Jak ochronić się przed wysoką temperaturą w domu z oknami do płaskiego dachu?

Wysoka temperatura, choć bardzo przyjemna podczas urlopu, może dać się we znaki – zwłaszcza właścicielom budynków z oknami w płaskim dachu. Promienie słoneczne padają na nie przez większość dnia, od wiosny aż do jesieni. Dlatego nawet jeśli na zewnątrz nie panują już upały, warto zdecydować się na funkcjonalne wyposażenie okien, które pozwoli kontrolować wpadające do pomieszczenia ciepło.

Zbyt wysoka temperatura w domu ma niekorzystny wpływ na samopoczucie, koncentrację i ogólny komfort życia. Na szczęście istnieją metody, by ją obniżyć. Zapewniają je rozwiązania, które blokują ciepło jeszcze zanim przedostanie się ono do pomieszczenia – nawet jeśli posiadasz trudno dostępne okna do płaskiego dachu.

Wentylacja pomieszczenia z oknami do płaskiego dachu

Jak ochłodzić mieszkanie z oknami do płaskiego dachu – ważna rola wentylacji

Jak schłodzić pokój i całe mieszkanie? Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. To skuteczna metoda obniżania temperatury, gdyż nowoczesne urządzenia są ciche, dyskretne i estetyczne. Warto jednak podkreślić, że klimatyzacja nie powinna zastępować całkowicie tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń za pomocą otwierania okien. Tylko ono zapewnia bowiem odpowiednią cyrkulację powietrza i zdrowy, sprzyjający domownikom klimat.

W przypadku okien fasadowych stosunkowo łatwo stworzyć przeciąg, który gwarantuje dostęp do świeżego powietrza i ochłodzenie pomieszczenia. Otwarcie ich, najlepiej na przeciwległych ścianach, nie stwarza zwykle żadnego problemu. Okna do dachu płaskiego umożliwiają dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza we wnętrzu – także w jego centralnym punkcie, niezależnie od wielkości pokoju, jednak ich otwieranie może być nieco trudniejsze. Zatem jak schłodzić pomieszczenie z oknami do dachu płaskiego bez używania drabiny?

Najlepszym wyjściem jest wybór sterowanych elektrycznie okien do dachu płaskiego VELUX. System umożliwia zamykanie i otwieranie okna za pomocą wygodnej klawiatury naściennej. Dodatkowo wbudowany czujnik deszczu automatycznie zamknie okno, gdy tylko na szybie pojawią się jakiekolwiek opady.

Zobacz także, jakie są inne zalety okna do płaskiego dachu.

Otwieranie okna do płaskiego dachu
Markiza na oknie do płaskiego dachu VELUX

Markiza – jak ochłodzić dzięki niej mieszkanie?

Podczas największych upałów warto zadbać także o dodatkową ochronę przed nagrzewaniem wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku markiza. Montuje się ją po zewnętrznej stronie okna. Przezroczysta siatka zapewnia przyjemny chłód w pomieszczeniu nawet podczas wysokiej temperatury, ponieważ blokuje silne promienie słoneczne zanim jeszcze dotrą one do szyby.

Największe zalety markizy dachowej to:

  • skuteczna ochrona przed nagrzewaniem (redukcja ciepła nawet o 76%),
  • przepuszczanie światła i brak zaciemnienia pomieszczenia,
  • łatwa obsługa od wewnątrz pomieszczenia,
  • trwałość na lata.

Tak samo jak w przypadku okna do płaskiego dachu markiza może być sterowana zdalnie – nie musisz więc martwić się jej wysokim położeniem. Jest ona zasilana solarnie – działa więc w sposób ekologiczny dzięki baterii słonecznej, umożliwiając oszczędzanie prądu i pieniędzy.

Jak schłodzić pomieszczenie – postaw na inteligentne sterowanie klimatem

Nowoczesną możliwość skutecznej ochrony przed wysoką temperaturą i przegrzaniem pomieszczenia gwarantuje też system inteligentnego sterowania klimatem w domu VELUX ACTIVE. System samodzielnie zarządza oknami VELUX oraz markizami odpowiedzialnymi za odpowiednią ilość ciepła w domu z oknami do płaskiego dachu. Sterowanie automatyczne możesz zaprogramować tak jak chcesz, np. zawsze otwierać okna i zasuwać markizy o konkretnej godzinie. Jednak niezależnie od Twoich ustawień system będzie polegał głównie na swoich czujnikach. Jeśli wykryją one zbyt duże stężenie dwutlenku węgla lub zbyt wysoką temperaturę w domu, automatycznie otworzą okna. Będą także reagowały na zmieniającą się pogodę. System zasunie markizę, gdy jego czujniki odbiorą ze stacji pogodowej informację o zbliżającym się upale – dlatego nie musisz martwić się o przegrzanie, nawet podczas urlopu, gdy nie ma Cię w domu.

Dodatkową korzyścią z posiadania systemu VELUX ACTIVE jest możliwość sterowania oknami i markizami z dowolnego miejsca, za pomocą aplikacji zainstalowanej w Twoim telefonie.

Wiesz już, jak przetrwać upały w domu z oknami do płaskiego dachu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tego typu produktach VELUX, zobacz także nasz poradnik: Okna do dachu płaskiego – typy i najważniejsze informacje

Inteligentne sterowanie oknami do płaskiego dachu