Aranżacja gabinetu w domu – jak ustawić sprzęty w biurze na poddaszu, aby było funkcjonalnie?

Aranżacja gabinetu domowego wydaje Ci się nie lada wyzwaniem? Spokojnie! Jeśli odpowiednio rozplanujesz ustawienie wszystkich koniecznych mebli i sprzętów, może się okazać, że wyczarujesz pomieszczenie zarówno funkcjonalne, jak i przytulne – takie, które aż zachęca do pracy! Sprawdź, jak powinna wyglądać aranżacja biura domowego.

Przeglądasz projekty gabinetów domowych, ale wydaje Ci się, że nie pasują one do Twojej przestrzeni na poddaszu? Istotnie – pomieszczenie ze skosami dobrze jest zaaranżować w taki sposób, aby wykorzystać każdy jego kąt. A jak pod względem estetycznym urządzić gabinet w domu? Tu liczą się przede wszystkim dwie rzeczy: Twój własny gust oraz spójność z aranżacją reszty wnętrz.

Aranżacja gabinetu w domu – funkcjonalne, jasne poddasze

Meble w domowym biurze – aranżacje

W domowym gabinecie musisz przede wszystkim zgromadzić wszystkie potrzebne Ci meble. Oczywiście ich lista zależy od specyfiki Twojej pracy, jednak istnieje też kilka standardowych sprzętów, które powinny się znaleźć w każdym „home office”. Niepodważalnym królem tej przestrzeni jest biurko – do pracy przy komputerze lub z różnego rodzaju dokumentami – czy też stół, np. kreślarski. Jego nieodłącznym towarzyszem jest odpowiedni fotel obrotowy, krzesło czy klęcznik – w tej kwestii wybór zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji. W zasięgu ręki dobrzej jest też mieć regały czy komody na dokumenty, szafkę ze sprzętem elektronicznym lub organizer na akcesoria biurowe.

W co jeszcze powinien być wyposażony pokój – gabinet? Aranżacje tej przestrzeni muszą także obejmować odpowiednie rolety, ponieważ intensywne promienie słoneczne nierzadko utrudniają pracę. W ofercie VELUX znajduje się pełen przekrój różnych rolet, dzięki czemu możesz je dopasować do swoich potrzeb. Przykładowo kolekcja Colour by You została stworzona z myślą o osobach, które chcą, aby barwa rolet zgrywała się z innymi elementami aranżacji – np. z kolorem ścian w biurze domowym, innych mebli czy dodatków. W ramach tej serii istnieje bowiem możliwość wyboru jednej z aż 1800 barw. Co więcej, rolety te pozwalają całkowicie zaciemnić pomieszczenie – gdy tylko czujesz, że potrzeba Ci chwili wytchnienia w półmroku.

Jakie inne rolety można uwzględnić jako element aranżacji gabinetu w domu? Jeśli zależy Ci na jak najlepszej kontroli światła, a jednocześnie przykładasz sporą wagę do względów estetycznych, zdecyduj się na rolety dekoracyjne. Dają one możliwość zatrzymania w dowolnym miejscu, toteż możesz samodzielnie określić położenie, w którym ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych jest dla Ciebie idealna. Rolety te są dostępne w 15 wyjątkowych wzorach i kolorach, mogą więc dodać wnętrzu elegancji. A jeśli zależy Ci na najbardziej uniwersalnym rozwiązaniu, strzałem w dziesiątkę okażą się rolety zaciemniająco-plisowane – to bowiem prawdziwe dwa w jednym! Z jednej strony zapewniają one zaciemnienie o każdej porze dnia. Z drugiej zaś pozwalają na bieżąco kontrolować ilość światła wpadającego do Twojego gabinetu na poddaszu – co jest szczególnie ważne w wypadku przestrzeni ze skosami.

Aranżacja gabinetu domowego – jak ustawić biurko?

Biurko czy też stół powinny być ustawione w taki sposób, aby zapewnić ergonomię pracy przy komputerze lub pełną swobodę ruchów w wypadku np. odręcznej pracy twórczej. Mebel ten dobrze jest ustawić bokiem do okna. Dzięki temu bowiem w pełni wykorzystasz naturalne oświetlenie gabinetu, a ponadto unikniesz sytuacji, w której światło odbija się np. od monitora komputera czy też razi Cię w oczy. Biurko powinno jednak stać stosunkowo blisko okna (w odległości mniej więcej 1 m). Dzięki temu zapewnisz sobie dopływ świeżego powietrza, a przy okazji od czasu do czasu oderwiesz wzrok od pracy, by wyjrzeć na świat za oknem.

Jeśli obawiasz się, że – szczególnie w ciepłych miesiącach – Twój gabinet na poddaszu będzie zbytnio się nagrzewać, przemyśl zamontowanie markiz na okna dachowe VELUX. Nie ograniczają one ani widoku za oknem, ani dostępu naturalnego światła, za to tworzą komfortowe warunki do pracy. Zmniejszają bowiem ilość wpadającego ciepła nawet o 76%! Co więcej, markizy VELUX odznaczają się eleganckim wyglądem, ponieważ zwinięte ukrywają się pod estetycznym oblachowaniem. Są proste zarówno w montażu, jak i w obsłudze – a jeśli chcesz, możesz nawet zdecydować się na modele ze zdalnym sterowaniem w ramach systemu VELUX INTEGRA®!

Biuro domowe – aranżacja z dużym stołem na poddaszu
Aranżacja gabinetu w domu - doświetlenie oknem VELUX

Nowoczesny gabinet w domu – aranżacje wykorzystujące skosy

Co jeszcze jest ważne, gdy urządzasz gabinet w domu? Aranżacje na poddaszu muszą oczywiście uwzględniać skosy – dzięki czemu możliwie najlepiej zagospodarujesz całą przestrzeń. Zazwyczaj świetnie sprawdzają się tam różnego rodzaju stoliki, niewielkie szafki czy regały. Mogą one być robione na wymiar – wówczas na pewno będą idealnie pasować do kubatury konkretnego wnętrza. Obecnie jednak wielu producentów oferuje meble zaprojektowane specjalnie z myślą o wyposażeniu poddasza, toteż ich dobór nie stanowi już tak dużego problemu. Pod skosami możesz też ustawić np. sofę, która pozwoli Ci zrelaksować się w przerwie od pracy. Przestrzeń za nią wykorzystaj kreatywnie – ustawiając tam pojemniki z akcesoriami biurowymi, mniej przydatne drobne sprzęty itp.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, iż aranżacja wnętrz w gabinecie nie musi być skomplikowana. Wystarczy dobrze ją zaplanować, wykorzystać skosy i zaprojektować miejsce odpowiednie do charakteru Twojej pracy. Domowe biuro ma być funkcjonalne – ale i ładne! Urządź je więc w taki sposób, aby miło się w nim zarówno pracowało, jak i odpoczywało w przerwie na kawę.