Oferujemy bezpłatne konsultacje w zakresie wszystkich rozwiązań VELUX. Wyceny, porady architekta, dobór rolet zewnętrznych - sprawdź!

Dowiedz się, co jest ważne przy wyborze projektu domu

Budowa domu to poważna decyzja, dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego projektu, biorąc pod uwagę własne preferencje oraz wytyczne z planu zagospodarowania terenu. Idealny dom powinien być ładny, ale też dostosowany do działki, stylu życia danej rodziny i jej potrzeb funkcjonalnych. Do wyboru mamy kilkanaście tysięcy projektów gotowych i aby dokonać właściwego wyboru warto poznać kilka najważniejszych zasad.

Zapisy planu zagospodarowania

Zanim wybierzemy projekt domu powinniśmy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub jeśli nasza działka nie jest objęta planem, uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ). Plan określa czy na danej działce można zbudować dom jednorodzinny, a także ustala niektóre parametry: dopuszczalną powierzchnię zabudowy, wysokość budynku i liczbę kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, kąt nachylenia dachu oraz odległości, jakie należy zachować od granicy działki bądź budynku sąsiada. Spełnienie tych warunków będzie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.

projekt domu z oknami VELUX

Dopasowanie projektu do działki

Wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę na wielkość i kształt działki. Projekt domu na wąską działkę będzie wyglądał inaczej niż ten na działkę kwadratową, która daje więcej swobody. Dom nie powinien zajmować zbyt dużej powierzchni terenu. Powinniśmy zostawić miejsce na ogród, zachować odpowiednie odległości od sąsiednich posesji, a także uwzględnić miejsce na balkon, taras lub budowę garażu. Często zdarza się tak, że potrzebujemy większej powierzchni użytkowej niż pozwala na to działka. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest dom z poddaszem użytkowym.

Jak wybrać projekt domu z poddaszem - porady VELUX

Określenie stylu i formy wymarzonego domu

Istotną kwestią przy wyborze projektu, jest ustalenie w jakim stylu powinien być nasz dom - jaką powinien mieć bryłę oraz kształt dachu.

Najtańsze w budowie i utrzymaniu są domy o zwartej bryle i prostym dwuspadowym dachu. Nie oznacza to jednak, że będą mniej efektowne od tych o bardziej rozbudowanych dachach i rozczłonkowanej bryle, gdyż te można ciekawie urozmaicić decydując się na zestawy okien dachowych lub na okna dachowe łączone z oknami kolankowymi w przypadku wysokiej ścianki kolankowej. Dodatkowym atutem dachów dwuspadowych jest to, że na poddaszu jest większa powierzchnia użytkowa niż w projektach domów z dachami czterospadowymi.

Jak wybrać projekt domu z poddaszem - porady VELUX

Zdefiniowanie wymagań funkcjonalnych

Kiedy decydujemy się na projekt domu, warto wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało w nim życie nasze i naszej rodziny. Zastanówmy się, jakie pomieszczenia są nam potrzebne i jakiej powinny być wielkości. Gdzie będziemy spędzać najwięcej czasu razem i zapraszać gości. Czy preferujemy kuchnię zamkniętą, czy otwartą na pokój dzienny i jadalnię.

Nie zapomnijmy o pomieszczeniach technicznych i miejscach na przechowywanie np. kosiarki, roweru czy narzędzi. Wybierając projekt domu pamiętajmy, że wybudowanie dużego domu wiąże się z większymi kosztami utrzymania.

projekt domu z oknami VELUX

Jak wybrać projekt domu - strefa wiedzy

O czym warto wiedzieć przed wyborem projektu i budową domu? Poznaj nowoczesne domy z poddaszem - przeczytaj nasze artykuły!

Komfortowy i zdrowy dom z poddaszem – marzenie, które może się spełnić

Zaplanuj zagospodarowanie poddasza juz na etapie projektu budynku! Dzięki temu możesz zdecydować się na montaż efektownych okien dachowych w zestawach bez dodatkowej ingerencji w konstrukcję budynku.

Okna dachowe VELUX w pokoju dziecka
Światło dzienne

Światło dzienne i świeże powietrze to niezwykle ważne i niezbędne elementy dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dom odpowiednio doświetlony światłem słonecznym wpływa na poprawę nastroju, sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce.

Budując dom, warto przyjrzeć się projektowi pod kątem dostępu do światła dziennego, aby w przyszłości ograniczać korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Aby pomieszczenie było prawidłowo doświetlone, powierzchnia okien powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi. Wybierz okna, które mają największą powierzchnię szyby. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni przy tym więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. W małych pomieszczeniach umieść je po stronie południowej, w centralnej części pomieszczenia - w ten sposób do wnętrza wpadnie więcej światła!

Kontakt z otoczeniem i widok na zewnątrz

Zapewnienie widoku na zewnątrz i kontakt z naturą wpływają na poprawę nastroju i zmniejszenie stresu. Uwzględnienie elementów przyrody w widoku jest ważne dla zadowolenia i dobrego samopoczucia mieszkańców.

Najprostszą metodą zapewnienia dobrej widoczności jest taki montaż okien, aby dorosła osoba bez przeszkód mogła obserwować otoczenie, siedząc w fotelu przy oknie bądź stojąc naprzeciw. Oznacza to, że dolna krawędź ramy okiennej powinna znajdować się nie niżej niż 80 cm i nie wyżej niż 150 cm od podłogi. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem pozwalającym na poprawę widoczności jest montaż okien w zestawach lub połączenie okna dachowego z oknem w ściance kolankowej albo z dolnym elementem doświetlającym. Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze staje się bardziej przestronne, nowoczesne i lepiej doświetlone.

Świeże powietrze

Ciągła wymiana powietrza jest niezbędna do utrzymania dobrego klimatu w pomieszczeniach mieszkalnych. W budynkach spędzamy ponad 90% życia, a przeciętna czteroosobowa rodzina wydycha w postaci pary wodnej do 10 litrów wody w ciągu jednego dnia.

Świeże powietrze ma kluczowe znaczenie dla wielu funkcji życiowych. Dodaje nam energii w ciągu dnia i pozwala lepiej wyspać się w nocy. Zwiększenie dopływu świeżego powietrza do wnętrza budynku to jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów na poprawę komfortu mieszkania. Odpowiednie rozmieszczenie okien pozwalające na efektywne przewietrzanie domu, a także wybór okien z systemem wentylacji, który zapewni dopływ świeżego powietrza, również gdy okno pozostanie zamknięte pomoże zapewnić odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach.

Komfort cieplny

Prawidłowo dobrane i rozmieszczone okna dachowe, a także wyposażone w odpowiednie przesłony poprawiają bilans energetyczny całego budynku dzięki wykorzystywaniu darmowej energii słonecznej. 

Światło słoneczne wpadające zimą przez okna do wnętrza to darmowa energia i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło z systemu centralnego ogrzewania. Dlatego zimą w ciągu dnia należy podnosić rolety zewnętrzne, tak by okna wpuszczały promienie słoneczne i dogrzewały poddasze. Po zmroku rolety należy opuścić, poprawiając tym samym parametry izolacyjne okna.

Komfortowy i zdrowy dom z poddaszem – marzenie, które może się spełnić

Zaplanuj zagospodarowanie poddasza juz na etapie projektu budynku! Dzięki temu możesz zdecydować się na montaż efektownych okien dachowych w zestawach bez dodatkowej ingerencji w konstrukcję budynku.


Pobierz katalog i cennik VELUX


Pobierz katalog i cennik VELUX

Komfort na przyszłość z rozwiązaniami VELUX - zobacz i zainspiruj się! Pobierz katalog VELUX, sprawdź wszystkie możliwości i ceny. Znajdź produkty idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

 
 

Bezpłatne konsultacje

Bezpłatne konsultacje

Naszym celem jest tworzenie lepszych warunków do życia poprzez dostarczanie światła dziennego i świeżego powietrza do Waszych domów. Oferujemy bezpłatne konsultacje w zakresie wszystkich rozwiązań produktowych! Zamów rozmowę z doradcą lub architektem VELUX!


Różne oblicza komfortu

Zobacz filmy i dowiedz się jak zadbać o komfort w domu! W serii krótkich filmów poznasz pięciu bohaterów, którzy zdecydowali się pokazać nam swoje poddasza. Zobacz, jak VELUX dba o komfort na polskich poddaszach!