Raport wydany przez Grupę VELUX

"Barometr zdrowych domów 2017” to pierwszy raport, w którym wykorzystano szczegółowe dane statystyczne zgromadzone w ramach europejskiego badania warunków życia ludności (Eurostat SILC), wzbogacone wypowiedziami ekspertów, do pokazania zależności między stanem budynku a zdrowiem jego mieszkańców.
 

Kiedy zimą dom nie jest odpowiednio ogrzany:

__________________________________________
Dwa razy więcej Polaków i Europejczyków narzeka na problemy zdrowotne

__________________________________________
Niemal cztery razy więcej Polaków i dwa razy więcej Europejczyków narzeka na brak światła dziennego

______________________________________
Blisko trzy razy więcej Polaków i Europejczyków narzeka na wilgoć w mieszkaniu

5 kroków do zdrowego domu

Badanie „Barometr zdrowych domów 2017” określiło pięć działań, jakie powinni podjąć Europejczycy, aby stworzyć zdrowe warunki w domu. 

1


Zapewnij dobre warunki do snu

 
Optymalna temperatura, 100% zaciemnienia, cisza i spokój. Europejczycy, których dom zapewnia takie warunki do snu, mają o 50% większe szanse,
by czuć się zdrowi i pełni energii.

2


Zadbaj o komfort cieplny

 
Komfortowa temperatura w pomieszczeniu oznacza przyjemny chłód w lecie i optymalne ciepło w zimie. Europejczycy mieszkający w zimnych domach o 50% częściej cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych. 

3


Wpuść świeże powietrze

 
Europejczycy, którzy w ogóle nie wietrzą domów są dwukrotnie bardziej narażeni na brak energii życiowej niż ci, którzy wietrzą je 2-4 razy dziennie.

4


Wpuść światło dzienne

 
Aż 37% Europejczyków, którym brakuje światła rzadko odczuwa wysoki poziom energii.
W przypadku odpowiedniego poziomu światła dziennego, odsetek ten spada do 21%.

5


Unikaj wilgoci

 
Aż do 60% Europejczyków, którzy mają w domu pleśń, doświadcza suchości lub podrażnienia gardła.
W przypadku Europejczyków którzy nie mają tego problemu, odsetek spada do 43%.

Co robią Europejczycy,

aby zapewnić zdrowe

warunki w domu

Trzy najważniejsze kroki to: zapewnienie zdrowego klimatu wewnętrznego, unikanie palenia w domu oraz regularne sprzątanie      i wietrzenie. Jak pokazuje mapa, niektórzy Europejczycy działają bardziej aktywnie niż inni, aby zapewnić zdrowe warunki w domu. 

     
Najbardziej aktywni
 

Najmniej aktywni

Regularne wietrzenie, unikanie palenia
w domu, sprzątanie.

Modernizacja domów – 
Przełom w realizacji naszych celów klimatycznych

Budynki użytkowane w Europie mają istotne znaczenie dla działań mogących znacząco przyczynić się do zahamowania zmian klimatycznych i poprawy zdrowia publicznego. Modernizacja domów o niskiej efektywności energetycznej to zupełnie logiczny i bardzo istotny pierwszy krok.

Perspektywa obniżenia zużycia energii jest atrakcyjna, ale ludzie chcą również, by ich domy były bardziej komfortowe i przyjazne dla zdrowia. Uwzględnienie obu tych czynników we wszelkich działaniach przyczyni się ostatecznie do wzrostu tempa modernizacji, co z kolei przyniesie olbrzymie korzyści zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całemu społeczeństwu.

Dane i wnioski przedstawione w niniejszej edycji „Barometru zdrowych domów” opierają się na wynikach analiz przeprowadzonych przez Ecofys, Fraunhofer IBP i Copenhagen Economics. Wypowiedzieli się również polscy eksperci.

Pobierz wersję pdf
2017
2016

Otwórz broszurę online
2017
2016


Galeria wnętrz - inspiracje

Mieszkanie w zdrowym domu sprawia, że czujemy się zdrowi i pełni energii oraz pozwala uniknąć częstych,  drobnych dolegliwości takich jak katar czy ból gardła. 

Jednym z elementów zdrowego domu jest zadowalająca ilość światła dziennego i świeżego powietrza  Jak pokazało badanie "Barometr zdrowych domów" doskonały stan zdrowia i  ciągłą energię deklarowały przede wszystkim osoby, które w ogóle lub w znikomym stopniu musiały korzystać ze sztucznego światła w ciągu dnia.

Zobacz, w jaki sposób możesz zwiększyć ilość światła dziennego w swoim domu poprzez zamontowanie okien dachowych VELUX w różnych pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej o produktach VELUX