Budować czy kupić dom – wady i zalety obu rozwiązań

Kupno domu czy budowa – jak odpowiedzieć sobie na to pytanie? Najlepiej na podstawie dogłębnej analizy i szczerej dyskusji z najbliższymi. Decyzja związana z tym, czy lepiej kupić dom, czy go wybudować wpływa na wszystkie kolejne etapy realizacji marzenia o własnym domu. Dlatego na bazie naszych doświadczeń podpowiadamy, jakie są zalety kupna domu, a co zyskasz, jeśli zdecydujesz się go budować od zera.

Na pozór, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kupić czy wybudować dom, osiągniesz ten sam efekt. Zyskasz swoje miejsce na ziemi – Twój nowy dom. Jednak w zależności od tego, czy ten dom faktycznie kupisz, czy go wybudujesz, masz przed sobą zupełnie inne procesy i drogi docierania do celu.

Kupno domu czy budowa różnią się między sobą np.:

  • ceną,
  • potrzebnymi do współpracy fachowcami,
  • stanem przygotowania do zamieszkania,
  • liczbą i rodzajem prac do wykonania przed zamieszkaniem.
Budować czy kupić dom?

Kupno domy czy budowa – co jest tańsze?

Od lat opinia inwestorów jest podobna – budowa domu jest zazwyczaj tańsza od kupna gotowego domu. Choć tak naprawdę zakresy cenowe nieco się pokrywają, a na ostateczną cenę wpływa wiele czynników.

Zobacz, jak wygląda porównanie średnich cen za budowę lub kupno domu:

  • koszt budowy to ok. 3-4,5 tys. zł/m2,
  • ceny gotowego domu to ok. 4-5,5 tys. zł/m2.

Na różnice cenowe i to, czy trafisz w górną, czy dolną granicę wpływa m.in. wyposażenie gotowego domu czy innowacyjne technologie wykorzystane podczas budowy domu. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, w której planujesz osiąść – miasto (i jego wielkość), przedmieścia czy wieś.

Przeczytaj także: Dom pod miastem czy mieszkanie w mieście? Dobierz projekt i wyposażenie do lokalizacji

Budować dom czy kupić od dewelopera?

To też jest ciekawa kwestia. Obecnie wielu deweloperów stawia osiedla domków jednorodzinnych lub bliźniaków, które można kupić w stanie surowym lub w wykończeniu pod klucz.

Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście. Każda decyzja, która doprowadza Cię do spełnienia marzeń jest dobra. Pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz.

Pamiętaj, że w przypadku kupna domu od dewelopera sytuacja jest podobna jak z mieszkaniami – nie masz wpływu np. na wybór okien i drzwi. A wymiana ich od razu po kupnie nieco mija się z celem.

Dom do kupienia od dewelopera w stanie surowym.
Wybudowany dom

Budować czy kupić dom – zalety pierwszego rozwiązania

Nie wiesz co wybrać z pary: budowa domu czy kupno gotowego? W takim razie zacznij od wypisania zalet i wad obu rozwiązań. Oprzyj się tutaj na swoich doświadczeniach oraz potrzebach, które chcesz zaspokoić. W ten sposób decyzja okaże się łatwiejsza i dopasowana do Ciebie.

Do zalet budowy domu od zera możesz zaliczyć np.:  

1. Wpływ na wybór projektu domu

Tworzenie czegoś od zera to droga do stworzenia sobie idealnych warunków do życia. Idealnych, czyli takich, które spełniają Twoje oczekiwania. W zależności od tego, czy potrzebujesz domu dla singla, czy też domu dla dużej rodziny nasz wpływ na układ przestrzeni, w której być może zamieszkasz.

2. Możliwość adaptacji projektu

Jeśli decydujesz się na kupno gotowego projektu domu, ponieważ w ogólnym zamyśle bardzo Ci odpowiada, możesz także wspólnie z architektem nanieść na niego kilka zmian. Przeniesienie jednak ze ścianek działowych, otwarcie kuchni na salon czy wymiana okien na większe niż te uwzględnione w projekcie – masz na to wszystko czas i przestrzeń!

3. Możliwość wbudowania i urządzenia domu zgodnie z własnymi potrzebami

Oba punkty wyżej sumują się na to, że po prostu budujesz dom szyty na miarę. A to bardzo ważne – nie tylko masz zamiar zainwestować w to sporo pieniędzy, ale i spędzić w tym miejscu wiele szczęśliwych lat. Nie ma sensu decydować się na daleko idące kompromisy.

4. Decyzyjność w sprawie wyboru wyposażenia, np. okien, drzwi, parkietów

Gotowy dom ma już skończone instalacje, wybrane i zamontowane okna oraz drzwi. Często – jeśli kupujesz dom wykończony – nie masz również wpływu na rodzaj podlogi czy kolory ścian. O ile oczywiście nie chcesz od razu remontować całości. Podczas budowy domu od zera możesz śmiało wybrać swoje okna (np. okna dachowe VELUX) czy drewniane deski zamiast paneli podłogowych. Wszystko będzie zależało od Ciebie oraz Twojego budżetu. W przypadku budowy domu od podstaw dokładnie wiesz, jakich materiałów użyto i co składa się na Twój nowy dom.

Pamiętaj jednak, że budowa domu łączy się jednak również z koniecznością przejścia przez cały proces budowy – od spraw formalnych po wykonawcze. A to może wydłużyć czas prac i po prostu stresować. To wszystko wpływa na odpowiedz, czy lepiej kupić dom czy wybudować go.

Wybudowany dom z oknami dachowymi VELUX
Przykładowe wnętrze w domu gotowym do kupienia z oknami kolankowymi VELUX

Budować czy kupić dom – zalety drugiego rozwiązania

Jeśli więc nie chcesz decydować się na tak duży stres, a zależy Ci na własnym kącie – przemyśl kupno gotowego i być może urządzonego już domu. Niewątpliwą zaletą kupna domu jest także możliwość zobaczenia go w całości, na żywo. To duża pomoc dla osób, które mają problemy z wyobraźnią przestrzenną. W przypadku kupna gotowego domu wszystko widać jak na dłoni.

Do zalet kupna gotowego domu zaliczamy:

1. Mniej formalności do załatwienia

Tak naprawdę omija Cię cały proces gromadzenia dokumentów, starania się o pozwolenie na budowę czy umowy z podwykonawcami. Najważniejszą umowę, którą załatwisz u notariusza, jest umowa kupna nieruchomości. Oszczędzasz więc czas, ale często ponosisz za to większy koszt.

2. Krótszy czas realizacji

Tak naprawdę jest to jedynie kwestia znalezienia odpowiedniego domu, negocjacje ceny, przygotowanie i podpisanie umowy. Po tym wszystkim – jeśli zdecydowałeś się na urządzony już dom – praktycznie możesz się wprowadzać. Chyba że planujesz remont.

3. Określona całkowita cena nieruchomości

Budowa domu bywa określana workiem bez dna. Coś w tym na pewno jest. Podczas budowy możesz mieć do czynienia z wieloma ukrytymi lub nieplanowanymi wydatkami. W przypadku gotowego domu płacisz za to, co widzisz i od razu możesz sprawdzić (instalacje, materiały itp.).

4. Szansa na trafienie na dom z rozwiązaniami, o których wcześniej nie myślałeś

To jest ciekawa, choć nieoczywista zaleta kupna gotowego domu. Podczas przeglądania ofert, możesz bowiem trafić na dom, gdzie zastosowano np. inteligentne systemy VELUX Active, saunę lub basen, o których nie wiedziałeś lub które były Twoją nieuświadomioną potrzebą.

Jednocześnie nie masz tu wielkiego wpływu na projekt i zazwyczaj jest konieczny remont – nawet podstawowy, ale jednak.

Przeczytaj także: Ekipa budowlana – na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowców?

To jak – odpowiedziałeś już sobie na pytanie, czy lepiej kupić dom czy wybudować go? Nie spiesz się, bo ta decyzja powinna być dobrze przemyślana, oparta na konkretnych danych, zgodna z Twoim budżetem.

Przykładowe wnętrze wybudowanego domu