Ulga termomodernizacyjna - skorzystaj i wymień okna dachowe. Nawet 53 tys. zł odliczenia!

Remont domu to dobra okazja, aby zadbać o niższe rachunki za ogrzewanie i własny komfort. Dzięki niemu możemy nie tylko poprawić estetykę swojego pomieszczenia, ale też warunki, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Czasem wystarczą małe zmiany, aby w krótkim okresie czasu zauważyć znaczący efekt. Dzięki wymianie okien dachowych zyskamy na poddaszu nową przestrzeń do odpoczynku, pracy i nauki z dostępem do naturalnego światła, odpowiednio wentylowaną, otwartą na widoki i gwarantującą nam komfort termiczny niezależnie od pory roku.

Kompleksowa termomodernizacja z wymianą okien

Kluczem do rozwiązania problemu niezdrowych i niewydajnych energetycznie budynków jest ich kompleksowa modernizacja, która zakłada nie tylko wymianę źródła ciepła, ale też izolację przegród zewnętrznych i wymianę stolarki oraz optymalizację istniejących instalacji wewnętrznych. Termomodernizacja domu pozwala obniżyć koszty eksploatacji budynku, zwłaszcza koszty ogrzewania. Zdarza się, że zimą zastanawiamy się dlaczego mimo sprawnego ogrzewania nie jesteśmy w stanie zapewnić domownikom komfortu cieplnego. Często jest to spowodowane złej jakości i przestarzałymi oknami, których powierzchnia nie pozwala na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby. Co więcej, w nieremontowanych domach może występować tzw. syndrom chorego budynku. Niedogrzane i niedoświetlone pomieszczenia, wilgoć, pleśń i grzyb negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Często to właśnie te elementy przyczyniają się do wzrostu zachorowalności na astmę, ostre nieżyty nosa, egzemę i alergie. Wymiana stolarki okiennej może znacznie poprawić warunki termiczne panujące w naszym domu, a dodatkowo poprawić estetykę i funkcjonalność poddasza.

Okna dachowe od lat 90. znacząco zmieniły się. Obecnie więcej wiemy o potencjale energooszczędności budynków i mamy wyższe wymagania techniczne w tym obszarze. Rozwój technologii umożliwił zastosowanie rozwiązań ograniczających straty ciepła, korzystających z energii słonecznej i gwarantujących komfort termiczny na poddaszy w przystępnych cenach dla szerokiego grona właścicieli budynków. Okna trzyszybowe to już standard. Dawniej mogli sobie na nie pozwolić tylko nieliczni inwestorzy.

Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej i wymień okna dachowe wraz z systemami montażowymi

Klienci coraz bardziej doceniają zaawansowane produkty. Zwracają uwagę na trwałość produktów, łatwość ich montażu, a także na to, czy mogą one sprzyjać energooszczędności i zapewnić im zdrowe warunki do pracy i odpoczynku. Możliwość korzystania nowości rynkowych i ich benefitów nie musi wiązać się ze zmianą domu. W przypadku wymiany stolarki okiennej na zdrowe i energooszczędne rozwiązania możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna - komu przysługuje

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wydatki związane z remontem pozwolą obniżyć Twoją podstawę opodatkowania aż o 53  000 zł. Przedsięwzięcie modernizacyjne, na które zakupiono materiały, musi zostać zakończone w ciągu 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. To oznacza, że jeśli w tym roku kupimy okna, a nie zdążymy ich zamontować, to i tak ich koszt możemy odliczyć w najbliższym zeznaniu podatkowym. W ustawie rozumiane jest ono m.in. jako ulepszenie, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynku. Aby skorzystać z ulgi nie musimy przeprowadzać audytu energetycznego.

Ulga termomodernizacyjna - wymiana okien z dofinansowaniem
Pobierz poradnik i dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie na wymianę okien

Ulga termomodernizacyjna - wymień okna dachowe wraz z systemami montażowymi

Na energooszczędność okna wpływają przede wszystkim jego konstrukcja, parametry szyby oraz sposób montażu. W celu ograniczenia strat ciepła najlepiej wybierać trzyszybowe okna dachowe o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw równym 1,1 (W/m2K), które spełniają wymagania aktualnych przepisów. Takie okna zapewniają także wysoki stopień pozyskania energii słonecznej, wyrażony współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej g=0,55, gwarantujący korzystny bilans energetyczny.

Wymiana okien jest też dobrą okazją do zwiększenia przeszkleń i dostępu do światła dziennego w pomieszczeniach. Zamiast jednego okna można zdecydować się na montaż dwóch okien obok siebie. Montaż nowych okien to także szansa na zmianę aranżacji i poprawę estetyki poddasza. Zmiany, które zostały wprowadzone w technologii i konstrukcji okien dachowych wynikają nie tylko z wymogu poprawy efektywności energetycznej budynków, ale też z potrzeb funkcjonalnych i estetycznych klientów. Teraz mamy do wyboru okna drewniane i drewniano-poliuretanowe – białe i w pełni odporne na wilgoć, a dodatkowo możemy zdecydować się na okna z górnym lub dolnym otwieraniem w tej samej cenie.

W obecnej ofercie znajdziemy także okna sterowane elektrycznie lub solarnie współpracujące z systemami inteligentnego zarządzania domem sprzyjającymi oszczędzaniu energii. Jeśli zależy nam na energooszczędności musimy pamiętać też o prawidłowym montażu i odpowiedniej izolacji połączenia okna z dachem. Nawet najlepsze okna nie ochronią domu przed stratami ciepła, jeśli będą źle zamontowane. Możliwość odliczenia w zeznaniu podatkowym nie tylko okien połaciowych, ale także systemów montażowych jest kluczowa z punktu widzenia przeprowadzenia efektywnej termomodernizacji. Kompleksowy system montażu obejmuje: kołnierz uszczelniający dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne gwarantujące wykonanie tzw. ciepłego i szczelnego montażu.

Sposoby wymiany okien dachowych

Przez lata wraz z rozwojem technologii zmieniały się parametry i typy okien dachowych, jednak ich wymiary zewnętrzne pozostawały takie same. Systematycznie obniżano też poziom montażu okna w konstrukcji dachu, bo im jest ono w nim głębiej osadzone, tym straty ciepła są mniejsze. Obecnie okna dachowe można montować na dwóch poziomach: standardowym lub obniżonym o 4 cm. Decyzje trzeba podjąć na etapie zakup, gdyż do każdego rodzaju montażu dedykowane są specjalne rodzaje kołnierzy uszczelniających.

Wymiana okna dachowego w zdecydowanej większości przypadków nie jest skomplikowanym procesem i zwykle zajmuje jeden dzień. Nie musi wiązać się także z dużym remontem. Zależnie od dotychczasowego wykończenia i sposobu instalacji okna może zdecydować się na jeden z trzech sposobów wymiany okna dachowego. Na rynku dostępne są specjalne kołnierze renowacyjne umożliwiające wymianę okna dachowego bez uszkadzania wnęki okiennej lub z jej częściową wymianą. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nowe okno spełnia najnowsze i najlepsze standardy termoizolacyjne, warto zdecydować się na wymianę okna wraz z wymianą wnęki. Będzie to także okazja do poprawienia komfortu pomieszczenia oraz zmiany charakteru wnętrza. Ta metoda wymiany może wydawać się najbardziej skomplikowana, ale dzięki zakupowi okna wraz z systemem izolacyjnym do ciepłego montażu i gotową wnęką z paroizolacją zyskamy gwarancję prawidłowego i ciepłego montażu.