Wymiary okien dachowych VELUX

Wymiary okien dachowych VELUX

Jaką rolę pełnią okna dachowe?

Światło dzienne

Większość z nas wybiera pomieszczenia w domu, w których jest jak najwięcej światła dziennego, które wpływa na nasze samopoczucie i rachunki za ogrzewanie. Bez względu na pogodę, najchętniej przebywamy w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Więcej naturalnego światła to nie tylko wyższy komfort i lepsze samopoczucie, ale także niższe rachunki za ogrzewanie.

Zaleca się dostosować ilość okien do orientacji względem światła. W pomieszczeniach znajdujących się od południa powierzchnia okien w stosunki do powierzchni podłogi powinna stanowić 20%, a w pomieszczeniach od północy 10%. Chcąc dostarczyć do pomieszczenia więcej światła, lepiej zastosować większą ilość mniejszych okien, niż jedno lub dwa duże. Najlepiej też umieścić je od strony południowej, co da nam większą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Z kolei niewielkie pomieszczenia lepiej doświetlać centralnie – okno zamontowane pośrodku dachu pozwoli na optymalne doświetlenie. Na bardziej rozległych powierzchniach sprawdzą się większe okna, montowane w zestawie.

Energooszczędne i komfortowe rozwiązania do domu - okna i rolety

Mieszkając w domu dążymy do tego, aby życie było energooszczędne i komfortowe. Do tego mogą przysłużyć nam odpowiednia kombinacja okien do poddaszy i rolet na okna dachowe, które dzięki swoim parametrom i nowoczesnym rozwiązaniom sprawią, że dom się stanie tani w utrzymaniu.

Dobrze umiejscowione okno to dodatkowe źródło ogrzewania słonecznego w zimie. Dlatego od południa sprawdzą się dobrze standardowe okna energooszczędne o współczynniku przenikania ciepła Uw = 1,3 W/m2K. Od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w energooszczędne pakiety trzyszybowe o współczynnikach przenikania ciepła Uw=1,1 i mniejszych. Źle zamontowane okno dachowe może być źródłem strat ciepła, przez nieszczelności może przenikać wiatr, wilgoć i zimno. Przy montażu okna zadaniem dekarza jest odtworzenie wszystkich warstw izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dachu. Pomóc w tym może system ciepłego montażu VELUX: rama izolacyjna BDX, wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX oraz paroizolacja BBX. Poprzez swoje idealne dopasowanie do rozmiaru gwarantują one, że okno będzie dobrze i szczelnie ocieplone. Ważnym elementem poprawiającym komfort wnętrz i izolacyjność okien są rolety zewnętrzne, które latem ograniczają nagrzewanie aż o 94%, a zimą poprawiają izolacyjność nawet o 17%.

Wymiary okien dachowych

Standardowe szerokości okien połaciowych VELUX to 55 cm, 66 cm, 78 cm, 94 cm, 114 cm i 134 cm, natomiast typowe wysokości okien dachowych to 78 cm, 98 cm, 118 cm, 140 cm, 160 cm. Standardowe rozmiary okien dachowych są kombinacjami tych wartości. Poniżej znajdziecie Państwo pełną tabelę wymiarów okien dachowych VELUX.