Wymiana okien dachowych – jak skutecznie poprawić komfort cieplny na poddaszu?

Poprawa komfortu cieplnego na poddaszu to jedna z najważniejszych zalet, jaka wynika z montażu nowych okien dachowych. W przeciwieństwie do okien instalowanych około 20 lat temu nowoczesne okna lepiej utrzymują ciepło zimą i chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń latem. Żeby jednak osiągnąć najlepszy komfort cieplny, warto sprawdzić, jak poprawnie wymienić okno.

Okna dachowe można wymienić na jeden z trzech sposobów.

 • Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej

 • Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki okiennej

 • Wymiana okna dachowego z wykonaniem nowej wnęki okiennej

O tym, który ze sposobów wybierzesz, decyduje kilka czynników. Zastanawiasz się też być może, ile kosztuje wymiana okien z zachowaniem wnęki, częściowym zachowaniem wnęki i wymiana okien razem z wnęką?


Pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania związane z wymianą okien. Z naszą pomocą dowiesz się, jak skutecznie poprawić komfort cieplny na poddaszu

Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki – czy pozwala poprawić komfort cieplny?

Ta metoda jest najmniej czasochłonna, ponieważ nie wymaga demontażu starej wnęki i instalacji nowej. Jeśli więc zależy Ci na jak najszybszym montażu nowego okna, a jednocześnie nie chcesz ingerować w zmianę aranżacji poddasza, wybierz instalację okna dachowego z zachowaniem wnęki. Pamiętaj jednak, że podczas demontażu okien dachowych należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić istniejącej wnęki. Po demontażu okna warto też sprawdzić stan izolacji wnęki i połączenia okna z konstrukcją dachu. Jeśli okaże się, że izolacji nie ma lub jest fragmentaryczna, rozważ wymianę okna wraz z wnęką, aby poprawić parametry termoizolacyjne całego rozwiązania.

Wymianę okna dachowego bez wnęki można podzielić na 4 główne etapy prac.

 1. Demontaż okna z konstrukcji dachu
 2. Montaż ościeżnicy nowego okna
 3. Instalacja odpowiedniego kołnierza uszczelniającego
 4. Montaż skrzydła nowego okna

Wymiana okna z zachowaniem wnęki może poprawić komfort cieplny na poddaszu. Przy zastosowaniu nowoczesnych okien z pakietami 3-szybowymi ograniczymy straty ciepła i znacznie ulepszymy parametry energetyczne w budynku, ale nie wyeliminuje to problemu ewentualnych mostków termicznych pojawiających się między oknami a wnęką.

Ile wynosi szacunkowy koszt robocizny wymiany okna z zachowaniem wnęki?

obrazek


Przybliżony koszt montażu jednego okna to 500–700 zł.

Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki – jak wyglądają poszczególne etapy prac?

Jeśli nie chcesz demontować wnęki okiennej i nie zamierzasz zmieniać aranżacji poddasza, a w związku z tym także ograniczyć koszt materiałów, robocizny itp., wymień okno dachowe i  część wnęki. Dzięki tej metodzie możesz także nieco poprawić izolację wnęki i połączenia okna z konstrukcją dachu. Pamiętaj jednak, że najlepsze parametry cieplne uzyskasz przy wymianie okna razem z wnęką okienną. Jeśli istniejąca wnęka nie jest prawidłowo wykonana i dobrze zaizolowana , rozważ montaż nowej wnęki i okna. Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki składa się z 5 etapów.

 1. Demontaż starego okna
 2. Przycięcie wnęki okiennej
 3. Demontaż górnej części wnęki okiennej
 4. Montaż nowego okna
 5. Wykonanie nowej części wnęki okiennej

Ile wynosi szacunkowy koszt robocizny w przypadku wymiany okna z częściowym zachowaniem wnęki?


Jeśli w trakcie prac wnęka nie ulegnie uszkodzeniu, orientacyjny koszt robocizny to 600–800 zł.

Wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Metoda ta pozwala w największym stopniu zadbać o poprawę komfortu cieplnego na poddaszu. Dzięki niej możesz bowiem zredukować wszystkie mostki termiczne pojawiające się między oknem a wnęką, co korzystnie wpłynie na energooszczędność całego rozwiązania. Nowa wnęka okienna będzie także stabilniejsza i bardziej wytrzymała – przetrwa kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Wymiana okna dachowego razem z wnęką dzieli się na 4 etapy prac.

 1. Demontaż starego okna
 2. Demontaż wnęki okiennej
 3. Montaż nowego okna
 4. Wykonanie wnęki okiennej

Ile wynosi szacunkowy koszt robocizny, jeśli wymieniasz okna razem z wnęką okienną?


Przybliżony koszt wymiany okna razem z wnęką okienną (koszt robocizny) to 800–1500 zł.

Jak zyskać pewność, że Twoje nowe okno będzie zamontowane prawidłowo?

Najlepszą możliwość na poprawę komfortu cieplnego na poddaszu daje wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną. Okazuje się, że to jednak nie wszystko – równie ważne jest właściwe wykonanie każdego etapu prac, dlatego wybierz profesjonalnego montażystę. Prawidłowy montaż da Ci bowiem gwarancję trwałości i komfortu na lata. Będziesz mógł się cieszyć nowymi oknami przez kolejne 20–30 lat.

Pomożemy Ci znaleźć najlepszych specjalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Sprawdź lokalizator montażystów VELUX i wybierz najlepszego wykonawcę w Twojej okolicy.