Jak dopasować sposób otwierania okna do projektu poddasza i wybranego pomieszczenia?

Komfort użytkowania okien i ich funkcjonalność zależy między innymi od sposobu ich otwierania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, jako jedyny producent w Polsce oferujemy wybór sposobu otwierania okien dachowych w tej samej cenie produktu. Poznaj możliwości jakie daje górne i dolne otwieranie okna, oraz wybierz sposób otwierania odpowiedni dla Twojego poddasza.

Każde poddasze ma swój unikatowy charakter zależny między innymi od kąta nachylenia dachu, posiadania bądź braku ścianek kolankowych oraz ich wysokości. Wybór okien dachowych to kluczowa decyzja, od której będzie zależeć komfort funkcjonowania oraz aranżacja poddasza. Okno dachowe powinno być zamontowane nie tylko tak, by zapewnić dobre doświetlenie pomieszczenia, ale również tak, by bez problemu można było sięgnąć do klamki i swobodnie je otwierać lub zamykać.

Górne otwieranie okien dachowych – kiedy je wybrać?

Górne otwieranie to jeden ze sposobów obsługi obrotowych okien dachowych VELUX. Stosowanie okien z tym systemem otwierania rekomendujemy w pomieszczeniach, w których:

  • dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości od 80 do 130 cm,
  • planujesz postawić meble pod oknem – np. biurko w pokoju dziecięcym, kanapę w salonie lub szafki z blatem roboczym w kuchni,
  • chcesz mieć szerokie pole widzenia – zarówno na siedząco, jak i na stojąco.
W oknach dachowych VELUX z górnym uchwytem otwierającym jest zintegrowana wentylacja. Dzięki temu nawet przy zamkniętym oknie zapewniamy sobie ciągły dopływ świeżego powietrza. Moduł wentylacyjny jest wyposażony w wymienny filtr, który gwarantuje nam świeże powietrze, bez owadów i zanieczyszczeń.


Okna dachowe z górnym otwieraniem sprawdzą się w pokojach małych dzieci. Uchwyt otwierający okno znajduje się na górnej części skrzydła okna, co sprawia, że jest trudno dostępny dla mniejszych dzieci. Dzięki temu dziecko nie otworzy okna bez Twojej wiedzy.

Dolne otwieranie okien dachowych – kiedy je wybrać?

Dolne otwieranie to drugi ze sposobów obsługi obrotowych okien dachowych VELUX. Rekomendujemy stosowanie okien z tym systemem otwierania w pomieszczeniach, w których:

  • dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości od 130 do 150 cm,
  • nie planujesz ustawienia mebli pod oknem – wówczas masz swobodny dostęp do dolnej klamki,
  • chcesz mieć widok wprost na niebo.

Okna dachowe VELUX z dolnym otwieraniem są wyposażone w elegancką, ocynkowaną klamkę, zamocowaną pośrodku dolnej ramy okna.

Oprócz okien z górnym i dolnym otwieraniem oferujemy również okna klapowo-obrotowe. Są to okna dachowe o dużym kącie otwarcia, zapewniające panoramiczny widok dzięki możliwości uniesienia skrzydła okna aż o 45o.

Warto zastosować okna klapowo-obrotowe w szczególności, jeśli:

  • nachylenie dachu wynosi 45o, a ścianka kolankowa jest wysoka,
  • chcesz mieć możliwość otwierania okna na dwa sposoby w tym samym czasie – okna klapowo-obrotowe posiadają zarówno górny uchwyt otwierający, jak i dolną klamkę.
  • okno ma pełnić również funkcję wyjścia ewakuacyjnego – taką możliwość dają okna klapowo-obrotowe od rozmiaru PK08 wzwyż.

Sterowanie elektryczne – sposób na wysoko zamontowane okna dachowe

Twoje okno będzie lub jest zamontowane bardzo wysoko? A może szukasz sposobu na zwiększenie komfortu użytkowania okien? Rozwiązaniem dla Ciebie będzie sterowanie elektryczne w systemie VELUX INTEGRA®. Ten innowacyjny system pozwala na zdalne sterowanie nie tylko oknami, ale również akcesoriami takimi jak rolety czy markizy.

Jeśli montujesz nowe okno, możesz od razu wybrać takie z fabrycznie wbudowanym silnikiem elektrycznym. Jeśli chcesz usprawnić działanie okien dachowych VELUX, które już posiadasz, możesz domontować do nich system elektryczny (opcja dostępna tylko dla okien z górnym otwieraniem).

VELUX INTEGRA® działa na zasadzie fal radiowych, więc oknem można operować z dowolnego miejsca w domu. System może być zasilany elektrycznie bądź solarnie. Wybierając opcję zasilania solarnego, musimy pamiętać o tym, że ogniwo słoneczne wymaga bezpośredniego nasłonecznienia.

Wszystkie produkty VELUX sterowane elektrycznie można obsługiwać za pomocą aplikacji VELUX ACTIVE. VELUX ACTIVE to nowość w naszej ofercie. Jest to system sterowania klimatem w Twoim domu. Monitoruje jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz pogodę na zewnątrz. Dzięki tym danym automatycznie wentyluje pomieszczenia, opuszcza rolety i markizy chroniąc dom przed nagrzewaniem czy zamyka okna, gdy zbliża się deszczowa pogoda. Jakość powietrza w domu możesz na bieżąco monitorować dzięki aplikacji mobilnej. To sprawia, że produktami VELUX możesz sterować z dowolnego miejsca w domu i poza nim.

Zarówno aplikacja VELUX ACTIVE, jak i wszystkie produkty VELUX INTEGRA® działają w oparciu o bezpieczną technologię io-homecontrol®, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie technologii domów inteligentnych.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.