Jaką rolę pełnią okna dachowe?

Światło dzienne

Większość z nas wybiera pomieszczenia w domu, w których jest jak najwięcej światła dziennego, które wpływa na nasze samopoczucie i rachunki za ogrzewanie.
Bez względu na pogodę, najchętniej przebywamy w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Więcej naturalnego światła to nie tylko wyższy komfort i lepsze samopoczucie, ale także niższe rachunki za ogrzewanie.

Zaleca się dostosować ilość okien do orientacji względem światła. W pomieszczeniach znajdujących się od południa powierzchnia okien w stosunki do powierzchni podłogi powinna stanowić 20%, a w pomieszczeniach od północy 10 %. Chcąc dostarczyć do pomieszczenia więcej światła, lepiej zastosować większą ilość mniejszych okien, niż jedno lub dwa duże. Najlepiej też umieścić je od strony południowej, co da nam większą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Z kolei niewielkie pomieszczenia lepiej doświetlać centralnie – okno zamontowane pośrodku dachu pozwoli na optymalne doświetlenie. Na bardziej rozległych powierzchniach sprawdzą się większe okna, montowane w zestawie.


Energooszczędne i komfortowe rozwiązania do domu - okna i rolety

Mieszkając w domu dążymy do tego, aby  życie było energooszczędne i komfortowe. Do tego mogą przysłużyć nam odpowiednia kombinacja okien do poddaszy i rolet, które dzięki swoim parametrom i nowoczesnym rozwiązaniom sprawią, że dom się stanie tani w utrzymaniu.  

Dobrze umiejscowione okno to dodatkowe źródło ogrzewania słonecznego w zimie. Dlatego od południa sprawdzą się dobrze standardowe okna energooszczędne o współczynniku przenikania ciepła Uw = 1,4 W/m2K. Od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w szybę dwukomorową supe energooszczędną  lub szybę pasywną trzykomorową, które mają niższy nawet o 45 % współczynnik przenikania ciepła U, równy odpowiednio 1,0 lub 0,7 W/m2K. Źle zamontowane okno dachowe może być źródłem strat ciepła, przez nieszczelności może przenikać wiatr, wilgoć i zimno. Przy montażu okna zadaniem dekarza jest odtworzenie wszystkich warstw izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dachu. Pomóc w tym mogą mu gotowe akcesoria montażowe VELUX: rama izolacyjna BDX, wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX oraz paraizolacja BBX. Poprzez swoje idealne dopasowanie do rozmiaru gwarantują one, że okno będzie dobrze i szczelnie ocieplone.  Ważnym elementem poprawiającym komfort wnętrz i izolacyjność okien są  rolety zewnętrzne, które latem obniżają temperaturę wnętrza aż o 7ºC, a zimą redukują straty ciepła do 27%.