Europejskie badanie przeprowadzone przez Grupę VELUX

na temat komfortu, zużycia energii i warunków panujących w domu. Dzięki odpowiedziom 14 tys. Europejczyków stworzyliśmy ranking czynników uznawanych za najważniejsze dla satysfakcji z domu
i dobrego samopoczucia.

5 kroków do zdrowego domu

Badanie „Barometr zdrowych domów” określiło pięć działań, jakie powinni podjąć Europejczycy, aby stworzyć zdrowe warunki w domu. 

1


Zapewnij dobre warunki do snu

 
Optymalna temperatura, 100% zaciemnienia, cisza i spokój. Europejczycy, których dom zapewnia takie warunki do snu, mają o 50% większe szanse,
by czuć się zdrowi i pełni energii.

2


Zadbaj o komfort cieplny

 
Komfortowa temperatura w pomieszczeniu oznacza przyjemny chłód w lecie i optymalne ciepło w zimie. Europejczycy mieszkający w zimnych domach o 50% częściej cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych. 

3


Wpuść świeże powietrze

 
Europejczycy, którzy w ogóle nie wietrzą domów są dwukrotnie bardziej narażeni na brak energii życiowej niż ci, którzy wietrzą je 2-4 razy dziennie.

4


Wpuść światło dzienne

 
Aż 37% Europejczyków, którym brakuje światła rzadko odczuwa wysoki poziom energii.
W przypadku odpowiedniego poziomu światła dziennego, odsetek ten spada do 21%.

5


Unikaj wilgoci

 
Aż do 60% Europejczyków, którzy mają w domu pleśń, doświadcza suchości lub podrażnienia gardła.
W przypadku Europejczyków którzy nie mają tego problemu, odsetek spada do 43%.

Co robią Europejczycy,

aby zapewnić zdrowe

warunki w domu

Trzy najważniejsze kroki to: zapewnienie zdrowego klimatu wewnętrznego, unikanie palenia w domu oraz regularne sprzątanie      i wietrzenie. Jak pokazuje mapa, niektórzy Europejczycy działają bardziej aktywnie niż inni, aby zapewnić zdrowe warunki w domu. 

     
Najbardziej aktywni
 

Najmniej aktywni

Regularne wietrzenie, unikanie palenia
w domu, sprzątanie.

Życie w zdrowym domu -
Polacy o swoim zdrowiu i warunkach domowych

barometr zdrowych domów VELUX_2016
Czy Polacy mieszkają w zdrowych domach? Czy ich zachowania pozwalają na wykorzystanie potencjału mieszkania do kreowania zdrowych warunków do życia? Jakie zmiany powinni wprowadzić w swoim domu?

Badanie "Barometr zdrowych domów"  dostarcza ciekawej wiedzy na
temat postrzegania przez Polaków ich warunków domowych, czego wymagają od swoich domów, co korzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie w domu oraz jakie czynniki motywują ich
do inwestycji w dom. 

Polskie wyniki badania opracował zespół socjologów – dr Anita Majchrowska oraz mgr Anna Sadowska, pod kierownictwem prof. nadzw. dr hab. Włodzimierza Piątkowskiego reprezentujący Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie


Galeria wnętrz - inspiracje

Mieszkanie w zdrowym domu sprawia, że czujemy się zdrowi i pełni energii oraz pozwala uniknąć częstych,  drobnych dolegliwości takich jak katar czy ból gardła. 

Jednym z elementów zdrowego domu jest zadowalająca ilość światła dziennego i świeżego powietrza  Jak pokazało badanie "Barometr zdrowych domów" doskonały stan zdrowia i  ciągłą energię deklarowały przede wszystkim osoby, które w ogóle lub w znikomym stopniu musiały korzystać ze sztucznego światła w ciągu dnia.

Zobacz, w jaki sposób możesz zwiększyć ilość światła dziennego w swoim domu poprzez zamontowanie okien dachowych VELUX w różnych pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej o produktach VELUX