Dachowy świetlik tunelowy – jak go zamontować?

Montaż świetlików dachowych to ekologiczny i energooszczędny sposób na doświetlenie ciemnych pomieszczeń. Jeżeli element zewnętrzny świetlika umieścisz na najbardziej nasłonecznionej części dachu, to podczas słonecznej pogody uzyskasz nawet 15 razy więcej światła niż z żarówki o mocy 60 W. Przeczytaj, gdzie i w jaki sposób powinien przebiegać montaż świetlika dachowego, by optymalnie doświetlić wnętrze domu!

Świetlik dachowy VELUX w łazience

Świetliki tunelowe, nazywane także świetlikami rurowymi, umożliwiają doświetlenie wnętrz za pomocą naturalnego światła, które pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie. Świetlik działa na zasadzie odbić lustrzanych – przez szklany element na dachu światło słoneczne wpada do specjalnego tunelu (biegnącego od dachu aż do sufitu) pokrytego powłoką refleksyjną i tą drogą dostaje się do wnętrza domu. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał świetlika tunelowego, warto dokładnie zaplanować miejsce jego montażu oraz wybrać rodzaj jego konstrukcji, a następnie zlecić instalację fachowcom. Pamiętaj też o tym, że montaż świetlików dachowych wymaga ingerencji w pokrycie dachu i sufit, dlatego najlepiej przeprowadzić go podczas remontu dachu lub zaplanować na etapie projektu domu.

Gdzie zaplanować montaż świetlików dachowych?

Dachowe świetliki tunelowe zwykle montuje się na najwyższej kondygnacji domu – wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu okien (ulokowany pośrodku kondygnacji korytarz, łazienka czy garderoba) lub po prostu chcesz mieć większy dostęp do światła dziennego (gabinet, kuchnia, pokój dzienny).

Podczas wyznaczania miejsca na element sufitowy świetlika warto wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak wysokość i wielkość wnętrza, jego rozkład, a nawet kolor i fakturę ścian czy podłóg. Dzięki estetycznemu i nowoczesnemu wykończeniu świetlik będzie także doskonałym elementem dekoracyjnym, również po zmroku (gdy zamontujesz zestaw oświetlenia elektrycznego LED).

Sprawdziłeś, który pokój wymaga doświetlenia? Teraz pozostaje Ci tylko wybrać odpowiedni fragment dachu na montaż świetlików – aby spełniały one swoją funkcję, miejsce powinno być dobrze nasłonecznione. Element zewnętrzny świetlika powinna być dobrze oświetlona o każdej porze dnia (lepiej nie wybierać stron, które są zacienione przez drzewa lub wysokie budynki). Najlepszym miejscem na montaż świetlików dachowych jest południowa strona dachu – to właśnie tutaj dociera najwięcej światła. Jeśli to możliwe, obszar świetlika powinien znajdować się tuż nad wnętrzem wymagającym doświetlenia – im krótszy i mniej wygięty będzie jego tunel, tym więcej światła dotrze do pomieszczenia.

Zobacz także: Dachowe świetliki tunelowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Świetlik dachowy VELUX w garderobie
Montaż świetlika dachowego VELUX

Świetlik w dachu płaskim i w dachu skośnym

Przed zamontowaniem świetlika należy zmierzyć odległość między sufitem a połacią dachu. Ta wiedza umożliwi Ci wybór odpowiedniego tunelu, który może być giętką harmonijkową rurą (tunel elastyczny) lub sztywną rurą z blachy (tunel sztywny). Jak dopasować rodzaj tunelu do wysokości dachu?

  • 0,4 do 2 m – taka odległość między sufitem a połacią dachu umożliwia zastosowanie tunelu elastycznego, który ma długość do 2 m.
  • 0,9 do 6 m – taki dystans umożliwia montaż tunelu sztywnego o długości od 1,7 m do nawet 6 m.

Tunel sztywny jest także efektywniejszy w transporcie światła – wysokorefleksyjna powłoka lustrzana wewnątrz rury odbija nawet 98% światła, które dotrze do oddalonych pomieszczeń.

Świetliki tunelowe VELUX możesz zamontować na każdym rodzaju dachu i typie pokrycia dachowego. Kąt nachylenia dachu warunkuje jednak wybór odpowiedniego modelu świetlika.

  • Dach skośny, kąt nachylenia od 15° do 60° – umożliwia montaż świetlików TWF i TLF (tunel elastyczny) oraz TWR i TLR (tunel sztywny).
  • Dach płaski, kąt nachylenia od 0° do 15° – umożliwia montaż świetlików TCF (tunel elastyczny) i TCR (tunel sztywny).

Rodzaj dachu oraz wynikająca z niego konieczność zastosowania poszczególnych rozwiązań ma także wpływ na cenę samego świetlika. Konstrukcje z tunelem sztywnym do dachów płaskich zwykle są droższe. Jednak koszt świetlika rurowego z tunelem elastycznym – zarówno do dachów skośnych, jak i płaskich – jest porównywalny.

Dowiedz się więcej: Dachowe świetliki tunelowe – jaki jest ich koszt?

Motaż świetlika dachowego na płaskim dachu

Świetliki dachowe. Montaż łatwy w wykonaniu

Bez względu na rodzaj dachu świetliki tunelowe VELUX wyróżniają się najwyższą jakością materiałów i łatwym montażem. Instalacja nie wymaga zmian konstrukcyjnych. Montaż świetlika dachowego przeprowadza się od strony dachu, bez konieczności wchodzenia na poddasze lub strych – wystarczy, że dekarz umieści tunel w wyznaczonym miejscu. Należy poprowadzić go najkrótszą możliwą drogą, a w przypadku tunelu elastycznego – maksymalnie go naciągnąć. Dzięki temu do wnętrza wpadnie jeszcze więcej światła.

Zamocowanie konstrukcji do dachu umożliwi nowoczesny system Flexi Loc™, który niweluje konieczność wiercenia dodatkowych otworów czy używania kleju. Stabilność konstrukcji zapewniają specjalne klipsy – w tym celu należy zatrzasnąć gotowe elementy we właściwych miejscach. Ostatnim etapem prac jest wkręcenie panelu szybowego w miejsce na suficie. Gwintowana krawędź umożliwia także późniejsze czyszczenie części sufitowej świetlika – szybę wystarczy odkręcić, umyć i z powrotem wkręcić.

Chcesz mieć pewność, że montaż świetlików sufitowych przebiegnie w prawidłowy sposób? Znajdź rekomendowanego dekarza VELUX w swojej okolicy i skorzystaj z jego fachowej pomocy!