Jakiego typu dom planujesz?

Wszystko zaczyna się od dachu. Typ dachu definiuje kształt przestrzeni wewnątrz, a dzięki różnym rozwiązaniom okien dachowych można dostosować pomieszczenia do swoich potrzeb i upodobań estetycznych. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje dachów i ich zalety.

Dach spadzisty

Dach spadzisty zapewnia wiele możliwości stworzenia pięknej przestrzeni z praktycznymi rozwiązaniami! Poddasze można przekształcić w kompletnie wyposażone mieszkanie lub urządzić tam tylko jeden albo dwa wyjątkowe pokoje.

Nowe rozwiązania na rynku okien dachowych stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni mieszkalnej pod dachem spadzistym i jeszcze lepszego wykorzystania tych zapomnianych, ciemnych kątów. Zapoznaj się z naszymi pomysłami.

  • Romantyczna sypialnia z magicznym klimatem — wyobraź sobie, że każdego dnia zasypiasz pod tysiącami migocących gwiazd.
  • Najlepsze miejsce dla dzieci — od pokoju zabaw po oazę prywatności dla nastolatków — dzieci w każdym wieku kochają poddasza!
  • Apartament w chmurach — luksusowe mieszkanie z widokiem na miasto, bez hałasu ulicznego, za to z pięknym tarasem lub balkonem.
  • Pokoje na poddaszu — wykorzystaj maksymalnie przestrzeń w gęsto zaludnionych obszarach, aby mieć wszystko: ogród, miejsce parkingowe i wystarczająco dużo miejsca dla całej rodziny

Płaski dach

Dachy płaskie zapewniają szereg korzyści i są chętnie stosowane w nowoczesnych budynkach. Ich charakterystyczny kształt stanowi istotny element nowoczesnego designu. Dach płaski powiększa przestrzeń na zewnątrz, a w połączeniu z oknami dachowymi, pozwala wypełnić wnętrza znajdujże się niżej naturalnym światłem i świeżym powietrzem. Oto kilka najważniejszych zalet dachów płaskich:

Mnóstwo naturalnego światła, optyczne powiększenie przestrzeni i modny wygląd pokojów znajdujących się na górnej kondygnacji — okna do dachów płaskich i świetliki tunelowe pozwalają doskonale doświetlić wszystkie narożniki pomieszczeń, nawet te położone w głębi domu.

  • Odporność na warunki pogodowe — dachy płaskie są mniej narażone na silny wiatr, a prawidłowo wykonane eliminują problem zalegania wody
  • Mniejsze straty ciepła — nowoczesne domy z dachami płaskimi są także bardziej energooszczędne
  • Możliwość wykorzystania powierzchni dachu do różnych celów — można zainstalować panele fotowoltaiczne, urządzić taras lub nawet ogród

Bungalow

Bungalowy, czyli parterowe domy jednorodzinne mają kilka zalet, jednak oznaczają też pewne kompromisy. Dom nie ma schodów, a większość pomieszczeń może mieć bezpośrednie wyjście do ogrodu, lecz tego typu bryła zajmuje więcej miejsca na działce, a przestrzenie znajdujące się dalej od okien są gorzej oświetlone, nie wspominając o tym, że niektóre pokoje w centralnej części domu mogą być całkowicie pozbawione dopływu naturalnego światła. Ale można rozwiązać ten problem, montując świetliki tunelowe.

Dzięki odpowiednim rozwiązaniom, nawet najmniejszy bungalow można przekształcić w przestronny, przytulny i zdrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia są wypełnione światłem dziennym i świeżym powietrzem.

  • Bungalowy zachwycają wysokimi sufitami i niezwykłym wrażeniem przestronności
  • Dzięki umieszczeniu okien wyżej i bliżej kalenicy, światło dzienne dociera do każdego zakątka domu.
  • Sterowane elektrycznie okna dachowe VELUX można otwierać i zamykać zdalnie. Okna te są wyposażone w napęd solarny, dzięki któremu możliwa jest ich zdalna obsługa nawet w miejscach pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

Co zrobić, żeby nowy dom był jeszcze lepszy?

Więcej światła to większe optycznie pokoje

Im więcej światła dziennego w całym domu, tym większy komfort. Okna dachowe powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenia wyglądają na przestronniejsze. Światło wpadające z góry pięknie oświetli każdy zakątek i potrafi przekształcić ciemne zapomniane zakamarki w najprzyjemniejsze miejsca w domu.

Jasne i przestronne wnętrza poprawiają walory estetyczne domu, a ekspozycja na naturalne światło bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Obecnie projektanci wnętrz kładą nacisk na tworzenie pomieszczeń z wykorzystaniem naturalnego światła i maksymalne zwiększanie jego ilości wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Wydajność energetyczna i izolacja cieplna

Na wydajność energetyczną domu wpływa wiele czynników, takich jak lokalizacja i ustawienie budynku względem stron świata, rodzaj elewacji, typ i kąt nachylenia dachu, izolacja, a także rozmieszczenie i liczba okien zarówno elewacyjnych, jak i dachowych.

Dzięki różnym rodzajom okien dachowych, ich rozmieszczeniu i akcesoriom, takim jak rolety zewnętrzne, wewnętrzne, markizy czy żaluzje, można znacznie poprawić wydajność energetyczną domu, dostosowując ją do warunków pogodowych i pór roku. Szczególne znaczenie odgrywają tu rodzaj szkła, liczba warstw szklenia, powłoki i izolacja ościeżnicy, ponieważ filtrują ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego, regulują przepuszczalność cieplną szyby i okna oraz poprawiają izolację akustyczną.

Jakość powietrza

Jakość powietrza w pomieszczeniach ma wpływ na nasze zdrowie i komfort. Trzy najważniejsze wskaźniki jakości powietrza to poziom CO2, poziom LZO i poziom wilgotności. Utrzymanie ich wszystkich na bezpiecznym poziomie sprawia, że przebywanie w pomieszczeniach jest przyjemne, zdrowe i ułatwia koncentrację.

Aby utrzymać doskonałą jakość powietrza, konieczne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza do wnętrz. Pomieszczenia można wentylować ręcznie albo automatycznie za pomocą zdalnego przełącznika lub aplikacji.  Pozwala to na zaprogramowanie otwierania poszczególnych okien o wybranych godzinach w dzień lub w nocy. Z kolei czujnik deszczu wyzwala automatyczne zamykanie okien, jeżeli podczas wietrzenia zacznie padać. Dostępne są również systemy z wbudowanymi czujnikami klimatu wewnętrznego i prognozą pogody w czasie rzeczywistym.

Dekarz montujący nowe okno dachowe VELUX na dachu pokrytym czarną dachówką.