Oświetlenie poddasza dzięki oknom dachowym

Naturalne światło – prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebujesz go do komfortowego życia i dobrego samopoczucia. Jednocześnie jednak nadmiar słońca w pomieszczeniu, w którym się uczysz, pracujesz lub odpoczywasz powoduje przegrzanie i dyskomfort. Zastanawiasz się, jakie okna dachowe wybrać i jak je rozmieścić, aby światło słoneczne pozwoliło Ci cieszyć się pełnią walorów poddasza? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!


Z tekstu dowiesz się:

 • jak rozmieścić okna dachowe, aby doprowadzić do pokoju jak najwięcej światła dziennego,
 • jakie okna dachowe zapewnią Ci najlepsze oświetlenie na poddaszu,

 

 • jak kontrolować ilość światła na poddaszu,

 • jak otwierać i zamykać okna dachowe za pomocą klawiatury naściennej lub telefonu.
Odpowiednie oświetlenie pokoi na poddaszu to bardzo ważny warunek komfortowego przebywania w tej części domu. Przemyślane rozmieszczenie źródeł naturalnego światła sprawia, że czujesz się dobrze, masz dużo energii i chęci do życia. Niezależnie od tego, czy zaczynasz remont poddasza, czy też dopiero planujesz budowę nowego domu, koniecznie zadbaj o funkcjonalność  wnętrza. Pomogą Ci w tym okna dachowe VELUX oraz rolety wewnętrzne i zewnętrzne, które pozwolą kontrolować ilość wpadającego światła.
Energooszczędne rolety zaciemniające Velux

Oświetlenie na poddaszu – jak rozmieścić okna dachowe, aby wszędzie było jasno?

Oświetlenie sypialni na poddaszu, kuchni, łazienki czy salonu wydaje się banalne. Pozornie wystarczy wstawić jedno lub dwa okna dachowe w każdym z tych pomieszczeń. Okazuje się jednak, że aby w pełni korzystać z naturalnego światła w odpowiedniej ilości, warto przy planowaniu wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii. Oprócz liczby okien, duże znaczenie ma ich rozmiar, usytuowanie z danej strony domu oraz wysokość, na której są montowane.

Zgodnie z przepisami budowlanymi powierzchnia szyb powinna stanowić minimum ⅛ powierzchni podłogi. Architekci uwzględniają tę zasadę podczas planowania rozmieszczenia źródeł oświetlenia na poddaszu – dlatego pamiętaj, by nie rezygnować bez powodu z okien zaproponowanych w projekcie. Wspomniana zasada jest kluczowa dla dobrego oświetlenia, ale także dla bilansu energetycznego Twojego domu. A przecież im bardziej wykorzystasz energię słoneczną do naturalnego nagrzewania budynku, tym mniej będziesz jej potrzebować z elektrowni! Dodatkowo warto pamiętać, że rezygnacja z zaplanowanej liczby okien wpływa negatywnie na przestronność i atrakcyjność pomieszczenia.

Najwięcej światła dotrze do wnętrza od południa – dlatego jeśli to możliwe, zaplanuj część okien z tej strony. Od północy natomiast wpadające do środka promienie będą delikatniejsze i bardziej rozproszone, a straty ciepła większe. Dobrym rozwiązaniem będą więc okna dachowe VELUX energooszczędne z niższym współczynnikiem przenikania ciepła. To bardzo atrakcyjne cenowo okna trzyszybowe, dzięki którym oprócz światła i świeżego powietrza zyskujesz dodatkowo:

 • ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – ze względu na szkło hartowane po zewnętrznej stronie okna,
 • ochronę przed ucieczką ciepła z budynku – a co za tym idzie niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli chodzi o wysokość montażu okien dachowych, zasada jest prosta: powinny być na takim poziomie, aby zapewnić Ci swobodny widok na zewnątrz i wygodne otwieranie. W praktyce wygląda to tak: jeśli zdecydujesz się na okno otwierane od dołu, dolna krawędź okna powinna zostać zamontowana ok. 130-150 cm od podłogi. W przypadku okien z górnym systemem otwierania wystarczy 80-130 cm od podłogi. W ten sposób w każdym przypadku będziesz mieć swobodny dostęp do uchwytu – nawet jeśli bezpośrednio pod oknem ustawisz meble

Dzieci i okno dachowe Velux na poddaszu
Kobieta poprawiająca żaluzje na oknie dachowym Velux

Jak zyskać najwięcej światła? Oświetlenie pokoju na poddaszu z dużym metrażem

Zdecydowałeś się na poddasze jako jedną przestrzeń bez podziału na pomieszczenia? To coraz bardziej popularne i modne rozwiązanie, które z pewnością jest warte uwagi! Jeśli je wybierzesz, będziesz potrzebować, jeszcze więcej źródła naturalnego światła . Tak samo w przypadku oświetlenia dużego salonu na poddaszu.

Poznaj nasze rozwiązania dla dużych przestrzeni poddasza, dzięki którym uzyskasz najlepsze efekty doświetlenia wnętrza!

 • Okna montowane w zestawy kombi – dają możliwość łączenia wielu okien w atrakcyjne zestawy. Do wyboru masz zestawy podwójne pionowe (dwa okna dachowe jedno nad drugim), podwójne poziome (dwa lub więcej okien obok siebie) lub zestawy poczwórne (cztery jednakowe okna dachowe zamontowane jedno nad drugim lub obok siebie). Takie połączenia optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że do Twojego domu trafia jeszcze więcej światła i świeżego powietrza. Przestrzeń wydaje się większa, a widok na zewnątrz lepszy – poczujesz, że jesteś znacznie bliżej natury!
 • Okno dachowe z dolnym elementem doświetlającym – ten model umożliwia przedłużenie okna w dół. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na zestaw kombi. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz widzieć więcej, doświetlisz wnętrze i nadasz mu wyjątkowy charakter.
 • Okno kolankowe – to pionowe elementy okienne przeznaczone do zamontowania na ściance kolankowej, bezpośrednio pod oknami dachowymi. Dzięki temu, że otwór okienny niemal sięga do podłogi, zapewniają wspaniały widok oraz optycznie powiększają przestrzeń na poddaszu. Do wyboru masz wersję uchylną lub nieotwieraną.
 • Balkon dachowy – to rozwiązanie, które pozwala Ci w przekształcić okno dachowe w balkon dokładnie wtedy, kiedy chcesz. Jego górna część otwiera się jak zwykłe okno dachowe, zaś dolna tworzy mały balkon z barierką po bokach.
 • Okno balkonowe – idealne, jeśli planujesz taras dachowy – zarówno w dachu ze ścianką kolankową, jak i bez. Gwarantuje radość z ogromnej ilości światła, a do tego pomaga w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń na poddaszu. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, masz dwie możliwości. W celu przewietrzenia pomieszczenia otwórz górną część okna balkonowego w ten sam sposób, co każde inne okno dachowe z dolnym otwieraniem. Jeśli zaś chcesz wyjść na taras dachowy, otwórz obie Oświetlenie poddasza pod kontrolą – rolety i markizy

Wiesz już, jak wprowadzić do wnętrza najwięcej światła – teraz warto pomyśleć o tym, aby mieć nad nim kontrolę. W końcu poddasze zalane słońcem to świetna perspektywa, ale nie gdy chcesz pracować, czytać czy zdrzemnąć się… Dlatego właśnie przydadzą Ci się elementy wyposażenia, które pomogą kontrolować ilość światła w pomieszczeniu.

 • Rolety zewnętrzne – gwarantują całkowite zaciemnienie wnętrza. Dodatkowo zimą poprawiają izolacyjność, a latem chronią przed nagrzaniem poddasza.
 • Rolety wewnętrzne – na przykład dekoracyjne, plisowane, zaciemniające i inne. W zależności od modelu gwarantują różne stopnie zaciemnienia lub rozproszenia światła. Najlepiej sprawdzą się w połączeniu z roletą zewnętrzną – to zestaw, który zagwarantuje Ci ograniczenie światła i ciepła dokładnie w takim stopniu, jakiego akurat potrzebujesz.
Okna dachowe Velux w pokoju dziecięcym na poddaszu
Wygodne sterowanie oknami dachowymi – VELUX INTEGRA

Wygodne sterowanie elektrycznymi oknami dachowymi  i system VELUX ACTIVE

Wiesz już, jakie oświetlenie na poddaszu sprawdzi się najlepiej i jak wyposażyć okna, aby z łatwością kontrolować ilość wpadających do wnętrza promieni słońca. Zwróć uwagę na jeszcze jedno nasze rozwiązanie, które znacząco zwiększy komfort obsługi okien – system elektrycznych okien VELUX. Otwieranie i zamykanie za pomocą klawiatury naściennej sprawdzi się szczególnie tam, gdzie okna zamontowane są w trudno dostępnym miejscu. Będzie też niezastąpione w wysokich pomieszczeniach (np. klatka schodowa, antresola). Prawda jest jednak taka, że docenisz ten wybór i wynikający z niego komfort w każdym przypadku – dla Twojej wygody zdecyduj się na sterowanie elektryczne także w pomieszczeniach, w których nie masz problemu z dostępem do okien.

Z pewnością docenisz też fakt, że okno z górnym systemem otwierania można w każdej chwili wyposażyć w silnik elektryczny – dlatego na etapie planowania aranżacji poddasza i montowania okna pomyśl także o doprowadzeniu przewodu. Dzięki temu fachowcy z łatwością podłączą okno z silnikiem, a dodatkowo zyskasz możliwość zainstalowania systemu VELUX ACTIVE, który pomoże Ci dbać o odpowiedni klimat na poddaszu. Jego największe zalety to:

 • możliwość zdalnego sterowania – otworzysz lub zamkniesz okno z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji w telefonie,
 • automatyczna wentylacja pomieszczeń – uruchamia się 3 razy dziennie w oparciu o lokalne warunki pogodowe,
 • samodzielna instalacja – zrobisz to łatwo i szybko bez pomocy specjalisty,
 • inteligentna ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem i nagrzewaniem – gdy pogoda się zmieni, system samodzielnie zasłoni i odsłoni rolety zewnętrzne lub markizy.

Oświetlenie niewielkiego pomieszczenia, np. małej łazienki na poddaszu, wydaje się proste – większe wyzwanie stanowią duże przestrzenie. Ale my mamy rozwiązanie do każdej z tych sytuacji! Postaw na okna dachowe VELUX elektryczne oraz rolety i ciesz się dostępem do naturalnego światła w każdym pokoju na poddaszu.

Okna dachowe Velux w sypialni na poddaszu