Aranżacja salonu na poddaszu krok po kroku – najważniejsze wskazówki

Salon na poddaszu z powodzeniem posłuży za przyjemne miejsce do wypoczynku dla domowników i gości. Jeśli urządzisz go z głową, będzie równie praktyczny, co w przestrzeni bez skosów! Wystarczy zadbać o naturalne oświetlenie, a potem dobrać wygodne meble oraz wyposażyć pokój w sprzęt RTV. Sprawdź, o czym warto pamiętać przy aranżowaniu wnętrza.


Z tekstu dowiesz się:

  • jakie okna dachowe wybrać, aby cieszyć się nowoczesnym salonem na poddaszu pełnym światła i świeżego powietrza,
  • dlaczego w salonie z aneksem na poddaszu (i nie tylko!) niezbędne są rolety,

 

  • jakie są wady i zalety urządzenia salonu, kuchni i jadalni jako wspólnego pomieszczenia na poddaszu,
  • jak ustawić meble w salonie ze skosami.

W dzisiejszych salonach na poddaszu ze skosem królują nowoczesne trendy. Ze względu na dostępność różnych rozwiązań i materiałów łatwo zaaranżujesz poddasze minimalistyczne, modernistyczne czy nawet skandynawskie. Z pomocą przychodzą Ci nowoczesne meble, a także okna dachowe VELUX – drewniane lub drewniano-poliuretanowe malowane na biało. Do dyspozycji masz też rolety, dostępne w wielu wzorach i kolorach, które będą chroniły przed słońcem i świetnie sprawdzą się w roli dekoracji idealnie dopasowanej do pomieszczenia. Niezależnie od stylu wnętrza pamiętaj o uniwersalnych zasadach, które znajdziesz w tym artykule.

aranżacja salonu na poddaszu

Oświetlenie: rola okien dachowych w salonie na poddaszu

Dobrze doświetlony i pełen świeżego powietrza pokój dzienny na poddaszu to wizytówka Twojego domu. Dlatego jesteśmy pewni, że okna dachowe to najważniejszy element aranżacji poddasza! Najwięcej światła dociera do wnętrza Twojego domu od południa – jeśli to możliwe, zaplanuj zatem samodzielny pokój dzienny lub salon z kuchnią na poddaszu właśnie od tej strony.

Jeśli chodzi o okna, do wyboru masz modele drewniane i drewniano-poliuretanowe. Każdy z nich jest dostępny w trzech wersjach:

  • okno z górnym sposobem otwierania – sprawdzi się, gdy ma być zamontowane stosunkowo nisko – uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się,
  • okno z dolnym sposobem otwierania – wersja idealna w sytuacji, gdy dolna krawędź znajdzie się na wysokości od 130 do 150 cm, a Ty nie planujesz ustawiać niczego pod oknem – masz wtedy swobodny dostęp do klamki i widok wprost na niebo,
  • okno klapowo-obrotowe – sprawdzi się tam, gdzie nachylenie dachu wynosi 45º, a ścianka kolankowa jest wysoka – daje możliwość znacznego uniesienia skrzydła, więc zapewnia wspaniały, panoramiczny widok na zewnątrz.

Aby zyskać jeszcze więcej światła, postaw na okna dachowe montowane w zestawach, czyli tzw. zestawy kombi. Takie rozmieszczenie nie tylko gwarantuje więcej światła we wnętrzu, ale też optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, że dobry widok na zewnątrz robi wrażenie za każdym razem, gdy spojrzysz przez szybę.

Dlaczego jeszcze warto wybrać okna dachowe VELUX do salonu na poddaszu? Ponieważ okna z górnym systemem otwierania możesz wyposażyć w sterowanie elektryczne, system pozwoli Ci wtedy obsłużyć je za pomocą klawiatury naściennej lub aplikacji w telefonie. To szczególnie ważne, gdy okna zamontowane są w trudno dostępnych miejscach. Z pewnością docenisz tę wygodę!

Aby mieć pewność, że Twoje okno zostanie zamontowane poprawnie, wybierz dekarza lub montażystę, który przeszedł specjalistyczne szkolenia produktowe. Skorzystaj z naszej mapy rekomendowanych wykonawców VELUX

Przeczytaj jeszcze więcej na temat oświetlenia na poddaszu.

salon na pddaszu
salon na poddaszu

Kontrola światła: salon z aneksem kuchennym na poddaszu lub samodzielny

Pokój dzienny pełny światła i świeżego powietrza dzięki naszym oknom to zdecydowanie zachęcająca perspektywa. Pamiętaj jednak, że aby pomieszczenie było w pełni funkcjonalne, warto wyposażyć je w rolety, które w razie potrzeby ograniczą dopływ światła lub całkowicie zaciemnią wnętrze. To ważne, szczególnie jeśli chcesz zaaranżować na poddaszu salon z aneksem kuchennym – silne letnie promienie mogą skutecznie utrudniać komfortowe gotowanie. Rozwiązaniem są nasze rolety, na przykład:

  • dekoracyjne – gwarantują prywatność w domu oraz złagodzenie światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń,
  • plisowane – o eleganckim wzornictwie, zapewniają kontrolę światła oraz prywatność. Można je zatrzymać w dowolnym miejscu na oknie,
  • żaluzje – zapewniają prywatność, odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu i są wyjątkowo odporne na wilgoć i zabrudzenia,
  • zaciemniająco-plisowane – pełnią dwie funkcje: zaciemnienie o dowolnej porze oraz kontrola światła przez cały dzień.

Aby zadbać o komfort w salonie w upalne dni, pamiętaj też o zamontowaniu przesłon zewnętrznych, które ochronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem. Rekomendowane produkty to markiza manualna MHL i roleta zewnętrzna elektryczna SML.


Koncepcja: salon na poddaszu jako otwarta przestrzeń czy podział na pomieszczenia?

Nowoczesne trendy zakładają, że aranżacja poddasza powinna być przytulna, ale też przestronna – dlatego wielu właścicieli domów decyduje się nie stawiać ścianek działowych pomiędzy salonem a innymi pomieszczeniami, np. aneksem kuchennym i jadalnią. Największe zalety takiego rozwiązania to:

  • optyczne wrażenie, że połączone pomieszczenia są o wiele większe niż w rzeczywistości,
  • możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego czy rozmowy między Twoimi gośćmi w salonie a Tobą w kuchni,
  • swobodne podawanie posiłków i przemieszczanie się w poszczególnych strefach.

Zwolennicy tradycyjnego podziału na pomieszczenia wymieniają za to wady wspólnej przestrzeni, np.:

  • brak możliwości ukrycia rzeczy, które niekoniecznie chcesz pokazać gościom (np. brudne naczynia w zlewie),
  • zapachy z kuchni przedostające się do salonu.

Nie możesz się zdecydować? Rozważ wydzielenie stref małego salonu na poddaszu oraz kuchni przy pomocy wyspy lub stołu z krzesłami, który ustawisz na granicy pomieszczeń.

salon na poddaszu
aranżacja salonu na poddaszu

Ustawienie mebli: salon na poddaszu ze skosami

Salon na poddaszu ze skosami ma potencjał, by być zarówno przytulny, jak i funkcjonalny, ale aby taki był, musisz dobrze rozplanować ustawienie mebli. Pod skosami nie zmieszczą się szafy czy wysokie regały, ale to nie znaczy, że te przestrzenie muszą pozostać puste. Z powodzeniem zmieścisz tu na przykład:
  • kanapę,
  • stolik lub biurko (najlepiej pod oknem, aby podczas pracy jak najdłużej korzystać z naturalnego światła),
  • niskie szafki.

Pamiętaj, że tam, gdzie pod skosami planujesz postawić meble, warto wybrać okna dachowe z górnym systemem otwierania. Dzięki temu zyskasz łatwy dostęp do uchwytu.

Wybierz swój ulubiony styl, zadbaj o oświetlenie i trzymaj się prostych zasad ustawiania mebli, a aranżacja salonu na poddaszu będzie czystą przyjemnością! Jeśli jesteś dopiero na początku drogi z adaptacją lub remontem poddasza, dowiedz się więcej na ten temat z naszych pozostałych artykułów.