Kuchnia na poddaszu – jakie okna dachowe wybrać?

Nowoczesna kuchnia na poddaszu to rozwiązanie coraz częściej uwzględniane w projektach domów z poddaszem. Aranżacja kuchni na poddaszu rządzi się swoimi prawami – pod uwagę musimy wziąć skosy oraz panującą w kuchni temperaturę i tendencję do gromadzenia się wilgoci w tym pomieszczeniu. Zobacz, jak urządzić kuchnię na poddaszu i wybrać do niej odpowiednie okna dachowe.

Gdy Twój nowy dom ma być wielopokoleniowy i podzielony na dwie strefy, a Ty będziesz zajmować górne piętro lub gdy chcesz mieć w domu dwie kuchnie – możesz zdecydować się na projekt kuchni na poddaszu. Pamiętaj jedynie, że powinien on uwzględniać specyfikę tej części domu – zwłaszcza, jeśli chodzi o dobór okien dachowych.

Kuchnia na poddaszu ze skosami – zwróć uwagę, na warunki panujące w pomieszczeniu

Kuchnia na poddaszu ze skosami – zwróć uwagę, na warunki panujące w pomieszczeniu

Dlaczego wybór okien do kuchni na poddaszu odgrywa tak ważną rolę? Częste przyrządzanie potraw – smażenie, pieczenie i gotowanie – podnosi temperaturę pomieszczenia, a także zwiększa ilość pary wodnej w powietrzu. Dlatego wybierając okna dachowe do kuchni, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane.

Kuchnia ze skosem a okno na poddaszu – jakie okna sprawdzą się w pomieszczeniu do gotowania?

W kuchni na poddaszu najlepiej sprawdzą się drewniano-poliuretanowe okna dachowe VELUX, pokryte ciśnieniowo odpornym na wilgoć poliuretanem w kolorze białym. Inaczej niż w oknach z PCV, poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita; naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz czy brud. Są bardzo trwałe, nie wymagają konserwacji przez wiele lat użytkowania. 

Drewniano-poliuretanowe okna dachowe są także bardzo łatwe w czyszczeniu. Można je myć na mokro wilgotną ściereczką bez obawy o zniszczenie. W ten sposób można łatwo pozbyć się wszystkich plam czy osadów z oleju powstałych w trakcie gotowania.

Wszystkie okna dachowe VELUX posiadają nawiewniki, które dostarczają do wnętrza świeże powietrze, nawet gdy okna są zamknięte. To szczególnie ważna cecha podczas długiego przygotowywania posiłków.

kuchnia na poddaszu
Jak wybrać funkcjonalny sposób otwierania okna w kuchni?

Aranżacja kuchni na poddaszu – jaki sposób otwierania okien wybrać?

Bardzo ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego, jest sposób ich otwierania. Do wyboru jest wiele rozwiązań: okna obrotowe z górnym lub dolnym otwieraniem, klapowo-obrotowe lub elektryczne.

Zobacz, jak wybrać funkcjonalny sposób otwierania okna:

  • Ustal, w którym miejscu w kuchni na poddaszu zostaną zamontowane okna dachowe

Powinny one rozjaśniać miejsce, w którym przygotowujesz posiłki, więc dobrze, by okna znalazły się nad blatami kuchennymi. Warto także montować je tak, by dobrze oświetlony był stół.

  • Sprawdź, jaką wysokość mają ścianki kolankowe w Twojej kuchni na poddaszu

Okno dachowe z górnym systemem otwierania będzie najwygodniejszym rozwiązaniem, gdy jest zamontowane stosunkowo nisko. Nie musimy się wtedy schylać się, by je otworzyć, a pod oknem możemy umieścić szafki, czy stół, gdyż meble nie utrudnią jego otwierania.

Jeżeli musimy zamontować okno wyżej, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie okno z dolnym systemem otwierania. Wówczas jedynym ograniczeniem jest to, że musimy mieć swobodny dostęp do okna i nie możemy bezpośrednio pod nim ustawić mebli.

Może się także zdarzyć, że Twoje okna dachowe w kuchni będą musiały zostać umieszczone bardzo wysoko w dachu. Wtedy otwieranie okien dachowych jest utrudnione, co z kolei może prowadzić do powstawania zaduchu w kuchni na poddaszu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą okna elektryczne, które można otwierać i zamykać za pomocą klawiatury naściennej lub telefonu. Czasami na etapie budowy domu nie przewidujemy jednak takich rozwiązań i później musimy liczyć się z dodatkowymi pracami. Aby tego uniknąć, warto już podczas prac montażowych doprowadzić do okna z górnym systemem otwierania przewód zasilający. Dzięki temu późniejsza instalacja zestawu elektrycznego będzie szybka i prosta.

Jeśli mamy już okna elektryczne, w domu możemy zainstalować inteligentny system automatycznie zarządzający oknami i roletami, jak np.: VELUX ACTIVE. Na podstawie danych z czujników klimatu wewnętrznego oraz prognozy pogody pobranej z internetu, system będzie na bieżąco analizował:

  • temperaturę w kuchni,
  • poziom wilgotności w kuchni,
  • stężenie CO2 w kuchni.

Gdy czujniki wykryją, że np. w trakcie gotowania poziom CO2 gwałtownie wzrósł, automatycznie otworzą okna w kuchni na poddaszu, aby ją przewietrzyć. Dzięki temu będziesz mógł skupić się tylko na gotowaniu, a w kuchni na poddaszu zawsze będzie panował odpowiedni klimat.

System VELUX ACTIVE w kuchni na poddaszu
Jakie okna wybrać do małej kuchni na poddaszu?

Mała kuchnia na poddaszu – jakie okna dachowe wybrać?

W małych kuchniach na poddaszu dobrze sprawdzą się okna łączone w zestawach. Taki sposób montażu sprawi, że do pomieszczenia dotrze jeszcze więcej światła dziennego, co optycznie powiększy wnętrze. Dzięki większej ilości okien szybciej przewietrzymy kuchnie na poddaszu po gotowaniu.

Bardzo dobrze sprawdzą się także okna klapowo-obrotowe, które można uchylić do kąta 45° i bezstopniowo zatrzymać w dowolnym miejscu. Gwarantuje to bardzo dobry widok na okolicę i szybką możliwość przewietrzenia kuchni.

Aranżacja kuchni na poddaszu – jakie rolety wybrać

Okna dachowe w kuchni na poddaszu warto wyposażyć rolety wewnętrzne lub żaluzje VELUX, które umożliwią kontrolowanie ilości wpadającego światła. Jeśli zależy nam na funkcji dekoracyjnej, doskonałym wyborem będą rolety plisowane. Wpuszczają do wnętrza delikatne, rozproszone światło, wyglądają bardzo elegancko i można je zatrzymać w dowolnym miejscu. A jeśli nasza kuchnia na poddaszu jest urządzona w klasycznym stylu? W tym przypadku sprawdzą się żaluzje VELUX. Są odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości i bardzo wygodne w użytkowaniu - ich pozycję reguluje się za pomocą suwaka. Brak wiszących sznurków sprawia, że wyglądają elegancko i estetycznie.

Dowiedz się więcej na temat rolet VELUX

kuchnia na poddaszu
Aranżacja kuchni na poddaszu – jakie markizy wybrać

Latem w kuchni na poddaszu ważna jest także ochrona przed upałem. Skuteczną ochronę zapewnią markizy VELUX. Specjalna tkanina, z której są wykonane absorbuje promienie słoneczne zanim zdołają one dotrzeć do szyby, redukując ilość ciepła przedostającego się do pomieszczenia. Markizy nie ograniczają widoku za oknem, jednocześnie wpuszczając światło. Montowane są na zewnątrz okna, mogą być rozwijane ręcznie od wewnątrz lub sterowane zdalnie za pomocą pilota. W połączeniu z roletą wewnętrzną są najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem w kuchni na poddaszu.

Dowiedz się więcej na temat markiz VELUX

Nowoczesna kuchnia na poddaszu to funkcjonalna kuchnia!

Stabilna temperatura, niski poziom wilgotności i możliwość szybkiego przewietrzenia poddasza – to najważniejsze cechy odpowiednio urządzonej kuchni. Obecnie design i wystrój idą w parze z użytecznością. W przypadku kuchni na poddaszu tę funkcjonalność zapewnią Ci okna dachowe.