaplanuj montaż okien tak, aby zapewnić cyrkulację powietrza

Rozmieszczenie okien pełni także ważną funkcję w prawidłowej wentylacji pomieszczeń w domu. Jeśli zamontujesz okna po przeciwnych stronach dachu, powietrze będzie swobodnie napływać i ulatywać z poddasza. Okna dachowe powinny być również wyposażone w system wentylacji, a także posiadać wymienny i łatwy w konserwacji filtr zatrzymujący kurz i owady.

Wentylacja okienna umożliwia dopływ świeżego powietrza do poddasza nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. W oknach dachowych VELUX z górnym systemem otwierania klapa wentylacyjna jest zintegrowana z uchwytem otwierającym. Z kolei okna otwierane dolną klamką są wyposażone w dwustopniową wentylację umieszczoną w górnej części skrzydła.

Masz w domu wentylację mechaniczną, nawiewno-wywiewną? Wtedy nie jest wymagane nawet otwieranie okien, a jedynie ich szczelność. Wszystkie okna VELUX mają najwyższą 4 klasę szczelności.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.