Remontujesz lub adaptujesz poddasze? Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku!

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji są często wybierane ze względu na możliwość zyskania dodatkowej przestrzeni po pewnym czasie np. gdy powiększa się rodzina. Czeka Cię remont poddasza lub jego adaptacja? Niebawem możesz stać się posiadaczem przytulnych i klimatycznych wnętrz pod skośnym dachem. Pomogą Ci w tym nasze wskazówki. Przeprowadzimy Cię przez remont poddasza krok po kroku, aby w czasie prac nic Cię nie zaskoczyło.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie obowiązują przepisy w związku z remontem poddasza,
  • jak wygląda remont poddasza od podstaw.

Adaptacja poddasza może polegać na:

  • przekształceniu poddasza nieużytkowego w użytkowe,
  • wykończeniu poddasza użytkowego, które dotychczas pozostawało w stanie surowym.
Dziewczynka na poddaszu z oknami dachowymi Velux

O ile samo wykończenie poddasza użytkowego nie jest zbyt skomplikowane, o tyle w pierwszym przypadku musisz się przygotować na bardziej zaawansowane prace. Ponadto musisz spełnić kilka formalności urzędowych, aby móc przekształcić poddasze nieużytkowe w użytkowe.

Przepisy prawne dotyczące adaptacji poddasza – projekt i uzyskanie warunków zabudowy

Dom z poddaszem do adaptacji, który w swoim projekcie nie miał uwzględnionego poddasza użytkowego, wymaga sprawdzenia stanu technicznego, aby upewnić się, czy jest on w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie, np. przy podwyższeniu dachu, ociepleniu, wykończeniu i meblowaniu mieszkania. Konieczna jest również kontrola stanu więźby dachowej i szczelności dachu. Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do architekta i konstruktora, którzy profesjonalnie ocenią, czy konstrukcja budynku umożliwia adaptację.

Jeśli jest to możliwe, podejmij kroki formalne. Złóż w starostwie zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania lokalu. Zgłoszenie jest niezbędne, ponieważ adaptacja poddasza spowoduje zmianę warunków m.in. bezpieczeństwa pożarowego, higieniczno-sanitarnego oraz wielkości budynku i układu obciążeń. O tym, co jeszcze należy dołączyć do zgłoszenia, dowiesz się z tekstu „Adaptacja poddasza a nowe prawo budowlane – o czym trzeba wiedzieć?”.

Po uzyskaniu zgody lub pozwolenia na budowę powiadom inspektora nadzoru budowlanego o remoncie (nie później niż tydzień przed rozpoczęciem remontu) i przystąp do pracy.

Remont poddasza krok po kroku

Od czego zacząć remont poddasza? Poniżej wypisaliśmy poszczególne etapy według kolejności prac – zobacz, co Cię czeka podczas adaptacji poddasza krok po kroku.

1. Wyrównanie stropu i jego wzmocnienie

Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy wzmocnić strop ze względu na jego większe obciążenie. W tym miejscu wybierasz też rodzaj posadzki, a także odpowiednią izolację stropu, która wyciszy mieszkanie.

Ważną kwestią jest dobre oświetlenie poddasza i odpowiednie rozmieszczenie najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Zastosowanie okien dachowych pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać naturalne światło.

Okna dachowe VELUX są dostępne w kilku typach i różnych wariantach, m.in.:

  • okna obrotowe – z górnym systemem otwierania lub otwierane klamką na dole,
  • okna klapowo-obrotowe – z możliwością podwójnej obsługi: uniesienia do kąta 45° lub otwarcia obrotowego,
  • okna sterowane elektrycznie VELUX – którymi możesz sterować zdalnie; ponadto posiadają czujnik deszczu, dzięki czemu okna automatycznie zamykają się w przypadku opadów,
  • okna trzyszybowe energooszczędne – o doskonałych właściwościach izolacyjnych i najlepszym stosunku jakości do ceny; zapewniają zmniejszenie strat ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie.
Remont na strychu
Rolety na oknach dachowych Velux w sypialni na poddaszu

Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń i zyskać więcej światła i przestrzeni, możesz zdecydować się również na:

  • łączenie okien VELUX w zestawy kombi (np. 2-3 obok siebie),
  • łączenie okien dachowych z oknami kolankowymi,
  • balkony dachowe,
  • wyjście balkonowe na zewnątrz,
  • elementy doświetlające.

Dla przyszłego komfortu mieszkańców niebagatelne znaczenie ma wybór i umiejscowienie okien. Warto też zdecydować się na dodatkowe elementy wyposażenia okna, m.in.:

  • rolety zewnętrzne – które zapewnią ochronę poddasza przed nagrzewaniem latem, a zimą przed stratami ciepła (dzięki dodatkowej izolacji),
  • rolety wewnętrzne – dzięki którym zyskasz większą kontrolę nad światłem słonecznym docierającym do wnętrz,
  • markizy – które ograniczają nagrzewania się wnętrza w czasie upałów bez konieczności zasłaniania widoków za oknem.

Szerokości okien dostosowane są do odległości między krokwiami, więc montaż nie powinien sprawiać problemu. W przypadku niestandardowego rozstawu krokwi może być konieczne wykonanie wymianów.

2. Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia między krokwiami

Aby zapewnić komfort cieplny na poddaszu zarówno latem, jak i zimą, niezmiernie ważne jest ułożenie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, która zapewni wymaganą szczelność. Warto wiedzieć, że VELUX oferuje rozwiązania systemowe zapewniające prawidłowy montaż okien i odpowiednią izolację. Są to kołnierze uszczelniające, które sprawiają, że okna bezpiecznie łączą się z konstrukcją dachu, oraz system ciepłego montażu, który gwarantuje najlepsze połączenie okna z warstwami izolacji dachu.

3. Wykonanie konstrukcji ścian działowych i sufitu podwieszanego

Przy wykonywaniu ścianek dzielących przestrzeń poddasza na pomieszczenia pamiętaj o pewnych standardach, których warto się trzymać, aby zapewnić domownikom komfort. Pamiętaj, aby szerokość pomieszczeń umożliwiała domownikom swobodne poruszanie się.

Czy spodziewasz się, że pomieszczenia na Twoim poddaszu mogą być niewielkie, a w niektórych nie da się umieścić okien dachowych? To żadna przeszkoda – możesz sobie zapewnić wyjątkowy klimat nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach dzięki odpowiedniej dawce światła słonecznego. Aby rozjaśnić np. ciemny korytarz, w którym nie ma możliwości montażu okien, zastosuj dachowe świetliki tunelowe. W ten sposób pomieszczenia zyskają na przytulności, a Ty przez dłuższy czas w ciągu dnia nie będziesz musiał korzystać ze światła elektrycznego.

Zobacz: Aranżacja salonu na poddaszu krok po kroku – najważniejsze wskazówki.

Rolety na oknach dachowych Velux
System sterowania oknami dachowymi VELUX INTEGRA

4. Rozprowadzenie instalacji we wnętrzu

To moment na prace związane z instalacją elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Samo poprowadzenie przewodów i rur to jednak nie wszystko. Może się okazać konieczne wystąpienie do zakładu energetycznego z prośbą o dodatkowy przydział mocy. Jeśli w przyszłości chcesz korzystać z okien sterowanych elektrycznie VELUX, to na tym etapie prac należy doprowadzić okablowanie do okna. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zadbać o okablowanie okna bez względu na to, czy planujesz zastosowanie produktów sterowanych elektrycznie, czy nie. W przyszłości łatwiej Ci będzie bowiem zastosować dowolny produkt sterowany elektrycznie. Pozwoli Ci to zamontować silnik z czujnikiem deszczu do zamiany ręcznie sterowanych okien w elektryczne, przez co znacznie zwiększysz komfort korzystania z poddasza. Możesz także zdecydować się od razu na elektryczne okna VELUX. W przypadku kanalizacji wystarczy podłączyć rury odprowadzające ścieki z Twojego mieszkania do instalacji kanalizacyjnej doprowadzonej ponad poziom zamieszkałej kondygnacji budynku. Doprowadzenie ciepłej i zimnej wody może być jednak trudniejsze i wymagać zainstalowania dodatkowej pompy, która wymusi obieg w instalacji.

5. Wykonanie podłóg

Przy wykonywaniu podłóg miej na uwadze, że warstwa posadzki (razem z podkładami i izolacją) może wpłynąć na zmniejszenie wysokości pomieszczenia. Dla zachowania komfortu średnia wysokość między podłogą a stropem nie powinna być mniejsza niż 190 cm. To istotna informacja ze względu na to, że powierzchnia pod niskimi stropami nie jest wliczana do powierzchni użytkowej poddasza.

6. Ułożenie pozostałej warstwy ocieplenia, montaż ścian działowych, skosów i sufitu oraz wykończenie ścian i podłóg

Prace wykończeniowe zakładają ocieplenie stropu za pomocą wełny mineralnej, styropianu lub folii termoizolacyjnej. Następnie wykonuje się skosy, ściany działowe i sufit, najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych, na które nakłada się gładź. Pozostaje już tylko pomalowanie ścian i sufitów, rozłożenie podłóg oraz zaplanowanie rozmieszczenia mebli. Aranżacja poddasza ze skosami powinna być dobrze przemyślana ze względu na ograniczenia przestrzeni wynikające ze skosów. Z drugiej strony poddasze ze skosami daje wyjątkowe możliwości stworzenia klimatycznego i jedynego w swoim rodzaju mieszkania.

Znasz już wszystkie aspekty remontu i adaptacji poddasza krok po kroku. Pozostaje jeszcze pytanie – ile to będzie kosztować? Zajrzyj do naszego tekstu, aby dowiedzieć się, jaki jest przykładowy koszt remontu poddasza.

Adaptacja poddasza