Jak optymalnie połączyć ideały architektury energooszczędnej oraz wysokie właściwości użytkowe podczas modernizacji domu?
Przedsięwzięcie LichtAktiv Haus obejmuje modernizację tzw. domu osadników z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku znajdującego się w Hamburgu, w dzielnicy Wilhelmsburg. Eksperyment ten pokazuje, w jaki sposób wizja obfitości światła słonecznego, świeżego powietrza oraz otwartej przestrzeni może być zrealizowana w nawet najbardziej wymagających projektach modernizacyjnych. Celem jest połączenie optymalnej wydajności energetycznej oraz najwyższych standardów użyteczności w domu, który funkcjonuje w oparciu o zasadę neutralności węglowej.
Tym, co sprawia, że koncepcyjny projekt LichtAktiv Haus jest tak wyjątkowy, jest innowacyjna strategia modernizacji, która łączy w sobie maksymalizację użyteczności w optymalizacją wydajności energetycznej. Zamknięte wcześniej struktura istniejącego budynku zostaje przekształcona w przestronne pomieszczenia wypełnione światłem i zapewniające mieszkańcom optymalne warunki życiowe. W wersji premium dwa pokoje dziecięce, dwie łazienki oraz sypialnia znajdują się w starym domu. Przy zastosowaniu tzw. „lampy dziennej” przestrzeń pod dachem jest powiększona, tworząc centralnie położoną część dzienną oraz bibliotekę, które otrzymują optymalne natężenie światła dziennego. Przestrzeń mieszkalna zostaje otwarta również w ujęciu poziomym dzięki szklanej fasadzie mierzącej niemal pięć metrów i zwróconej w stronę ogrodu. Całkowita powierzchnia okien została zwiększona z 18m2 w starym budynku do 60m2. Dodano przybudówkę, w której zmieszczono pokój dzienny, jadalnię, kuchnię i pomieszczenie gospodarcze
Wyjątkowy projekt przebudowy, LichtAktiv Haus przekształcił zamkniętą, pudełkową strukturę budynku w otwartą grupę przestronnych pomieszczeń wypełnionych światłem słonecznym. LichtAktiv Haus może zostać zrealizowany w różnych wariantach — podstawowa modernizacja oraz w modułach, w zależności od możliwości finansowych, ambicji energetycznych oraz potrzeb w zakresie dodatkowej powierzchni użytkowej w przybudówce.
W istniejącym budynku znajdują się dwa pokoje dziecięce, dwie łazienki, główna sypialna, centralna przestrzeń dzienna oraz biblioteka. We wszystkich pokojach znajdują się okna fasadowe oraz okna dachowe, które są umieszczone w pozycji zapewniającej optymalne naturalne oświetlenie, a całkowita powierzchnia okien w domu została zwiększona z 18 m² do 60 m². Przestrzeń dzienna została ograniczona pięciometrową szklaną ścianą, którą można otworzyć w kierunku przydomowego ogrodu. Cała przestrzeń została tak przebudowana, aby otwarty pokój dzienny łączył się z jadalnią. W tej strefie znalazła się też kuchnia oraz pomieszczenie gospodarcze. Ganek stanowi połączenie między starym a nowym budynkiem. W celu zapewnienia elektryczności oraz ciepłej wody zastosowano kolektory słoneczne i fotowoltaiczne baterie słoneczne, których celem jest pokrycie energetycznych potrzeb budynku.
Koncepcja LichtAktiv Haus opiera się na założeniach dawnych osadników, ale zamiast samowystarczalności w dziedzinie żywności, dom ten osiąga samowystarczalność w dziedzinie energii.
Zobacz więcej produktów VELUX użytych przy modernizacjach budynków