Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze? Ergonomia pracy w domu

Komputer stanowi codzienne narzędzie pracy wielu osób – również tych, które swoje obowiązki zawodowe wykonują w domu. W ich wypadku kluczowa jest dobra organizacja stanowiska pracy przy komputerze, czyli dobór odpowiedniego biurka i krzesła, ich ustawienie względem okna, a także dostęp do światła naturalnego i sztucznego. W takim razie jak zapewnić ergonomię stanowiska komputerowego? Podpowiadamy!

Istnieje coraz więcej zawodów, których przedstawiciele potrzebują do codziennej pracy jedynie komputera z dostępem do sieci. Z jednej strony – jest to niewątpliwa wygoda, dzięki której część, a nawet całość obowiązków można wykonywać z domu. Z drugiej – wielogodzinne siedzenie przed komputerem nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważna jest ergonomia pracy przy komputerze – odpowiednia organizacja stanowiska komputerowego może mieć olbrzymi wpływ na efektywność pracy w domu oraz… nasze zdrowie!

Ergonomia pracy przy komputerze w biurze na poddaszu – doświetlenie oknem VELUX

Ergonomia pracy przy komputerze – okna kluczem do sukcesu!

Na początku warto sobie uświadomić, że ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze to przede wszystkim miejsce doświetlone światłem słonecznym. Jego odpowiednia ilość sprzyja koncentracji, utrzymuje aktywność umysłową na wysokim poziomie, pozwala działać efektywnie, a także… oszczędzać na rachunkach za prąd. Im naturalnego światła jest więcej, tym mniej korzystamy z lamp biurowych czy sufitowych, a więc rachunki za energię są niższe.

W domowym biurze na poddaszu nie powinno być zbyt ciemno. Warto więc rozważyć wygospodarowanie miejsca na dodatkowe okna, dzięki którym pomieszczenie będzie jaśniejsze i bardziej przyjazne do pracy. Dobrym rozwiązaniem są wówczas zestawy okien VELUX. Przykładowo zestaw kombi to nic innego jak połączenie dwóch – lub więcej – okien w poziomie, które znacząco zwiększy ilość wpadającego do domowego biura światła. Jeśli dysponujemy takim pomieszczeniem, w którym skos dachu sięga podłogi, można się pokusić o montaż dodatkowego dolnego elementu doświetlającego: drewnianego (GIL) lub drewniano-poliuretanowego (GIU). Dzięki temu do pomieszczenia przedostanie się jeszcze więcej światła naturalnego. Można się również zdecydować na okna kolankowe – przeznaczone do montażu w pionowej ścianie kolankowej poddasza. Nie dość, że znakomicie doświetlą one domowe biuro, to jeszcze optycznie je powiększą i świetnie przewietrzą całą przestrzeń.

Jak zorganizować stanowisko pracy przy komputerze – biurko i krzesło

Ergonomia pracy przy komputerze w bardzo dużym stopniu zależy od doboru odpowiedniego biurka oraz fotela. Jakimi zasadami należy się kierować podczas ich zakupu?

  • Zarówno biurko, jak i fotel do pracy przy komputerze powinny być dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika. Optymalna wysokość fotela to taka, kiedy możemy swobodnie oprzeć całe stopy na podłożu, a kolana tworzą kąt prosty. Z kolei w przypadku biurka warto zwrócić uwagę na to, czy da się wygodnie podeprzeć przedramiona na blacie, bez zbytniego unoszenia rąk.
  • Blat biurka powinien być na tyle szeroki, aby można było umieścić monitor w odległości co najmniej 40 cm od naszych oczu (a najlepiej 65-75 cm). Jeżeli będzie się on znajdował bliżej, szybko odbije się to na kondycji naszego wzroku. Oczy staną się suche, zaczną szczypać i piec.
  • Jeśli pracujemy z laptopem, wystarczy nam proste biurko z jednym blatem. W wypadku komputerów stacjonarnych lepszym wyborem okaże się biurko z dolną wysuwaną półką na klawiaturę. Fotel powinien mieć możliwość regulacji wysokości, przydatne bywają też podłokietniki, które odciążają ręce i zapewniają im stabilność.

Trzymanie się tych zasad sprawi, że aranżacja gabinetu w domu będzie bardzo funkcjonalna.

Mężczyzna mający ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze na poddaszu – rolety VELUX
Okna dachowe VELUX w gabinecie na poddaszu

Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko z komputerem? Oświetlenie

Równie istotne jak wybór biurka czy fotela jest wyposażenie domowego biura w sztuczne oświetlenie, które zapewni odpowiednie warunki do pracy wczesnym rankiem, wieczorami czy w ciemniejsze zimowe dni. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście lampki biurkowe. Należy przy tym pamiętać, że pewną dawkę światła emituje monitor komputera, więc do oświetlenia pola pracy nie są potrzebne lampki o dużej mocy. Na pewno jednak warto wybrać odpowiednią żarówkę, najlepiej emitującą zimne światło – pomoże ono utrzymać skupienie i koncentrację.

Uzupełnieniem dla lampki biurowej mogą być umieszczone punktowo nad biurkiem halogeny, które zapewnią kompleksowe oświetlenie pola pracy. Spotykane w innych pomieszczeniach w domu źródła sztucznego światła – takie jak żyrandole, kinkiety czy plafony – w biurze na poddaszu zazwyczaj nie okazują się zbyt praktyczne.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze – jak ustawić biurko względem okna?

Organizacja stanowiska pracy przy komputerze to również kwestia odpowiedniego ustawienia biurka względem okna. Wiadomo, że przy świetle dziennym oczy męczą się najmniej. Poza tym dobrze jest od czasu do czasu oderwać wzrok od monitora i spojrzeć na świat za szybą. 

Najlepiej więc ustawić biurko bokiem do okna, w odległości około 1 m. Osoby praworęczne powinny je mieć z lewej strony, a leworęczne – z prawej. Niewskazane jest siedzenie tyłem do okna, gdyż nasza sylwetka zasłoni światło, a dodatkowo będzie się odbijać w monitorze. Niekomfortowe może być także siedzenie bezpośrednio przodem do okna – zwłaszcza w bardzo słoneczne dni.

Teoria to jedno, a praktyka – drugie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę specyfikę poddasza jako pomieszczenia na domowe biuro. Dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pozwolą na regulację i kontrolę wpadającego na poddasze światła słonecznego – bez względu na to, jak ustawimy biurko. Jeśli ilość światła dziennego na poddaszu jest optymalna, ale chcemy mieć możliwość regulacji temperatury i ochrony przed ewentualnym nagrzewaniem, możemy się zastanowić nad instalacją markiz VELUX. Pozwalają one zredukować wpadające do środka ciepło o nawet 76%, a ponadto są przezroczyste, więc nie ograniczają widoku na zewnątrz.

Dla osób, którym zależy zarówno na możliwości częściowego zaciemniania biura na poddaszu, jak i na jego atrakcyjnej aranżacji, lepszym rozwiązaniem będą rolety zaciemniające VELUX Colour by You. W ramach tej serii mamy do wyboru aż 1800 odcieni rolet. Pozwala to zachować spójność kolorystyczną z innymi dodatkami czy kolorem ścian. Gdy tylko chcesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie, wystarczy opuścić rolety jednym płynnym ruchem – i gotowe! Warto także zwrócić uwagę na dwa inne rozwiązania z oferty VELUX. Rolety zaciemniająco-plisowane mają podwójną funkcję: pozwalają w dowolnym momencie zaciemnić pomieszczenie, jak i kontrolować dopływ światła przez cały dzień. Ich płynna obsługa zapewnia możliwość zatrzymania w dowolnym miejscu i dostosowania warunków idealnie do swoich potrzeb. Z kolei rolety plisowane VELUX zmiękczają i rozpraszają światło, dodając wnętrzu subtelnej elegancji.

Ergonomia pracy przy komputerze to złożona kwestia, wymagająca zwrócenia uwagi na wiele różnych czynników. Warto jednak poświęcić na to nieco czasu i zorganizować swoje miejsce pracy tak, by sprzyjało efektywności, skupieniu oraz koncentracji!

Biuro domowe – aranżacja z dużym stołem na poddaszu