Projekty domów tanich w budowie – na czym warto oszczędzać, a za co lepiej zapłacić więcej?

Dom tani w budowie, a jednocześnie energooszczędny i spełniający wszystkie oczekiwania użytkowników to marzenie każdej osoby, która przygotowuje się do rozpoczęcia prac. Aby jednak budowa nie okazała się tylko pozorną oszczędnością, warto wcześniej zorientować się, gdzie faktycznie można zmniejszać koszty.

Budowa domu może wydawać Ci się finansową studnią bez dna. Zakup projektu domu jednorodzinnego, koszty materiałów, transportu, opłacenie wykonawców i robocizna – to wszystko w generalnym rozrachunku może pochłonąć kilkaset tysięcy złotych. Czy więc istnieją jakieś sposoby, które pozwolą nieco obniżyć ostateczny rachunek za budowę domu? Jak najbardziej! Czy szukanie oszczędności na każdym etapie budowy jest zalecane? Zdecydowanie nie!

Domy tanie w budowie

Najtańszy dom w budowie – z czym wiąże się całkowita oszczędność?

Dokładność i sumienność w wyliczaniu kosztów to umiejętności, które przydadzą Ci się w trakcie budowy domu. Uważaj jednak na szukanie drastycznych oszczędności. Dlaczego takie działanie może się wiązać z dużym ryzykiem? Jeśli będziesz chciał postawić dom jak najniższym kosztem, mogą Cię spotkać przykre niespodzianki:

  • Twój dom może mieć niską trwałość – efekty tego zobaczysz np. po dwóch czy trzech latach. Pęknięcia w ścianach, wnikanie wilgoci do domu, odchodząca elewacja, dach, który nie jest odporny na różne warunki pogodowe – to wszystko nie tylko ma wpływ na komfort życia w domu, ale też wiąże się z koniecznością wykonywania kolejnych, często kosztownych poprawek.
  • W Twoim domu mogą pojawić się problemy z utrzymaniem ciepła – w tym wypadku również zobaczysz efekty dopiero po pewnym czasie oraz wtedy, gdy będziesz musiał płacić coraz większe rachunki za ogrzewanie.

W związku z tym weź pod uwagę, aby przy planowaniu kosztów nie oszczędzać na materiałach budowlanych wykorzystywanych w stawianiu konstrukcji. Wybieraj produkty, które mają dobre parametry i gwarantują wysoką odporność materiałów na zmieniające się warunki pogodowe. Sprawdzaj też opinie na temat interesujących się produktów. Dowiedz się, z jakich rozwiązań korzystają inwestorzy.

Projekt domu taniego w budowie a okna dachowe – jak znaleźć optymalne cenowo rozwiązanie?

Czy wiesz, że przez okna może przenikać nawet pięciokrotnie więcej ciepła niż przez ściany? Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć produkty, które będą jak najlepiej ograniczały wydostawanie się energii cieplnej na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na poddaszu, bo to właśnie na tej kondygnacji istnieje największe ryzyko powstawania mostków cieplnych. Wybranie okien o wysokim współczynniku przenikania ciepła, nieprawidłowe wymierzenie i dopasowanie okien do poddasza – to wszystko może wpłynąć na problemy z utrzymaniem ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła okien dachowych to parametr, który powinien interesować Cię najbardziej. Im będzie on niższy, tym lepiej dla Ciebie. Obecnie ten współczynnik nie może być większy niż 1,3 W/(m2 × K). To jednak nie oznacza, że nie możesz szukać jeszcze lepszych rozwiązań.

Zwróć uwagę na okna dachowe VELUX z unowocześnionym pakietem 3-szybowym, który do tej pory był dostępny tylko w rozwiązaniach premium. Obecnie wszystkie okna dachowe VELUX mają współczynnik przenikania ciepła U = 1,0 W/(m2 × K). Jak udało się to osiągnąć? Było to możliwe dzięki:

  • zwiększeniu grubości szkła aż o 30%,
  • zwiększenie różnic między grubością szyb,
  • zastosowaniu bardziej zaawansowanych powłok niskoemisyjnych V11,
  • wykorzystaniu nowoczesnej ramki międzyszybowej SAG (TPS).
Dom tani w budowie a okna dachowe VELUX
Matka i córka w dobrze oświetlonym wnętrzu budynku oknami dachowymi VELUX

Wybór okien o dobrych i bardzo dobrych parametrach niesie za sobą nie tylko korzyści związane z energooszczędnością. Rozwiązania VELUX:

  • poprawiają estetykę budynku od zewnątrz – okna są idealnie dopasowane do dachu,
  • pozwalają dopasować produkt do Twoich potrzeb – możesz wybierać okna z górnym lub dolnym otwieraniem oraz zdecydować, czy chcesz zamontować okna drewniane, czy drewniano-poliuretanowe,
  • umożliwiają testowanie nowoczesnych udogodnień – takich jak np. funkcja samooczyszczania szyb, dzięki której możesz niemal zapomnieć o myciu okien od zewnątrz.

Trzyszybowe okna dachowe VELUX należą już do standardowych rozwiązań, w związku z czym koszt ich zakupu oraz montażu nie powinien być dla Ciebie zbyt wysoki. Ponadto lepsza izolacja cieplna sprawi, że zimą będziesz mógł zmniejszyć poziom ogrzewania. To z kolei będzie skutkowało mniejszymi rachunkami za eksploatację budynku.

Jak tanio wybudować dom, czyli gdzie szukać oszczędności?

Wybór dobrych okien dachowych to tylko jeden ze sposobów na oszczędność. Co ważne, część kosztów możesz obniżyć, jeszcze zanim rozpoczniesz pracę.

Znajdź działkę poza miastem. Ceny gruntów, które znajdują się na obszarach miejskich, mogą być nawet kilkanaście razy wyższe niż na wsiach. Uważaj tylko na pozorną oszczędność w postaci zakupu działki rolnej. Przekształcenie takiego terenu pod budowę domu może pochłonąć dodatkowe pieniądze. Zamiast zamawiać spersonalizowany projekt u architekta, skorzystaj z gotowych rozwiązań. Wiele biur projektowych ma w swojej ofercie mnóstwo gotowych koncepcji.

Na czym natomiast możesz oszczędzać już w trakcie planowania budowy? Sprawdź:

  • Rodzaj konstrukcji – zamiast tradycyjnego budownictwa możesz się zdecydować na tańszą konstrukcję szkieletową lub wybrać prefabrykaty. Choć gotowe konstrukcje są droższe w zakupie, możesz zaoszczędzić na kosztach robocizny. Wszystkim zajmie się profesjonalna firma, która szybko złoży cały budynek na miejscu.
  • Bryła budynku – wybieraj projekty, które mają prostą, dość zwartą bryłę. Wszystkie elementy w postaci wykuszów czy dodatkowych balkonów będą zwiększać koszt budowy.
  • Dach – w tym wypadku najlepiej sprawdza się zasada: im prostszy, tym tańszy. Standardowy dach dwuspadowy będzie znacznie tańszy niż skomplikowana konstrukcja dachu wielospadowego.
  • Piwnica – jeśli to tylko możliwe, zrezygnuj z niej. Budowa piwnicy wiąże się z bardzo dużym kosztem. Zamiast niej wybierz projekt, który uwzględnia dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnię w pobliżu kuchni.
  • Prace wykonawcze – zastanów się, czy nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać części prac. W ten sposób możesz zaoszczędzić na robociźnie.
Projekt domu taniego w budowie z oknami dachowymi VELUX

Domy tanie w budowie istnieją i są jak najbardziej dostępne. Zakup działki poza miastem,  wybór projektu domu taniego w budowie o prostej konstrukcji to tylko kilka z wielu sposobów na obniżenie kosztów. Warto tylko pamiętać, że samo szukanie oszczędności w trakcie budowy może się okazać niewystarczające. Dlatego już na etapie przygotowania do rozpoczęcia inwestycji szukaj rozwiązań, które będą trwałe i energooszczędne. W ten sposób zaoszczędzisz także na eksploatacji domu.