Światło dzienne w domu - jak wpływa na zdrowie

Wszyscy wiedzą, że światło dzienne i świeże powietrze pozytywnie wpływają na nasze zdrowie - ale co możemy zrobić, aby uzyskać jeszcze więcej światła w naszych domach? Zobacz poniżej!

Dlaczego warto zadbać o światło dzienne:

  • Ludzie potrzebują światła dziennego, aby kontrolować najbardziej podstawowe procesy metaboliczne, tak jak potrzebują jedzenia czy wody
  • Światło słoneczne jest naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym 
  • Odpowiedni poziom dostępu do światła dziennego jest związany z poprawą nastroju, redukcją otyłości, mniejszym zmęczeniem organizmu i oczu, spokojniejszym snem oraz większą odpornością na choroby i infekcje
  • Lepszy dostęp do światła dziennego zwiększa koncentrację nawet o 15%
  • Ludzie wolą światło dzienne od sztucznego oświetlenia dla dobrego samopoczucia
  • Światło dzienne tworzy jaśniejszy i zdrowszy dom

Odpowiednie doświetlenie stanowisk pracy

Stanowiska robocze powinny być odpowiednio doświetlone, aby stworzyć komfortowe warunki pracy. Kuchnia powinna mieć wystarczająco dużo światła dziennego aby oświetlić blaty. W przypadku gabinetu światło dzienne powinno wpadać z boku aby zapobiec bezpośrednim odblaskom na ekranie komputera.

Kuchnia

 

Blaty kuchenne w pobliżu okien zapewniają najlepsze oświetlenie stanowiska roboczego. W kuchniach z wyspą, doświetlenie można zoptymalizować za pomocą okna dachowego.

Gabinet

 

Optymalna lokalizacja stanowiska pracy znajduje się bezpośrednio przy oknach. Światło powinno wpadać z boku. Jeśli stanowisko pracy znajduje się w środkowej części pomieszczenia, naturalne oświetlenie można zoptymalizować za pomocą okna dachowego.

Pobierz poradnik VELUX i dowiedz się jak wybrać i usytuować okna dachowe.

Zadbaj o jakość powietrza